Yüzme Stilleri

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Ayak vuruşları yüzücüye ancak %10 civarında hız kazandırmakta, büyük hız kulaçlardan alınmaktadır. Yüzülen en hızlı stildir. İsteğe bağlı olarak 3,5,6,9,10 kulaç ile yüzülebilir. Kulaç sıklığıyla beraber vücudun su içerisindeki uyumu da önemlidir.Serbest yüzme suyun üzerine çift kol vuruşuyla, birbirinden farklı şekilde yapılır. Bacak hareketleri devamlıdır. Bu yüzden serbest yüzme en hızlı olanıdır.

Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Ayak vuruşları yüzücüye ancak %10 civarında hız kazandırmakta, büyük hız kulaçlardan alınmaktadır. Yüzülen en hızlı stildir. İsteğe bağlı olarak 3,5,6,9,10 kulaç ile yüzülebilir. Kulaç sıklığıyla beraber vücudun su içerisindeki uyumu da önemlidir.

Serbest yüzme suyun üzerine çift kol vuruşuyla, birbirinden farklı şekilde yapılır. Bacak hareketleri devamlıdır. Bu yüzden serbest yüzme en hızlı olanıdır.

Yüzücünün ayaklarının ve ellerinin daireler çizerek ilerlediği bir stildir. Kurbağalama eller için 3 hareketten oluşur.

1)Yükselme

2)Küçülme ve

3)Uzanma.

Ayaklar ise hep daireler çizerek kollara eşlik eder.

bu stilde ayaklar ve kollar yuvarlaklar çizerek öne do�ru gitmesidir

kelebekleme yüzme

Kelebek oldukça yeni bir yüzme stilidir. Bu stil kurbağalama yüzüşünden gelir, çünkü kollarin ters hareketleri suyun üzerinde yapılır. Kolların çekişi kalçalara kadar uzanır.Kolların çekilmesi ile birlikte dolfin ayak yapılır.İsteğe bağlı olarak 1,2,3… kolda bir nefes alınarak yüzülebilir. Diğer stillere göre oldukça ağırdır.Kasları gelişmemiş insanlar zorlanabilirler.

Sırtüstü yüzme

Sırt üstü yüzme ilk olarak 1912 yılında Stockholm Olimpiyat Oyunları sırasında Amerikalı yüzücü Hebner tarafından yapılmıştır. Yarışı kazandığı için yenilikçi tekniği çok ciddiye alınmıştır. Uzun zaman sırt üstü yüzülmeye devam edildi.
 
Üst