Türban özgürlük mü?

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye
Kardeşim, böyle bir bölüm açmışsınız ama türbanın "özgürlük" ile alakası yok.Eğer özgürlük olsaydı "ben istediğim tarzda bağlarım" tartışması olmazdı.Mesele örtünmekse (Kur'an-ı Kerim'de bu kavram kullanılıyor), çene altından bağlayarak örtünmeye itiraz edilmezdi.
Şimdi türbanlı bayanlar "Ben ölsem de bu şekilde bağlamam " diyor.Bizim kültürümüzdeki bağlama şeklini aşağılıyor, ille de siyasal ve Arap tarzı bağlama şeklinde ısrar ediyor.
Türbanın "siyasal bir simge" olduğu zaten biliniyordu.Şimdi bu durum iyice tescillendi.Kimse birbirini aldatma çabasına girmesin.Herkes bu ülkede yaşıyor, Mars'ta değil.Esas niyetin ne olduğu belli:"Türkiye'yi muhafazakarlık cenderesine almak"
Dünyadaki 50-55 Müslüman ülke arasında tek laik olan Türkiye'nin kıymetini bilelim.Her türlü geri kalmışlık içinde kıvranan diğer Müslüman ülkeler gibi olmayı istemek, bir nevi "Akıl tutulması" dır.
İran'da biraz saçı görünen bayanlar uyarılıyor, ikinci uyarıda da kısa hapis cezası veriliyor.90'lı yıllarda ise kırbaçlanıyordu.Arabistan'da daha 2 yıl öncesine kadar bayanların araba kullanması yasaktı.Afrika'da hala el, ayak, burun, kulak kesilerek şeriat cezaları uygulanıyor.

Türkiye'nin değerini hissetmek isteyenler " http://video.serfinaz.com/index.php?cat_id=6 " adresindeki +18 korku videolarını seyrederlerse benim ne demek istediğimi daha iyi anlarlar.Lütfen küçükler ve dayanamayanlar bakmasın !!!
Allah herkese akıl fikir versin...

alperen35

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Türban özgürlük mü?

insanların tarzına,inancına,giyinişine,başörtüsüne saygı duymak lazım.saygı duymayı bilmeliyiz.aynı düşüncede değiliz ama sana saygı duyuyorum.sizde inananların giyimine duyun lütfen...........herşey saygıyla başlar..........

B

badem

Guest

Allah herkese akıl fikir versin...AMİN

akerim

New Member
ÖgretmenForum Üye

Sana katılıyorum arkadaş,
Kendi dinsel yorumlarını ve giyim tarzlarını özgürlük gibi gösteriyorlar.Özgürlük onlar gibi yaşamak ve görünmek mi?Özgürlüklerinin nerede bittiğini çevremizde bu düzeni yaşayan o çok özgür ülkelerde görüyoruz.

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

İsteyen istediği gibi bağlar özgürlük budur. Kimse kimseye karışamaz bu konuda...
Bu saçma sapan yasak sadece biz de var...
Başörtüsü yasağı ile İran'dan bir farkımız yok zaten. İran'da baş açmak yasak bizde kapatmak yasak. Hangi akılla İran olacağız diyorsunuz?
Demokrasi ile alakası yok diyorsunuz? Amerika'da serbest, Avrupa'da serbest, Afrika'da serbest...buralarda demokrasi yok mu?
Dünyada bir tek laik Avrupa ülkesi var Fransa bir de biz varız. Hangi müslüman ülkelerden bahsediyorsunuz. Amerika'nın ve İsrail'in korktuğu Nükleer güç İran'dan mı, teknoloji konusunda bizi sollamış Malezya'dan mı bahsediyorsunuz?
Yoksa Osmanlı yıkıldıktan sonra, eski Osmanlı topraklarında kurulan 55 ülkeden mi?
Küçümsemeden önce bir tarih okumak lazım. Bizim tarihimiz 85 yılla sınırlı değil 2000 küsur yıllık tarihimiz var...

akerim

New Member
ÖgretmenForum Üye

Dünyada bir tek laik Avrupa ülkesi var Fransa bir de biz varız.
.............................................
Tek olmanın neresi kötü?
Ben ulusumun 'laik tek islam ülkesi'olmasıyla gurur duyuyorum.Bunu da Tek olduğu için terkedilmesi gereken bir özellik olarak görmüyorum. Malezya gibi savunmasını İngiltereye bırakarak bağımsızlığına daha dün kavuşmuş bir ülkenin kalkınmışlığını da önemsemiyorum.
Yasaksız bir toplum düzeni de bilmiyorum.

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Yahu Fransa Üniversitelerinde bile serbest başörtüsü.

Ülkemizde Fransadaki laiklik bile olsa iyi. Ülkemizde gerçek laiklik uygulanmıyor...Ancak bir yorum herkes kendine göre yorumluyor.

Biz de savunmamızı Amerika ve İsrail'e bıraktık işin kötüsü. silahlarımızın büyük çoğunluğu bu ülkelerden geliyor. Yanlış yerlere takılıp kalıyorsunuz.

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

Sayın "İntibah", laiklik bir ülkede dini kriterlere göre devlet hizmetinin verilmemesidir.Bu nedenle kamu hizmetinde dini ritüeller kullanılamaz.Fakat kamu hizmet sektörü dışında serbesttir.Türbanın hiç bir laik ülke kamu sektöründe serbest olmadığını hepimiz biliyoruz fakat yine de inatla başka laik ülkelerde serbest diye yazıyorsunuz.
Binlerce yıllık insanlık tarihinin birikimi sonucunda kabul gören bir "Laik Sistem" ortaya çıkmış ve gelişmiş ülkelerin ortak bir paydası olmuş.İlk önce bu gerçeği kabul etmeniz gerekiyor.
Din evrensel yanları fazla olmasına rağmen daha çok kültürel bir düşünce sistemidir.Okullardaki din dersinin bile adı "Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi" dir.Kültür farklı olabilir ama "Bilgi" evrenseldir.Evrensel olduğu için ahlak, bilgi kavramıyla ifade edilmiştir.Aşağıdaki istatistik te bu durumu açıklamaktadır.
Dünya nüfusunun belli Başlı dinlere göre dağılımı:
1. Hıristiyanlık - 2.1 milyar
2. Seküler/Dinsiz/Ateist - 1.4 milyar
3. İslam - 1.2 milyar
4. Hinduizm - 900 milyon
5. Budizm - 708 milyon
6. Çin geleneksel dini - 394 milyon
7. Afrika geleneksel inançları -100 milyon
8. Sihizm - 23 milyon
9. Musevilik - 14 milyon
10. Bahailik -12.5 milyon
11. Mormonizm - 12 milyon
12. Yehova'nın Şahitleri - 6.7 milyon
13. Şinto - 4 milyon
14. Zerdüştlük - 2.6 milyon
İnsanlar örtünmek isteyebilir.Bu onların doğal bir hakkıdır.Fakat bir devlet düzeninde, üstelik dünyada kabul görmüş ve ideal bir sistem olarak benimsenmiş laik bir devlet düzeninde, herkes devlete karşı eşit mesafede ve kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde kalmak zorundadır.
Tekrar söyleyeyim: Meselenin sadece örtünmek olmadığı belli.Amaç örtünmek olsa çene altından bağlanarak örtünmeye kimse karşı çıkmazdı.Çene altından bağlamak Türkiye'de kabul görmüş bir yöntem ve büyük bir çoğunluk bu şekilde bağlıyor.Ama yok illa "Türban" şeklinde bağlanacak.İşte bu ısrar esas niyeti zaten ele veriyor.

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi

Şimdiki yasa sadece hizmet alan üniversite öğrencileri için geçerli yani kamuda çalışanlar için değil. sizin söylediğiniz ilk öneri için geçerli onu iptal ettiler ne yazıkki...

Binlerce yıllık insanlık tarihinin birikimi sonucunda kabul gören bir "Laik Sistem" ortaya çıkmış ve gelişmiş ülkelerin ortak bir paydası olmuş.
Hangi gelişmiş ülkeler? Fransa ve Türkiye mi? (Sadece iki ülkede var unutmayınız)

Dünya'nın süper gücü olmuş dedelerimiz laik değillerdi. İnsanlara din, dil, ırk ayrımı yaptırlar mı? Türkiye'deki uyudurk laiklik olmadan da %1 azınlığa saygı gösterilebilir.

Birçok Avrupa ülkesinde müslüman başörtülü bayanlar kamuda görev yapıyorlar. Ve bunlar Hristiyan devletler. Daha geçen Avrupa parlementosunda ilkokulda başörtüsü yasaklansın diye bir önerge verilmiş. 370 milletvekili büyük çoğunluk red oyu vermiş. Bunlar Hristiyan....

ilkokulda serbest, lisede serbest, üniversitede serbest Türkiye'de yasak...
Hangi akılla Fransa'nın peşinden koşturuyoruz anlamış değilim. Türkiye'de laiklik filan yok faşizm var.

İstanbul üniversitesi rektörü yapıyor bu faşistliği; kalkmış başörtülü öğrenciye hakettiği notu vermem diyor.? Şu bilimselliğe bak. İşte dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu topraklarda neden üniversiteler ilk 500'e giremiyor ortada.

Akdeniz üniversitesi rektörü iyice zırvalamış. Başörtülü öğrenciler kzılötesi kulaklıkla kopye çeker yasak sürmeli diyor.

Başörtüsü insan hakkıdır. Kısıtlanamaz. Bu yargıdan da dönse halkoylaması ile yasak kalkacaktır birgün...

hidayet029

New Member
ÖgretmenForum Üye

Allah akıl verecekse ilk önce sana versin. Türbanı, örtünmeyi, geri kafalılık karanlık olarak görüyorsan eğer ;bilki sende bir problem var.Dini konularda ne biliyor da ne konuşuyorsun? senin korktuğun şeyi bana söyler misin? rejim mi? türban mı? muhafazakarlar mı? din mi? yoksa ALLAH mı? Bence bu sonuncusu değil. ALLAH tan korksan böyle düz kontak konuşmazsın. BENCE SEN KAFASINDA TÜRBAN OLANLARLA UĞRAŞACAĞINA ; KENDİ BEYNİNİN ÜZERİNDEKİ GERÇERĞİ GÖRMENİ ENGELLEYEN KARANLIK ÖRTÜYLE UĞRAŞ.

hidayet029

New Member
ÖgretmenForum Üye

BENİM CEVABIM KONUYU AÇAN KİŞİYE DEĞİL ;TÜRBANIN SİYASİ SİMGE OLDUĞUNU SÖYLEYEN BAZILARINA. ONLAR KENDİLERİNİ BİLİYORLAR.

F

_frozen_

Guest

Allah c.c '' Biz sizin içinizden geçenleri biliriz '' diyor . Herkesin içinden ne geçtiği belli burada . Allah doğru yoldan ayırmasın derim sadece ...

zelimhen

New Member
ÖgretmenForum Üye

hasanoğlan' Alıntı:
Şimdi türbanlı bayanlar "Ben ölsem de bu şekilde bağlamam " diyor.Bizim kültürümüzdeki bağlama şeklini aşağılıyor, ille de siyasal ve Arap tarzı bağlama şeklinde ısrar ediyor.
sayın arkadaş demişki bağlama şekli bizim kültürümüzü aşağılıyor. Karşı olanların giyim tarzı bizim kültürümüzü yansıtıyormu acama. Şöyle bir bakın anadoluya mini etek, pantolon dekolte kıyafetler varmı bunlarda bizim kültürümüzü aşağılamıyormu? Böyle saçma sapan bir fikir önerile bilirmi acaba ozaman giyimde temeli anadolu kültürüne dönelim olmazmı. Ayrıca türban arap kökenli değil Fransız kökenli bir kelimedir. Türbanın Ülkemize girmesinin sebebide yine üniversitelerdir. Baş örtüyle değil Türbanla girsinler denmiştir Daha moderin görünür diyerek.

nnazeninn

New Member
ÖgretmenForum Üye

Anladığım kadarıyla şu başörtüsü karşıtları rejimin değiştirileceğinden korkuyor,ki bunu söz konusu kızlardan hiçbirinin istediğini sanmıyorum.. Önce bi mantıklı düşünelim şu ana kadar dünya üzerinde bir kadın topluluğunun bir araya gelerek rejim değiştirdiğini böyle bir girişimde bulunduğunu gördünüz mü? Ben görmedim duymadım. Be kardeşim eğer amaç siyasi olsa dinle inançla alakası olmasa niye açmasın bu insanlar başlarını. Madem ki ideolojik bir amacım var onu gercekleştirmek için her yolu denerim. Başımı da açarım mini etek de giyerim Cumhuriyet mitinglerine de katılırım. Zamanı gelince de gercek yüzümü gösteririm değil mi? eğer bu damarlarıma kadar işlemiş bir ideolojiyse... Zaten anlamıyorum böyle bir zihniyet başını açınca nasıl olacak da amacından vazgeçecek. Yani başını örtünce irancı başını açınca laik mi olunacak. Vallahi çok komikk.. Eee bu kızlarla aynı mantığı güden dine yada sizin tabirinizle faklı bir rejime sempatisi olan erkekler yok mu şu üniversitede.. Kızlar engellenince laiklik kurtarılıyor ya erkekler... Bugün meclisimize bir bakın bakalım kaç bayan kaç erkekvar. Erkek egemen toplum olmak istemiyoruz diyen zihniyet zaten erkek egemen toplum oldugumuzu görmüyor ve istedikleri engelleme kızları okuldan koparıp daha da erkek egemen toplum haline dönüştürmüyor mu bizi...
Bence elinizi vicdanınıza koyun. Biraz mantık biraz sağduyu lütfen. Eğer çok korkuyorsanız bu insanlardan biriyle tanışın konşun iletişim kurun eğer kaygılarınızı devam ettirecek bir sözle davranışla karşılaşırsanız yargılayın. Allah hepinize akıl fikir vicdan versin...

anaokullu

New Member
ÖgretmenForum Üye

merhaba tesettürlü olmayan bir bayan nasıl ki istediği gibi giyiniyorsa başörtü örten birininde buna hakkı var.biz açık saçık giyinen birine sen şu gruba mensupsun demiyorsak kapalı olan birine de demememiz lazım. kişiyi zan altında bırakmaya hakkımız yok..
hem bir kere şuna türban değil başörtüsü diyelim arkadaşlar...boyun altından fiyonk şeklinde bağlanan örtü görüntü itibariyle ne itici duruyor,etrafta görüyorsunuz ki bunu anlatmam gereksiz. başörtüyü iğneyle alttan bağlayıp güzelce giysisinin etrafında düzenlemek daha estetik durmuyor mu?şimdi herşeyi bir kenara bırakıp estetik olarak düşündüğümüzde, etrafnızda yaşlı teyzelerin nasıl örttüğünü görüyorsunuz, bir de genç kızların nasıl örttüğüne bakın... tşk

Halil Bey

New Member
ÖgretmenForum Üye

Haklısınız. Özgürlükler insana dinsel inançlarını devlete dayatma hakkını vermemelidir.Kuralları önceden konulmuş kurumlara bireylerin kendi kurallarını uygulamak istemeleri hoş görülemez. İnanç konusu kişinin kendi sorunudur. Devlet kurumları, yurtaşlarının dinsel inancına, ırkına, mezhebine bakmaksızın eşit hizmet sunmalıdır. Üniversiteler kamu hizmeti alınan yerler kapsamında düşünülemez. Buraları sakız alınan bakkal dükkanı gibi değerlendirmek sakıncalıdır.

sertanyok

New Member
ÖgretmenForum Üye

Arkadaslar bu konuyla ilgili burdaki mesajlardan okudugum kadariyla türban sekillerinden bahsediyoruz.Peki ama Allahin emri olan saci örtmek degilmidir ! sekiller yörelere göre degisir sadece abartmaksizin ve saclarini kapatarak bunu gayet hos bi sekilde yapabilirler.Konuya iliskin olarak türban özgürlükmüdür ? Türbanin takilmasi yada takilmamasi bunlar özgürlük degildir özgürlügü kisi kendisi tayin etmelidir neden bir adam öldürme hirsizlik gasp gibi görülüyor anlamadim birakin insanlar örtünsün, örtünmeyenlerde örtünmesin ne varki bunda bence yasagin kalkmasi cok güzel bi karar ve atatürkcü görünen kisiler hic kendini bosuna yirtmasinlar ASLINDA ayrimi yapanlar kendileri ve her kez dönsün kendine baksin bir gün herkez ölümü tadacak peki o zaman ne diyeceksiniz?!
Allaha emanetsiniz...

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

Ahzap 59: Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden üzerlerini sıkıca örtsünler!Bu, onların tanınmalarına, tanınıp ta eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.
Nur 31: Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar; zinetlerini kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (Şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermesinler; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar.
……………………………………….

Türbanı, özgürlüğün ötesinde “Farz” olarak lanse edenlerin dayandıkları ayetleri yukarıda yazdım.Bütün tartışmalar bu ayetler etrafında olmaktadır.Bu ülkede yaşayan , kendi çapında dini bilgiye sahip olan herkes Kur’an-ı Kerim’in bu ayetlerini yorumlayabilir.Ben kendi yorumlarımı yazacağım:
Bu ayetlerde “zinet” kavramı cinselliği çağrıştıran kadınların uzuvlarıdır.Arabistan bulunduğu konum itibarıyla çöl ikliminin görüldüğü bir yer.Nasıl Afrika’da insanlar sıcaktan dolayı açık giyiniyorlarsa İslamiyet öncesinde de Arabistan’da sıcak iklimden dolayı çok açık giyinen insanların olduğunu tarihçiler ortaya koyuyor.Zaman zaman yaşanan taciz ve tecavüz olaylarından Müslümanların korunması için Ahzap 59. ayette örtünerek bu eziyetten korunmaları tavsiye ediliyor.Dikkat edelim farz (emir) değil, tavsiye ediliyor.Erkeklerin eziyetlerinde kurtulmak için en elverişli yöntem örtünmek diyor.
Nur Suresi’nde ise şehvet duygusu uyandıracak bölgelerin mahrem olanlara gösterilmemesi tavsiye ediliyor.Ayrıca dikkat çekecek şekilde sesli yürümemeleri ve başlarına örttükleri giysiyi göğüslerini (“yakalarının üzerine vursunlar”)örtecek şekilde kullanmalarını söylüyor.
Şimdi burada:
1-Saçın görünmesin demiyor,
2-Şu şekilde başını örteceksin demiyor,
3-Örtünmezsen günaha girersin, cehenneme gidersin de demiyor,
Kur’an-ı Kerim’in yüzlerce yerinde farklı olaylara yönelik “Allah’ın azabı şiddetlidir”, “biz onlara azabı tattıracağız”, “işte onlar cehennemliktir” gibi çok büyük yaptırımlar (cezalar) öngörülürken,; örtünmekle ilgili hiçbir yaptırımın olmadığı görülmektedir.
Sonuç olarak örtünmenin farz (emir) olmadığı, erkeklerin tacizlerinden korunmak için bir yöntem olduğu ortada.Ayetler burda, biraz muhakeme gücü olan herkes yorumunu yapar.Başkalarının (din bilginleri de dahil) kendilerini üstün görerek yaptığı yorumlara benim ihtiyacım yok.Her şey açık ve net.Yukarıdaki ayetler türbana dayanak olan ayetlerdir.Başka da ayet yoktur.
Tarikatçılar istedikleri kadar bunu çarpıtabilirler.Ayetleri yorumlayacak kadar naçizane kavrama gücüne sahibiz.

usan

New Member
ÖgretmenForum Üye

SEVGİLİ ARKADAŞLAR SİZ NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ Kİ? ÖZGÜRLÜK DİYORSUNUZ ÖZGÜRLÜĞÜN KISITLANMASINDAN YADA ÖZGÜRLÜĞÜN BİR BÖLÜMÜ SERBEST Mİ OLSUN YOKSA OLMASIN MI OLURSA NASIL OLSUN DİYORSUNUZ. TÜRBAN KONUSUNU ISITIP ISITIP ÖNÜMÜZE GETİRENLER KİMLER Kİ ALLAH AŞKINA?! DAHA DÜN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE SÖZÜNÜ FARKLI VERSİYONLARLA SÖYLENSİN DİYENLER DEĞİL Mİ? PEKİ TÜRKÜM DEMEYE DAHİ TAHAMMÜL EDEMEYEN İNSANLARIN SENİN BENİM BACIMIN BAŞ ÖRTÜSÜNE KARIŞMAYA YADA YOK ŞÖYLE BAĞLASIN OLMAZ BÖYLE DEMEYE NE HAKKI VAR. BURASI TÜRKİYE SEVSENİZDE SEVMESENİZDE BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN VE BU ÜLKEYİ SEVEN HERKES TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIDIR. BU TOPRAKLARDA BİNLERCE YILDIR KAPALISI DA AÇIĞI DA BİRLİKTE KARDEŞÇE YAŞIYOR. İSTEYEN İSTEDİĞİ GİBİ KAPATIR İSTEYEN İSTEDİĞİ GİBİ AÇAR. BUNA KİMSE KARIŞAMAZ BU ALLAH İLE KULU ARASINDADIR. SİZİN AMACINIZ ÜZÜM YEMEK Mİ YOKSA BAĞCIYI DÖVMEK Mİ? ÜZÜM YEMEKSE BUYRUN BERABER YİYELİM AMA BAĞCIYI DÖVMEKSE KUSURA BAKMAYIN ORADA DURUN. HER NE SİYASİ AMAÇLA OLURSA OLSUN BAŞINI KAPATAN, BU KONUYU SAVUNAN YADA TAM TERSİ BAŞINI KAPATMAYA KARŞI ÇIKAN YADA BU KONUDA KARŞI TEZLER ORTAYA KOYAN TÜM OYUNBAZLARA VE YOBAZLARA KARŞIYIM. İNANCI İÇİN YAPANLARA DA LÜTFEN SAYGI DUYALIM.