Work & Travel Nedir?

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Work & Travel USA Nedir?

WAT Programı, 4 yıllık Üniversitelerin Hazırlık, 1, 2, ve 3. sınıf; Yüksek Lisans hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik olan bir programdır.

Bu programda öğrenci yaz tatili dönemlerinde 2,3 veya 4 ay süre ile,

Amerika'nın bazı bölgelerinde günde yaklaşık 8 saat çalışarak hem para kazanabilir, hem de İngilizce pratik yapabilir.

Amerika'da çok yaygın olan bu program sayesinde yılda yaklaşık 50,000 öğrenci Amerika'ya yaz tatillerinde giderek deneyim kazanmaktadır.

Türkiye'de Global Vizyon tarafından yürütülen bu programda, öğrenciler; otel, restaurant, eğlence parkları, fuarlar, ulusal parklar, kamplar ve tatil köyleri gibi yerlerde işe yerleştirilir.

Ayda yaklaşık 1000-1500 Dolar para kazanmak mümkündür.

Program sayesinde dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelmiş olan öğrencilerle dostluklar kurmak, Amerika'yı tanımak ve İngilizce pratik yapmak öğrenci için büyük bir fırsattır.


Ne Kazanacaksınız ?


İngilizce’nizi geliştirme imkanı,

· Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere hem yeni kültürleri tanıma hem de kendi kültürünüzü tanıtma imkanı,

· Dünyanın değişik ülkelerinden Amerika’ya gelerek programa katılan öğrencilerle tanışma ve ömür boyu sürebilecek yeni dostluklar kurma imkanı,

· Kazandıklarınızla kendi masraflarınızı çok kolay karşılama imkanı,

· İleriye yönelik eğitim kariyeriniz için belli bir birikim elde etme imkanı,

· Yurtdışında bir üniversiteye transfer olmak, master veya doktora programına katılmak isteyen öğrenciler için üniversite araştırma imkanı,

· CV’ nizi zenginleştirecek iş deneyimleri ve referanslar ekleme imkanı,

· Ekonomik bir yöntemle Amerika’ya gitme, orada çalışma ve gezme imkanı sağlar.


Kimler Katılabilir ?

4 yıllık üniversitelerin hazırlık, 1, 2, ve 3. sınıf öğrencisi ya da yüksek lisans hazırlık veya 1. sınıf öğrencileri,

· En az orta seviye (İntermediate) İngilizce seviyesine sahip üniversite öğrencileri,

· 18 - 28 yaş arasında olan üniversite öğrencileri,

· Türkiye’de okumakta olan yabancı ülke vatandaşı üniversite öğrencileri,

· Global Vizyon İngilizce testinden en az intermediate seviyesinde bir sonuç alarak başarılı olan öğrenciler programa kabul edilir.

·Toefl sınav sonucu 173 ve üzeri olanların başvurusu doğrudan kabul edilir

Kimler Katılamaz?

- Orta seviyenin altında İngilizcesi olanlar,

- Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi öğrencileri,

- 2 Yıllık Meslek Yüksekokulu öğrencileri,

- Yüksek lisans 2. sınıf öğrencileri,

- Doktora Öğrencileri,

- 4 senelik üniversitelerin 4. sınıf öğrencileri,

Work and Travel Çalışma Alanları

Eğlence Parkları - Amusement Parks; Amerika'da çok sayıda eğlence parkı bulunmaktadır. Bu parklar özellikle yaz aylarında yoğun olmaktadır. Bu nedenle özellikle genç öğrenciler park görevlisi, büfe satış elemanı, yiyecek ve içecek reyon görevlisi, oyun alanları sorumlusu veya yardımcısı gibi işlerde çalışırlar. Eğlence parklarında çalışan öğrenciler aylık ortalama 800-1100 Dolar arası maaş alırlar.

Ulusal Parklar- National Parks : Amerika'da yüzlerce ulusal park bulunmaktadır. Ulusal Parklar tatil dönemlerinde Amerika'nın en gözde tatil beldeleri olmaktadır. Ulusal Parklar içerisinde bulunan restaurant, motel, hediyelik eşya dükkanları, eğlence merkezleri çok sayıda yabancı öğrenciye iş olanakları sağlamaktadır. Ulusal Parklar daha çok sakin ve doğa ile iç içe bir yaşam olanağı sağlamaktadır. Aylık maaş olarak 800-1000 Dolar kazanılabilir. Özellikle konaklama maliyetleri bu tarz yerlerde daha düşüktür.

Oteller ve Tatil Köyleri: Amerika'da özellikle yaz aylarından turizm sektörü en canlı sektördür. Milyonlarca Amerikalı yaz aylarında tatilini geçirmek üzere tatil köyleri, oteller ve diğer tatil beldelerine akın ederler. Çok yoğun bir turist akınına uğrayan işletmeler yaz aylarında çalışacak elaman bulmakta zorluk çekmekte ve bu nedenle çok sayıda yabancı öğrenciyi, işletmelerinde garson, aşçı, komi, oda servisinde , mutfakta , resepsiyonunda, temizlik bölümünde ve diğer departmanlarda istihdam ederler. Turizm sektörü "Work & Travel" programında en çok öğrenci talebinde bulunan sektördür. Turizm sektöründe çalışan bir öğrenci ayda 900-1400 USD arası para kazanabilir.

Mc Donalds, Burger King ve KFC gibi Fast Food İşletmeleri : Amerikan yemek kültürünün vazgeçilmezleri olan "fast food "lar turizm sezonu olan yaz aylarında büyük bir iş hacmine ulaşırlar. Bu nedenle "WAT" programına en çok talep eden sektörlerden birisidir. Öğrenciler, bu tür yerlerde hem maaş olarak uygun bir ücret kazanırlar hem de yemek masrafları daha az olacağından maaşlarından tasarruf sağlarlar. Bu işlerde ayda 900-1200 Dolar arası kazanılabilir.

Plaj ve Havuzlarda çalışma: Amerika'da pek çok plaj ve havuz yaz aylarında çok yoğundur. Milyonlarca Amerika ve yabancı turist plajları ve havuzları kullanırlar. Bu nedenle yabancı öğrencilere önemli oranda iş olanakları oluşur. Bu işler arasında plajlarda "lifeguard- cankurtaran", plaj güvenlik görevlisi, plaj büfeleri sorumluluğu, müşterilere yardımcı olma gibi işler sayılabilir

Öğrenciler Ne Tür İşlerde Çalışır ?

Öğrenciler; Eğlence Parkları - Amusement Parks, Ulusal Parklar - National Parks, Fuarlar, Oteller, Restaurantlar, Kamplar, Tatil Köyleri, Otobüs İşletmeleri, Çiftlikler, Mutfak İşleri ve Bahçe İşleri en popüler iş alanlarıdır.

Öğrenciler; çalıştıkları iş yerlerine göre garsonluk, komilik, park görevlisi, cankurtaranlık, kasiyerlik, büfe satış elemanı, yiyecek içecek reyon görevlisi, oyun alanları sorumlusu, oda servisi elamanı yapabilirler.

WORK AND TRAVEL PROGRAMINDA ÇALIŞMA SAATLERİ

Katılımcı günde ortalama 8 saat, haftada ise 35 - 40 saat çalışır. Bazı işyerlerinde çalışma süresi çalışılan işyerinin iş hacmine, çalışan kişinin performansına göre artış gösterebilir. Özellikle sezonun yoğun olduğu dönemlerde haftalık çalışma saatleri artarken; işlerde yaşanan yavaşlamadan kaynaklanan durumlarda da çalışma saatlerinde azalmalar olabilmektedir.Çalışılan işyerinde, çalışılan her ekstra saat için normalde alınan saat ücretinin iki katına yakın (over time – fazla mesai) ücret alınmaktadır.

Ayrıca WAT programı çerçevesinde öğrenciler yasal olarak birden fazla işte çalışabilirler.Örneğin ilk işiniz gündüz saatlerindeyse kendi girişimlerinizle akşam saatleri için de ekstradan bir iş ayarlayabilirsiniz.

WORK AND TRAVEL PROGRAMINDA ÖĞRENCİLERİN KAZANCI
Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal asgari ücret alt sınırı 5.15 $ dır. Garsonluk gibi bahşişle çalışılan işlerde yasal ücret 2.13 $’a iner ancak alınan bahşişlerle 5.15 $’ın altına düşmesine izin verilmez. Global Vizyon Work and Travel programlarına katılan öğrencilerin çoğunluğu saatte 6 – 9 $ arasında kazanmaktadır.

Aylık kazanç çalışma saatine göre 850 - 1500 dolar arasında değişebilmektedir

WORK AND TRAVEL PROGRAMINDA ÖĞRENCİLERİN ÖDEYECEKLERİ VERGİLER

Öğrencinin aylık maaşı brüttür. Amerikan vergi sisteminde aylık maaştan yaklaşık %25 oranında vergi kesintisi yapılır. Ancak yabancı öğrenciler işyerlerinde bulunan formları ( W- 2) Türkiye’deki adreslerine getirtir ve elektronik ortamda doldurup gönderirlerse ödemiş oldukları vergileri program sonunda Nisan 2006 tarihinden itibaren geri alabilirler.


WORK AND TRAVEL PROGRAM MALİYETLERİ

FULL PLACEMENT WORK AND TRAVEL PROGRAM ÜCRETİ 1100 USD
Danışmanlık Ücretine Dahil Hizmetler;
- İşe yerleştirme (Employment Agreement getirtilmesi) ve danışmanlık
- Vize için DS-2019 formunun getirilmesi ve hazırlanması
- 4 aylık kaza ve sağlık sigortası
- Ekonomik bir konaklama organizasyonu
- Vize danışmanlığı ve formların hazırlanması
- Ekonomik uçak biletinin Yet Travel tarafından organizasyonu
- Sosyal güvenlik numarası alınmasında yardım
- Vergi formlarının hazırlanmasında yardım
- Acil durumlarda 24 saat danışmanlık - Amerika ofisinde
- Amerika’da oryantasyon – Chicago veya New york
- Chicago veya New york’da bir gece konaklama


SELF PLACEMENT WORK AND TRAVEL PROGRAM ÜCRETİ 750 USD

Danışmanlık Ücretine Dahil Hizmetler;
- Vize için DS-2019 formunun getirilmesi ve hazırlanması
- 4 aylık kaza ve sağlık sigortası
- Vize danışmanlığı ve formların hazırlanması
- Ekonomik uçak biletinin Yet Travel tarafından organizasyonu
- Sosyal güvenlik numarası alınmasında yardım
- Vergi formlarının hazırlanmasında yardım
- Acil durumlarda 24 saat danışmanlık - Amerika ofisinde
- Amerika’da oryantasyon – Chicago veya New york
- Chicago veya New york’da bir gece konaklama

BU ÜCRETLER DIŞINDA EKSTRA ÜCRETLER

- Uçak bileti 550 – 800 dolar,
- Vize ücreti 116 dolar,
- Sevis (Student Exchange Visitors Information System) ücreti 35 dolar,
- Pasaport cüzdanı ve bir yıllık temdit ücreti 163 milyon,
- Konaklamanız çalışacağınız iş yerine göre bazen ücretsiz çoğu zaman ise 25 – 50 $’ dan
100 $’ a kadar haftalık bir ücretle gerçekleşebilmektedir.
Ayrıca öğrenciler kendi istekleri ölçüsünde cep harçlığını yanlarında götürebilirler


Work and Travel'a Katılacak Öğrencilerin Sağlık Sigortası

Öğrenci Amerika’da kaldığı 4 aylık süre boyunca sigortalıdır. Sigortası, genel sağlık problemlerinde ve özellikle acil durumlarda öğrenciye yardımcı olur.
 
Üst