Uyum haftası etkinlikleri ve dosyalar

onekine

New Member
ÖgretmenForum Üye
UYUM SÜRECİ ÜZERİNE

Değerli arkadaşlar, ilk hafta, okula uyum sağlama sürecinde son derece önemlidir. Tıpkı yetişkinler için ilk izlenimin önemli olması gibi, öğrenciler için de bu dönem okul yaşamları açısından özel bir önem taşır. Süreç, bir tür tanıma ve tanışma dönemi olarak düşünülebilir. Hem uyum sağlamalarını hem onları tanımayı hem okulu tanıtmayı hem de okuma yazma çalışmalarına hazırlığı bir arada yürütmeniz gerekir. Bunu olabildiğince sorunsuz ve başarıyla gerçekleştirebilmeniz yaptığınız hazırlık ve planlara bağlıdır. Ve tabi uygulamaları gerçekleştiriş biçiminize.

Öğrencilerinizin birbirleriyle tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlayın. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, birlikte oynamalarını sağlamaktır. Arkadaşlık bağları, öğrencilerin okula daha kolay alışmalarını ve bunun da ötesinde bağlanmalarını sağlayacaktır. Böylece okul korkusu ve devamsızlık riskini de en aza indirmiş olacaksınız.

Derslikte zamanınızın bir bölümünü resim yapmaya ayırabilirsiniz. Böylece, öğrencilerinizin kalem ve kağıda aşina olması yanında, onlar hakkında bilgi edinmenizi ve tabi doğru kalem tutma, düzensiz çizgi çalışmalarını gerçekleştirme gibi kazanımları elde etmenizi sağlayacak bir etkinlik gerçekleştirmiş olursunuz.

1-Evlerini ve ailelerini (birlikte yaşadıkları insanları) resimlemelerini isteyin. Bu size öğrenciniz ve aile ilişkileri hakkında ipuçları verecektir.
2-Sevdiği şeylerin resimlerini yapmalarını isteyin. İçerik ve biçim açısından sınır koymayın.
3-Okullarını resimlemelerini isteyin. Okul hakkındaki düşüncelerini ve duygularını, resimlerinde doğrudan ve açıkça ifade edeceklerdir.

Onları küçük başarılarından ve olumlu tavırlarından dolayı övün ve ödüllendirin. Adlarıya hitap edin ve özel olduklarını hissetmelerini sağlayın. Okuldan ve kendinizden soğutacak davranışlardan kaçının. Sizin için sabır ve enerji gerektiren bir dönemdesiniz. Olabildiğinizce anlayışlı ve yumuşak davranın. Yorgunluğun sinirli davranmanıza neden olmasına izin vermeyin. Böylece siz de öğrencileriniz de o kötü karın ağrılarından korunmuş olacaksınız.

Uyum haftası ya da öğrencilerinizle geçireceğiniz ilk günler üzerine daha bir çok şey söylenebilir. Ama işin ruhunu kavramaya bu kadarı yeter diye düşünüyorum. Altta yer alan linkte, bu hafta boyunca gerçekleştirebileceğiniz etkinliklere ilişkin örnekler bulunuyor. Umarım yararlı olur. Hepinize başarılar.

http://www.edusofttec.com/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=2
 

englishteacher

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: UYUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ VE DOSYALAR

Bu uyum haftası çok güzel birşey ben sınıf öğretmeni değilim ama onların okula alışmalarına tanık oluyorum gerçekten çok yararlı..bir puan benden size hocam
 

mefulx

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Uyum haftası etkinlikleri ve dosyalar

ya hocam bu dosyaları indiremiyorum sorun var galiba sistem error veriyor,
 

cybella

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Uyum haftası etkinlikleri ve dosyalar

mefulx' Alıntı:
ya hocam bu dosyaları indiremiyorum sorun var galiba sistem error veriyor,
Hocam ben kontrol ettim. Gayet iyi çalışıyorlar. Linkin götürdüğü sayfada ihtiyaç duyduğunuzu indirebiliyorsunuz. Bir de bunları tavsiye ederim. Ben indirdim ve kullanmayı düşünüyorum. İlk hafta için çizgi çalışmaları, öğrenci tanıtma kartı ve tekerlemler falan var.

http://www.edusofttec.com/indir/cizgicalismalari_pdf.zip
http://www.edusofttec.com/indir/ogrencitanitmakarti1.zip
http://www.edusofttec.com/indir/tekerleme.zip
 
Üst