Türban özgürlük mü?

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Türban özgürlük mü?

usan' Alıntı:
"İNANCI İÇİN YAPANLARA DA LÜTFEN SAYGI DUYALIM."
Biz de saygı duyuyoruz.Onlara karşı yaptığımız bir şey yok.Bu onların tercihi.İnsanlar istedikleri gibi örtünebilirler.Fakat sahip olduğumuz devlet düzenini değiştirmeye kalkarlarsa o zaman burda bir sorun var demektir.İslamiyet'in farz olarak nitelediği hiç bir konuda insanlara yönelik bir kısıtlama yoktur.Herkes kendi yaşamında istediği dini vecibeyi yerine getiriyor.
Devlet düzenine karşı herkes kendi sınırları içinde kalmak zorundadır.Bu ülkede 70 milyon insan yaşıyor.

meleke

New Member
ÖgretmenForum Üye

insanların örtünme nedenleri bütün dinlerde kültürel nedenle değil inancı ile ilgilidir bu da kutsal kitaplarda nasıl yapıldığı mevcuttur şu anda tek orjinali bozulmamış kitap kuran ı kerim olduğuna göre çok meak eden açar nisa suresini okur o zaman başının altındanmı yoksa örtünün omzuna dökülecek şekildemi bağlanıyor görür yalnız bunu aksine idda edenlerin kaynağı kuran değil nefsi olduğu için anlayamaz kabul edemez ya da onun artık çağlar öncesi bir durum olduğunu söylerler oda artık nasıl oluyorsa ? mantık meselesi...

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

meleke' Alıntı:
" çok meak eden açar nisa suresini okur o zaman başının altındanmı yoksa örtünün omzuna dökülecek şekildemi bağlanıyor görür ... "
Nisa suresini siz okudunuz mu bilmem, fakat ben okudum.Şer'i hukuktan bahsediyor.Hala Nisa suresinde örtünmeden bahsediliyor diye ısrar ediyorsanız ayet numarasını vermeniz gerekiyor.
Fakat ben sizi uğraştırmayayım.Bahsettiğiniz ayet, Nur suresinin 31. ayetidir.Bence bilgi edinmek için Nisa suresini OKUYUN...Bu da benim size katkım olsun.Selamlar.

MadeinHeaven

New Member
ÖgretmenForum Üye

Bu zamana gelinceye dek başörtüsü sorunu yoktu hiç.Nedense uğraşılması gereken daha önemli şeyler var iken hep bu konu öne sürülüyor... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise her türlü şekilde bu laik ülkenin kurallarına uyulmak zorundadır.Çoğu zaman dışarıda görüyorum...Öyle dikkat çekici bir şekilde örtüyorlar ki başlarını...Bu ne ya diyorum içimden.Öyle olduklarını gördüğümde bu duruma gerçekten sinirleniyorum...Ve aslında onların inançları açısından örtündüklerini hiç zannetmiyorum.Örtündülerse de böylesine dikkat çekecek şekilde giyinmek günah değil mi peki???Nerede kaldı inanç.Biz açıksak eğer inanmıyor muyuz sanki ? Herşeyde olduğu gibi bu konu üzerinde yoğunlaşılmasında da farklı nedenler var...
Neyse konuyu saptırmayayım ben en iyisi.Yeterince doluyum bu konuda.Demek istediğim sadece gündemi bununla meşgul etmek çok saçma.Verilen onca şehidin hesabının nasıl görüleceği yerde aylardır bu mesele ile uğraşılıyor... Yazık !!!

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Hanfendi o zaman siz demokrasiye inanmıyorsunuz. Herkes sizin istediğiniz gibi giyinmek zorunda değil.
İsteyen istediği gibi örtünür, isteyen istediği gibi açılır, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadıktan sonra. Siz örtünenlere böyle örtünme olmaz derseniz onlarda size böyle açıklık olmaz, etek boyu kısa, şu uzun , bu böyle gibi eleştirilerde bulunur. Bu işler karşılıklı....
Laik ülkenin kuralı da herkesin eşit olmasıdır her konuda...!!! Laik ülke senin kıyafetin laikliğe aykırı devlet dairelerine giremezsin, çalışamazsın diyemez. Dünyanın hiçbir laik ülkesinde bu yok...
Sadece sahte Atatürkçülerin ve sahte laikçilerin ülkesi Türkiye'de var. Bu saçmalık halka rağmen sürüyor. Bitecek birgün başka çaresi yok...

MadeinHeaven

New Member
ÖgretmenForum Üye

benim demek istediğim bu vakte gelene dek böylesine bir sorun yoktu ortada.Kimse kimseye karışmıyordu...Ama ben kendi fikrimi söylemek istiyorum;bu şekilde devam ettiği müddetçe ortam daha da gerilecek üniversitelerde ve asıl ayrımcılık o zaman başlayacak.Beni rahatsız eden nokta bu.Açık olanlara dinsiz gözü ile bakılacak belki de.Endişem budur...

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Öyle dikkat çekici bir şekilde örtüyorlar ki başlarını...Bu ne ya diyorum içimden.Öyle olduklarını gördüğümde bu duruma gerçekten sinirleniyorum...
Bakın bu sözler size ait. Onlar inançlarından dolayı örtünüyorlar belki geleneksel olarak örtünen de var bilemeyiz. Kimin nasıl giyineceği örtüneceği bizi ilgilendirmez laik bir ülkede...

Üniversite de bu sorun yıllardır var. Siz bu adaletsizliği görmezden gelenlerden olabilirsiniz. Eğer ki halk böyle bir sorun yok diye düşünseydi Akp'nin oyu %47 olmazdı. Chp'ninki olurdu. Akp 5 sene bu konuyu savsakladı. Çünkü sahte laikçiler(Laikperestler) ortamı sürekli gerdi. Şimdi de azınlığa düştükleri halde yine yaygara çıkarıyorlar.

Ayrıca madem kapalılar açıklara dinsiz gözüyle bakıyor. O zaman sadece üniversite de değil bütün her yerde evlerde bile başörtüsünü yasaklamak gerek açıklar rahat etsin diye :)

Ben senden ve senin düşüncelerinden rahatsız oluyorum benim istediğim gibi giyin istediğin gibi değil demek ayrımcılıktır ve gerçek laikliğe aykırıdır. (Türkiye'de ki laiklik bir faşizm çeşididir)

Birisi size dinsiz mi dedi. Hukuk devletinde yaşıyoruz ver mahkemeye hakkını al. Kimsenin kimseyi giyiminden kuşamından dolayı suçlamaya hakkı yok.

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

intibah' Alıntı:
" Türkiye'de ki laiklik bir faşizm çeşididir "
Faşizm kavramını ne kadar rahatlıkla kullanıyorsunuz şaşıyorum.Faşizm baskıcı rejimleri ifade ediyor.Türbanın kamu düzeninde yasak olmasını, dini kesime yönelik bir baskı olarak gördüğünüz anlaşılıyor.Kamu düzeninde dini ritüellerin olmaması baskı değil, laik sistemin temel unsurudur.Anlamamakta direnilen konu budur.
Bu ülkede 70 milyon insan yaşıyor.Bunun üçte biri veya yarısı istiyor diye devlete dini etiket yapıştırmaya kimsenin hakkı yoktur.Bu devlet, 70 milyonun devleti olacaksa bağımsız ve her bireye
eşit mesafede olmak zorundadır.Laikliğin özü buradadır ve varolan en iyi sistem de budur.Böyle bir sistemi faşizm olarak algılamak, sadece laf kalabalığıdır.

alperen35

New Member
ÖgretmenForum Üye

Sayın Hasanoğlan
Faşizmin baskı olduğunu biliyorsunuz da.Giyiminden dolayı okuma hakkının kişinin elinden alınmasını nasıl algılıyorsunuz merak ediyorum.bunun neresinde özgürlük?
Ayrıca üçte biri veya yarısı demişsiniz?Bence fazlasıyla yanılıyorsunuz...

bera

New Member
ÖgretmenForum Üye

İnsanların kılık kıyafetleriyle uğraşan , ister açık ister örtülü diye katogorize eden, yobazdır.Gericinin daniskasıdır.
İlkellerin elinde ilkellikler dünyasına döndü yurdum.

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

Kardeşim, bu devlet kimsenin babasının malı değil.70 milyonun bu devlet üzerinde hakkı var.Eğer bir düzenleme yapılacaksa 70 milyonun büyük çoğunluğunun rızasını alarak bu yapılmalıdır.Toplumda çatışma ortamının çıkmaması için en mantıklı yol budur.
Bu ülkede kimsenin okuma hakkı elinden alınmıyor.Şirketlerde işe girmek isteyenler nasıl o şirketin çalışma prensiplerine uymak zorundaysa, devlet mekanizmasında da kurallar ve prensipler konmuş.Herkes bu kurallara uymak zorundadır.
" Eğitim hakkı elimizden alınıyor " diye duygu sömürüsü yapılıp duruyor.Al işte serbest bırakıldı.Şimdi de biz çene altından bağlayarak örtünmeyiz diyorlar.Meselenin sadece örtünmek olmadığı ortada.
Örtünmekle ilgili ayetleri yukarıdaki mesajlarda verdim.Orda sadece örtünmekten bahsediyor.Saçın görünmesin, şu şekilde bağlayacaksın diye bir kriter yok.Ama mesele siyasi olduğu için inatla direniyorlar.Sadece örtünmek yetmiyor.Aynı İran'da türban örtünme için yetmez, çarşaf zorunlu olsun diyenler gibi.

alperen35

New Member
ÖgretmenForum Üye

Üniversitelerde her siyasi kesimden insan var değil mi..Sağcısı,solcusu vs. ve inandıkları zihniyete göre giyinebiliyorlar.Bunlar siyasi bir guruba mesupsun diye okula almamazlık yapılıyor değil mi?Hayır yapılamazda.Üniversiteler evrensel eğitim kuruluşlarıdır.Bunuda geçelim başörtüsü takanların hepsinin siyasi nedenle taktığını söylemeniz zaten mantık dışı olur.TÜRKİYE CUMHURİYETİ asla iran olmaz.Cumhuriyetle yaşıyoruz ve öylede yaşamaya devam edeceğiz.Bugüne kadar ülkemizde kimseye din baskısı yapılmadı,yapılmazda.Nerden çıkarıyorsunuz İran olacaz diye anlayamıyorum...

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

Başını örtenlerin hepsinin siyasi nedenlerle örtmediği kesin.Sadece inatlaşanlar, bunu kimlik meselesi yapanlar da bir sorun var.Erkeklerin tacizlerinden korunmak için "örtünerek dışarı çıkın, sıkıntı çekmemek için bu en uygun olandır" diye ayet varken, bunlar artık tacize uğramamanın dışında bunu bir kimlik sorunu haline getiriyorlar.Sorun da burda başlıyor.
Öbür yandan nicelik (sayısal) açıdan bakıldığında Türkiye'nin İran olmayacağı açık.Ama İran'la ortak dini paydalar oluşturmaya çalışanları da medyada görüyoruz.

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Laiklik: Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması. Devletin bütün inançlara eşit yaklaşması...

Dolayısıyla laik devlet kimseye inancından dolayı müdahale edemez. Sen şöyle giyin, başını örteceksen babaannem gibi, anneannem gibi ört, eteğin minik, kotun dar, sakalın aşağı sarkmaz, keçi sakal yasak, kirli sakal kirli duruyor höyyytt.... diyemez.
Ama benim güzel ülkemde bunların hepsi oluyor.

F

_frozen_

Guest

gulsen' Alıntı:
çok rica etsem acaba aranızdan birisi nezaket gösterip LAİKLİĞİN tanımını yazabilir mi? Ben bu güne kadar yanlış biliyormuşum da....Öğrenmek istiyorum. Beni aydınlatırmısınız lütfen???
Umarım intibah sizi aydınlatabilmiştir. Ağzına sağlık hocam :)

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

İşte bazılarının korkusu da bu ya.. Kanun da olmayan bu yasağın hesabını veremeyecekler...

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Peki başı açtırmak bir dayatma değil midir?

hayrola

New Member
ÖgretmenForum Üye

Çok net olması gereken bir konu nasıl da saçma sapan kafa yapıları ile bulanıyor anlamıyorum. Bir kişi geliyor ''ben böyle giyinmeye inanıyorum ''diyor. Ve siz ''hayır böyle yapamazsın'' diyorsunuz. Ve türban ya da başörtüsü -ne ise- özgürlük değildir diyorsunuz.Bundan güzel özgürlük konusu olabilir mi?