Tenis kortu yüzeyleri ve karşılaştırmaları

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Sert Kort (Hardcourt) ile Toprak Kort (Antuka ya da Clay Court) arasındaki farklar aşağıdaki gibi incelenebilir.

Toprak Kort

Zemin esnek olduğu için kaslar açısından daha sağlıklıdır. Toplara kayarak da vurabileceğiniz için sakatlanma riskini azaltmaktadır.
Oyunu yavaşlatır. Sürtünme katsayısı 0.60 civarıdır. Hem performans hem de kulüp oyuncuları için zevkli ve çekişmeli oyunlara neden olur.
Karlılığı düşüktür. Kış aylarında don olan bölgelerde ve aşırı yağmurlarda kort kullanılamaz. Turnuva ağırlığı olmayacak ve sıcak bölgeler için daha uygundur.
Kuruluş maliyetleri hemen hemen aynıdır. Ancak toprak kortların bakım masrafları yüksektir. Devamlı sulanmaları ve çizgilerin yenilenmesi gerekmektedir. Bakımın iyi yapılmadığı takdirde ve kış aylarının devamında kortlar aşırı yumuşak kalarak, oyun kalitesini bozabilirler.

Sert Kort

Eğer kaliteli malzeme kullanılırsa (kauçuklu ara katlar atılırsa) toprak kadar olmasa bile zemin esneklik kazanır. Turnuva oyuncuları gibi hergün saatlerce oynanmayacaksa, sert zemin sorun yaratmaz.
Oyun hızlıdır. Sürtünme 0.35 civarıdır. Oyun bazen sadece servis voleden ibarettir. Ancak çeşitli zemin uygulamaları ve kaplama malzemesinin kalitesinin arttırılmasıyla toprak kort yavaşlığına yaklaştırılmaktadır.
Yaz kış oynanabilir. Kortun su eğimi iyi verildiği takdirde bütün gün boyunca oynanabilir. Özel tenis kulüpleri için daha uygundur.
Bakım maliyetleri çok düşüktür. Haftada bir yıkanması yeterlidir. Turnuva standarlarının gerektirdiği altyapı ve standartlarda olduğu takdirde 7-8 yıl hiçbir bakım gerektirmez.
 
Üst