Sbs Tercihleri Nasıl Yapılır

intibah

Site Yöneticisi
Sayfa Yöneticisi
Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, OYP sıralamasında, birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan Yahya Ertuğrul Geçkil, Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan Melih Altay 500'er puan ile paylaştı.
Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan Burak Şahinoğlu 499.253 puan ile ikinci olurken, üçüncülüğü Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan Hatice Nur Eken, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan Merve Özzorlu, Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan Cansu Yavaşcaoğlu, İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan Nur Sena Çağatay 498.500 puanla paylaştı.

Açıklamada, OYP göre, 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde ettiği bildirildi. OYP'nin öğrencileri ilköğretim 7. ve 8. sınıflarda aldıkları “SBS” ve “Yılsonu Başarı Puanları”nın kılavuzda belirtilen hesaplama biçimine uygun olarak hesaplanarak elde edildiği ifade edildi.
Açıklamada, “Özellikle daha sonra açıklanacak olan 6. ve 7. sınıf SBS puanları öğrencilerimizin bir sonraki yıllarında başarılarının artırılması için önemli bir veri olarak görülmelidir” denildi.
Öğretmenler ve veliler öğrencilerin SBS sonuçlarının detayını e-okul sisteminden görebilecek.

-TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

OYP'den 196 ve daha üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden öğrencilerin velileri, 13 Temmuz 2009 Pazartesi gününden itibaren 17 Temmuz akşamına kadar, “http://www.meb.gov.tr”, “http://oges.meb.gov.tr” veya “http://e-Okul.meb.gov.tr” adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak bir defalık 12 okul tercihi yapacak.
2. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işleminde de aynı tercihler geçerli olacak. Bu puanlarla Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam-Hatip, Anadolu Sağlık ve Sağlık Meslek, Adalet Meslek, Anadolu Tarım ve Tarım Meslek, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek liselerine, Özel Fen, Anadolu Lisesi Programı uygulayan Özel Liseler ile Özel Meslek Liseleri ve Özel Fen ve Teknoloji Lisesine yerleştirme yapılacak.
Açıklamada, “tercihlerin yetenek, puan, kontenjan sayısı ve mesafeler dikkate alınarak yapılmasının yararlı görüldüğü” de belirtildi.

-YERLEŞTİRME SONUÇLARI 24 TEMMUZ'DA-

Yerleştirme sonuçları 24 Temmuz 2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinde yayımlanacak.
1. yerleştirme sonrası 2. yerleştirme işlemi 15 Ağustos 2009 tarihinde, tercihinde yükselme işlemi ise 1 Eylül 2009 tarihinde yapılacak.
Bakanlık, yapılacak olan 3 ayrı yerleştirme işlemi sonrasında kontenjanların tamamının doldurulmasının hedeflendiğini bildirdi.

-978 BİN 61 ÖĞRENCİ TERCİH YAPACAK-

Açıklamaya göre, sınav ile ilgili sayısal verilere de yer verildi. Buna göre, bu yıl 6. sınıflarda 1 milyon 6 bin 52 öğrenci, 7. sınıflarda 1 milyon 29 bin 109 öğrenci, 8. sınıflarda 1 milyon 11 bin 211 öğrenci sınava katıldı.
Açıklamada, “5 öğrenci hem geçen yıl hem de bu yıl bütün soruları doğru cevaplandırmıştır. Yılsonu Başarı Puanları da değerlendirmeye katılarak oluşturulan sınıf puanlarına dayalı olarak ortaya çıkan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı sonucuna göre 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etmişlerdir” denildi.

Sbs tercih robotları:

http://test2.meb.gov.tr/oksrobotu/

http://tercih.anafen.com/

http://www.sbsdestek.com/sbs-tercihleri-nasil-yapilir
http://www.basinyayin.net/sbs-tercihleri-nasil-yapilir
 
Üst