Tesettürlüyüm çünkü hürüm ben…

• Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi

gripinpc

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Tesettürlüyüm çünkü hürüm ben…

bu yasak heryerde kalksın yav....

nükleerfizikçi

New Member
ÖgretmenForum Üye

Bütün mesaj ve tartışmaları abartılı buluyorum...tesettür konusunda yazılan yazının ise maksadını aştığını düşünüyorum....biz başörtü takmıyoruz diye çirkef bakışlara maruz kalmak hoşumuza mı gidiyor yani..veya çirkef bakışlardan paronyak zevkler mi alıyoruz...ne kadar gereksiz cümleler bunlar ya hu !

Örtünmek Allahın emri...ve uyulması gereken bir kural bu konuda bir vehim içerisinde değilim. İnsanların imanları derece derecedir...o derece ölçüsünde ibadet eder veya kurallara uyar...Fakat örtünmeyi layıkı ile yapan kaç kişi olduğunu da bilmiyorum. Tesettür içerisinde olduğunu zannedip de dikkat çekici giyimi, kuşamı ve makyajı ile ortada dolaşan o kadar bayan var ki....kınamıyorum lütfen yanlış anlaşılmasın çünkü başını örtebilecek kadar nefsini kırabilmiş demektir.

Ancak ailesi mutassıp olduğu için, babası, kocası, abisi istediği için başını kapatan kızlar da çok. Biliyorum birileri itiraz edecek ama bu gibi genç bayanlar da var.Ki onların varlığını anlamak için az önce söylediğim abartılı giyim kuşamı örnek gösterebilmek mümkün.

Müslüman bir ülkede bunları konuşmak çok acı ve inanın ben bundan utanç duyuyorum. Hiç bir bayanın da siyasi bir simge uğruna başını kapadığına inanmıyorum bu bana o kadar komedi geliyor ki bunu söyleyenlerin aklında bir noksanlık olduğunu düşünüyorum .

Lisans eğitimi sırasında bölümdeki iki başörtülü arkadaşımızı rencide ettikleri için sıra kapaklarımızı yumruklayarak anfide olay çıkaran da bizlerdik...biz demokrat namuslu insanlar....

Atatürkçülük adı altında din düşmanlığı yapanları da biz şöyle kapalıyız şöyler müslümanız diye Allah'a yapacağı ibadeti bizim gözümüze sokanları da kınıyorum.

Toplumu kamplara ayıranlardan olmayın..sade , samimi ve iyi niyet sahibi insanlar olun....müslüman elinden dilinden kimseye zarar gelemeyen emin insandır çünkü....

sultanASLI

New Member
ÖgretmenForum Üye

herkeze çok güzel bi cevap olmuş hocam çok sağolun tesettürlüğüz öcü değiliz bizde insanız

B

badem

Guest

sultanASLI' Alıntı:
herkeze çok güzel bi cevap olmuş hocam çok sağolun tesettürlüğüz öcü değiliz bizde insanız
Rica ederim..Tesettürlü insanların da diğer insanlardan farkı olmadığını, tesettürün Allah rızası için takıldığını herkes bir gün anlayacak...

oku36

New Member
ÖgretmenForum Üye

Önce masum bakış devamında hainane bakış sonra taciz daha sonra ............Erkeklerin azgın şehevani bakışlarını ancak tesettür engelleyebilir. Tesettür bu bakışlardan ve tacizlerden kurtuluştur,özgürlüktür.

dilEFRUZ

New Member
ÖgretmenForum Üye

TESETTÜR...

Bu gün acaba hangimiz gerçek manada tesettürlüyüz?... Eğer iç dünyanızda tesettürü sağlayamamış iseniz dışınıza ne kadar faydası olur bunun...

Tesettür; rengarenk eşarplarlar,vücüt hatlarını belli eden ve ince şeffaf kumaşlardan oluşan kıyafetlerle dolaşmak değildir.... Tesettür; müslüman bir hanımı koruyan kalkan niteliğindedir, bu sebeple tesettürlü bayan kendinden emindir... Çünkü yabancı bakışlardan ve bu bakışların neticesinde olabileceklerden sorumlu değildir.... Aynı zamanda erkeklerin bakışlarını da engelleyek onların haklarına girmez.... Fakat tesettürün nasıl olması gerektiği konusunda kesin bir emir yoktur... Yani çarşaf,ya da pardesü, yada aba... Bunlar açık olarak emredilmemiştir... Müslüman bir hanımın saçlarını, omuz ve sırtına kadar şeffaf olmayan bir örtüyle örtmesi,ayak bileklerine kadar olan kısım ve el ve yüzün dışında olan bölgelerin kapatılması emredilmiştir(şafi mezhebinde ayakklarında görünmemesi gerekir) Ve hatta eğer bayan çok güzel bir hanım ise yüzünü ve ellerini kapatmasıda uygun görülür bazı mezheplerce.... Şimdi bu konuda dinimizde dayatma olmadığı için kişinin kendi istek ve arzusu dahilindedir ve ayrıca kendi için hangi kıyafeti uygun buluyorsa o şekilde örtünür... Fakat bayram şekeri gibi sokağa çıkmayı kastedmiyoruz tabiki...Zaten yüce dinimiz sadece mahremler için tesettürü uygun görmüştür, kişi aile içinde ve mahrem olmayanların yanında istediği gibi giyinme özgürlüğüne sahiptir...

Bugün eğer Atatürk hayatta olsaydı bizler okul kapılarından geri çevrilmezdik... Bu baskıcı zihniyet böyle kendini pervasızca ülkemizin hakimi sanmazdı.... Ben evet tesettürlüyüm ve çokda memnunum halimden... Kul olarak Rahmanın emirlerinden sadece biridir bu yerine getirdiğim... Fakat bu benim tercihimdir ve ben açık arkadaşlarımla hiç bir konuda asla ayrım noktasına düşmemişimdir... Çünkü biz başın üstündekiyle değil, başın içindkiyle ilgilenenlerdeniz.... Şimdi biz nasıl bir çatışma içinde olabiliriz ki!?..

Bugün kendini aydın zanneden ve sözüm ona demokrasi ve dahi laiklikten haberi olmayan zihniyet Atatürk ün emanetlerini yerle bir etmektedir... Anıtkabir e yürüyen cumhuriyetçi kadınlar!?ın korkusu bizleri bu baskıcı zihniyet gibi görmeleridir... Bizim onlar gibi ikna odalarına kapatarak da değil alenen onlara baskı yapacağımızı düşünüyorlar sanırım... Ne acı, ne elim, ne esef vericidir bu tablo... Bizim dinimiz HAKK din ve kardeşlik dinidir....

Aslında bu konu hakkında söylenecek öyle çok söz var ki... Lakin gözlerinizi bu denli yorduğum yeter, kusuruma bakmayınız inş :)... Ben sitenin eski üyelerindenim, uzun zamandır uğramıştım sitemize ve ayağımın tozuyla bir kaç kelam ettim ama sürçü lisan etmişimsem affola diyor ve son olarak ekliyorum;

HİÇ BİR BAŞ ÖRTÜLÜ KIZ, BAŞINI, GÜNDEMİ BUNLARIN SIKTIĞI GİBİ SIKMAZ... DOLAYISIYLA SIKMA BAŞ DEDİKLERİ BU KENDİNİ AYDIN SANAN KARANLIK BEYİNLERİN OLUYOR................

Saygı ile....

F

_frozen_

Guest

TESETTÜR:

Örtünme. Dînin bildirdiği şekilde örtünme. (Bkz. Setr-i Avret)
Tesettür, İslâmiyet'te pek mühim bir konudur. Avret yerini örtmek, namazda da, namaz dışında da farzdır, mutlaka lâzımdır. Mükellef olan yâni âkil (akıllı) ve bâliğ (ergen ve evlenecek yaşa gelmiş olan) insanın namaz kılarken açması veya her zaman ba şkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine avret mahalli denir. Hanefî ve Şâfiî mezhebinde erkeklerin namaz için avret mahalli, göbekten diz altına kadardır.Hanefî mezhebinde, hür olan kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı namaz için avrettir. (İbn-i Âbidîn)

SETR-İ AVRET:

Mükellef olan yâni akıllı ve bâliğ (ergenlik, evlenme yaşına erişmiş) bir kimsenin namazda veya her zaman başkasına göstermesi haram olan yerlerini örtmek. (Bkz. Avret)
Setr-i avret namazda da, namaz dışında da farzdır. (Halebî)
Setr-i avret üç şeyle tamam olur:
1) Erkekler göbeği altından dizi altına varıncaya kadar olan yerlerini örtmekle,
2) Kadınlar yüz, el ve bir rivâyete göre ayaktan başka bütün bedenlerini örtmek ve göstermemekle,
3) Câriyeler (harpte esir edilen kadın) sırtını ve göbekten diz altına kadar örtmekle. (Kutbüddîn İznikî)

Ahzab suresi : 32- Ey Peygamberin hanımları! Siz genel olarak kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Sizde diğer kadınlarda bulunmayan nitelikler var: Peygamberlerin en hayırlısının hanımları ve bütün müminlerin anaları olmak niteliklerine sahipsiniz. Eğer sakınırsanız, bu özel niteliklerinizi korursanız yahut durumunuza uygun takva ile korunacaksanız -bu şart bir mânâ ile yukarının, bir mânâ ile aşağının kaydı oluyor- Sözü yumuşak ve tatlı bir eda ile söylemeyin, bir söz söylendiği zaman sakın yılışık bir biçimde cevap vermeyin ve söylerken yayılarak, kırıtarak söylemeyin de kalbinde hastalık bulunan, kalbi çürük, kötülüğe yüz tutmuş kimseler kötü bir şey ümit etmesin. Ve uygun ve ciddi söz söyleyin; yani yapmacılıktan uzak, ağırbaşlılık ve ciddiyetle dosdoğru söyleyin veya sert olsa da makul ve meşru güzel söz söyleyin.

"Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman örtülerini üstlerine alsınlar, vücudlarını örtsünler!" (Ahzab, 33/59) ayetinde tesettür emri bütün müminlerin hanımlarına genelleştirilmiş olduğu halde, burada "Evlerinizde oturun." (Ahzab, 33/33) emri ile "Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz." (Ahzab, 33/32) diye nitelenen Peygamberin hanımlarına hitaben gelmiştir. Ve ancak ehli beyti olma, (Resulullah'ın aile fertleri) niteliği ile, bu emirlerin peygamberin kızlarını dahi kapsadığı anlatılmıştır. Fakat bundan evlerinizde hiçbir iş yapmadan boş boş oturun gibi bir mânânın anlaşılmaması için buyuruluyor ki, evlerinizde durun da namaz kılın ki, bununla önce kibirli ve böbürlenen kimselere benzemekten sakınılmış olur ve zekat verin, bu da kerîm, rahîm olan Allah Teâlâ'nın güzel gördüğü ahlâkla ahlâklanarak, O'nun rezzak (rızık veren) ismine niyabetle kulluk etmektir. Şüphe yok ki zekatı vermek için, gerçekten ihtiyacı olan fakirleri anlayıp dinlemek çok önemli bir iştir. Ve bundan onların zekat verecek nisaba sahip bulundukları da anlaşılır. Değilse bundan böyle sahip olacakları bu emir ile müjdelenmiş olur. Ve daha Allah'a ve Resulü'ne itaatlar yapın. Mükellefiyetler sadece zikrolunan ibadet çeşitleri değildir. Allah ve Resulü daha neyi emreder ve yasaklarsa onları da tutun. Bunlar baskı ve güçlük değil midir? Hayır Allah Teâlâ sırf şunu istiyor kiri, yani şan ve şerefinizi kirletmek ihtimali bulunan günahları sizden uzaklaştırsın ey ehli beyt! de sizi tertemiz pampâk etsin. Ehli beyt, peygamberin ehli beyti, peygamberin ailesine özel olarak mensup bulunan bahtiyarlardır, Resulullah'ın aile fertleridirler.

Nisa suresi 56.ayet - Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

hasanoğlan

New Member
ÖgretmenForum Üye

dilEFRUZ' Alıntı:
TESETTÜR...

"Müslüman bir hanımın saçlarını, omuz ve sırtına kadar şeffaf olmayan bir örtüyle örtmesi,ayak bileklerine kadar olan kısım ve el ve yüzün dışında olan bölgelerin kapatılması emredilmiştir"
Bunu nerden çıkarıyorsunuz.Türbana dayanak olan ayetler şunlar:
Ahzap 59: Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden üzerlerini sıkıca örtsünler!Bu, onların tanınmalarına, tanınıp ta eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.
Nur 31: Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar; zinetlerini kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (Şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermesinler; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar.
……………………………………….

Türbanı, özgürlüğün ötesinde “Farz” olarak lanse edenlerin dayandıkları ayetleri yukarıda yazdım.Bütün tartışmalar bu ayetler etrafında olmaktadır.Bu ülkede yaşayan , kendi çapında dini bilgiye sahip olan herkes Kur’an-ı Kerim’in bu ayetlerini yorumlayabilir.Ben kendi yorumlarımı yazacağım:
Bu ayetlerde “zinet” kavramı cinselliği çağrıştıran kadınların uzuvlarıdır.Arabistan bulunduğu konum itibarıyla çöl ikliminin görüldüğü bir yer.Nasıl Afrika’da insanlar sıcaktan dolayı açık giyiniyorlarsa İslamiyet öncesinde de Arabistan’da sıcak iklimden dolayı çok açık giyinen insanların olduğunu tarihçiler ortaya koyuyor.Zaman zaman yaşanan taciz ve tecavüz olaylarından Müslümanların korunması için Ahzap 59. ayette örtünerek bu eziyetten korunmaları tavsiye ediliyor.Dikkat edelim farz (emir) değil, tavsiye ediliyor.Erkeklerin eziyetlerinde kurtulmak için en elverişli yöntem örtünmek diyor.
Nur Suresi’nde ise şehvet duygusu uyandıracak bölgelerin mahrem olanlara gösterilmemesi tavsiye ediliyor.Ayrıca dikkat çekecek şekilde sesli yürümemeleri ve başlarına örttükleri giysiyi göğüslerini (“yakalarının üzerine vursunlar”)örtecek şekilde kullanmalarını söylüyor.
Şimdi burada:
1-Saçın görünmesin demiyor,
2-Şu şekilde başını örteceksin demiyor,
3-Örtünmezsen günaha girersin, cehenneme gidersin de demiyor,
Kur’an-ı Kerim’in yüzlerce yerinde farklı olaylara yönelik “Allah’ın azabı şiddetlidir”, “biz onlara azabı tattıracağız”, “işte onlar cehennemliktir” gibi çok büyük yaptırımlar (cezalar) öngörülürken,; örtünmekle ilgili hiçbir yaptırımın olmadığı görülmektedir.
Sonuç olarak örtünmenin farz (emir) olmadığı, erkeklerin tacizlerinden korunmak için bir yöntem olduğu ortada.Ayetler burda, biraz muhakeme gücü olan herkes yorumunu yapar.Başkalarının (din bilginleri de dahil) kendilerini üstün görerek yaptığı yorumlara benim ihtiyacım yok.Her şey açık ve net.Yukarıdaki ayetler türbana dayanak olan ayetlerdir.

desperate

New Member
ÖgretmenForum Üye

Yüreğinize sağlık hocam,dilerim Türk Milleti tarihine yakışır şekilde herkese saygılı ve hoşgörülü olmayı öğrenir.

offaz

New Member
ÖgretmenForum Üye

Canı gönülden destekliyorum ....

ergenekon_28

New Member
ÖgretmenForum Üye

bazı çağdaş (!) insanlarımız özgürlük çığırtkanlığı yağıyor.fakat bu özgürlük sadece pkk nın düz ovaya inip siyaset yapmasından yana bir özgürlük.orhan pamuk gibi yaşar kemal gibi ...............Türk soyuna küfretmesine müsade eden bir özgürlük.milletin namusu olan 301. maddeyi kaldırmaya yönelik bir özgürlük.ama iş dine inanca gelince biz laikiz demokratız palavraları...

editör: hakaret yok...

@met

New Member
ÖgretmenForum Üye

savaşımız başına türban takanlarla değil beynine türban takanlarla olmalı.. türban siyasal bir simge değil savunulan dinin gereğidir..

şimal55

New Member
ÖgretmenForum Üye

Allah razı olsun çok güzel yazı...başörtüsünü siyasal bir simge olarak görenlerin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek...Kuranı Kerimde nur süresi 31.ayetinde açık ve anlaşılır bir biçimde başörtüsünün takılması bayanlara emredilmiştir... başörtüsü Allahın bir emridir... bunu siyasal bir simge olarak lanse etmek ya cahillikten kaynaklanıyor ya da kasıtlı bir şekilde din düşmanlığından...Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun...

B

badem

Guest

amin.Allah hepimizden razı olsun..

elif86

New Member
ÖgretmenForum Üye

gerçekten çok güzel bir yazı ellerinize sağlık ben bu foruma yeni üye oldum böyle bir başlığın yer almasından ayrıca memnun oldum.böyle bir konu başlığı varsa bu soruna duyarlı insanlar da var demektir....teşekkürler..

şehzade

New Member
ÖgretmenForum Üye

tesekkürler badem cok güzel ifade etmişin :)

B

badem

Guest

sehzade bunu ben yazmadım..sadece tesettürü dogru ifade ettiğini düşündüğüm için paylaşmak istedim..

şehzade

New Member
ÖgretmenForum Üye

tamam işte bu sekilde güzel ifade edilnmiş demek istedim bende ;)

zeyina

Active Member
ÖgretmenForum Üye

tesettürlüyüm çünkü hürüm ben....gerçekten de çok güzel Allah razı olsun yazandan da okumamıza vesile olandan da...

B

badem

Guest

Amin cümlemizden razı olsun.