Tenis Sporu

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Sağlıklı yaşam için sporun şart olduğunu hepimiz iyi biliriz….

Yaşınıza uygun bir spor yapmakta en doğrusu tabi.

Spor yapmanın vücudumuza olan yararlarını hemen hepimiz bildiğimiz halde çeşitli bahanelerle ihmal ederiz. Spor, hastalıklardan korunmamız için vücudumuza direnç sağlar, bazı hastalıkları tedavi etmek amacıylada uygulanır.

Hareketsiz bir anda kalp 5 litre kan pompalar ve bunun 1 litresi kaslara gider. Buna karşılık hareket eden bir insanda pompalanan kan miktarı 25 litredir. Bunun 20 litresi kaslara gider. Kalp kasları genişler,çeperleri büyür ve daha fazla kan toplayıp pompalayabilir. Bu sayede damarlarda daha fazla kan dolaşır.Tüm vücudumuzu hareket ettiren sporların başında Tenis (kort tenisi) gelmektedir.

Biraz tenis sporunu tanıtmak istedim.Özel biçimde düzenlenmiş sahada (kort) raketler ve toplarla yapılan (2 yada 4 kişiyle) spor. Tenis 1874 yılında İngiliz subayı Wingfield tarafından bulundu ve Sphetristike adı verildi.Tenis kort adı verilen engebesiz düz sahada 2 yada 4 kişiyle oynanır. Kurayı kazanan saha yada servis atmayı seçer. Oyuncu servisi servis çizgilerine basmadan çaprazdaki sahaya düşecek şekilde atmalıdır. Eğer top saha dışına veya çizgi üzerine düşerse yada topa hatalı vurulursa rakip oyuncu bir sayı kazanır. Top nete değerse atış tekrarlanır.

Oyuncunun iki atış yapma hakkı vardır. İkisinde de nete değerse rakip oyuncu bir sayı alır. Birinci sette servis atan oyuncu ikinci sette servis karşılar. Çift maçlarda ilk sette servis atanın eşi üçüncü sette diğer ekip oyuncularından birisi ikinci sette diğeri dördüncü sette servis atar.Tarafların ilk kazandığı sayı 15 ikinci 30 üçüncü 40 dördüncü set olur. İki tarafta 3’er sayı almışsa beraber sayılır. Bundan sonraki sayı Avantajdır. Avantajı alan seti almış olur.Taraflardan biri üst üste iki sayı alıncaya kadar oyun devam eder. Oyunda altı set alan taraf maçın galibidir.5’er set alınmışsa 2 sayı üst üste alan taraf maçın galibidir. Türkiye’de ilk tenis 1900 yılında İngilizler tarafından oynanmıştır.
 
Üst