Rus Kiril Alfabesi

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Kiril Alfabesi (Rusça: Кириллица Kirillitsa), yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını ortodoks rahibi Kiril'den almış olmasına karşın, bu alfabeyi gerçekte onun geliştirdiğine ilişkin kesin bilgi yoktur. Bir Makedon keşişi olan Kiril 9. yüzyılın ortasında bugün Kiril Alfabesi olarak bilinen ve Rusya'da kullanılan bu alfaeyi Bulgaristan' da geliştirdi. Aziz Kiril alfaeyi hazırlarken Yunan alfabesini temel almış ve Yunanca'da bulunmayan bir takım Slav seslerini de buraya eklemişti.

Kiril Abecesini kullanan ülkeler:Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan.

Rusya'da bu alfabe ilk olarak Ortaçağın başlarında büyük yazı harfleri olarak kullanılmaya başlandı. El yazısı olan italik harfler ise daha sonra geliştirildi. 18. yüzyılın başlarında Büyük Peter Yunan harflerini çıkararak alfabeyi daha basit ve düzenli bir hale getirdi. 1918 yılında bir değişiklik daha yapılarak, alfabeden diğer gereksiz harfler çıkarıldı. Kiril Abecesi birçok Slav Ortodoks ülkesinde kullanımdadır. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri'nden Kazakistan ve Kırgızistan tarafından da halâ kullanılıyor. Tablodaki slavsı olmayan harfler ise Türk-Kiril harfleridir. Başkortostan, Yakutistan gibi birçok Özerk Türk bölgelerinde de Kiril harfleri kullanılmaktadır.
 
B

badem

Guest
Ynt: Rus Kiril Alfabesi

А а A
Б б B
В в V
Г г G
Д д D
Е е E veya YE
Ё ё YO
Ж ж J
З з Z
И и İ
Й й Y
К к K
Л л L
М м M
Н н N
О о O
П п P
Р р R
С с S
Т т T
У у U
Ф ф F
Х х H
Ц ц TS
Ч ч Ç
Ш ш Ş
Щ щ yumuşak Ş'
ъ sert işaret
ы I
ь yumuşak işaret
Э э E
Ю ю YU
Я я YA
 
Üst