Return - Servis Karşılama

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Servis karşılamak, aslında performans tenisinde en önemli becerilerden bir tanesi, saatte 200 km hızla gelen bir topu geri çevirmek hiçte kolay değil…


Servis çalıştığınız kadar servis de karşılamalısınız, aksi halde maçlarda çok kolaymış gibi görünen servislerde hata yapabilirsiniz!..
Tenis oynayanlar genelde servis karşılamayı (yazıda return olarak kullanacağız ) sadece maçın içinde yaparlar. Oysa maç dışında da kendinize bir partner edinip return çalışmalısınız. Çünkü servis atışında top, temel geri vuruşlar olan forehand ve backhande göre daha hızlı, dar açılı ve değişik döngülerde(yandan, twist) gelebilir. Buda aslında return olayının en büyük özelliğidir.

Servis karşılarken çok usta oyuncular düz-spin karışımı voleye benzer bir vuruş yapmaktadırlar. Biz size genel tenis oyuncularının uygulayabilecekleri özellikleri anlatmaya çalışacağız.

Return yaparken hard kortlarda top daha hızlı ve kayarak gelebileceği için hem forehand hem backhand köşesinde özellikle sert gelen birinci servislere raket koyarak slice (kesik) tavırlı vuruşlar yapmak daha akıllıca olabilir. Eğer return çalışması yapmıyorsanız rakibinizin servislerine alışana kadar topu bu şekilde oyuna sokmalısınız. Bu topları oyuna sokarken arka çizgiye yakın ve rakibinizin orta backhand köşesine doğru uzatmanız en etkilisi olacaktır.

Çift el backhand oynayanlar servisin uzağınıza veya üstünüze hızlı gelmesi durumunda hareketi çift el ile yapmaları hataya ya da çok zayıf vuruşlara neden olabilir. Çift elciler bu durumu antrenmanlarında prova etmelidirler.

Peki sert servis nasıl değerlendirilir. Bu oyun seviyenize göre değişiklik gösterecektir. Size çok hızlı gibi görünen bir başka oyuncuya çok yavaşmış gibi gelebilir. Bu tamamen antrenmanlarla oluşturulmuş merkezi sinir sisteminin otomatik algıladığı bir olaydır.

Çift maçlarında returnler çoğunlukla volede bekleyen oyuncuya değil, servis atışını yapan oyuncuya doğru yapılır.

Servis atıp voleye gelen bir oyuncuya ayaklarının dibine veya hafif çapraz bir return rakibinizin vole etkisini azaltabilir. Keskin paralel bir top en etkilidir. Ama vuruşunuzu kaptırdığınız takdirde topu geri çevirme şansınız zordur..

İkinci servislerini yumuşak atanlara topa alışmadan hızlı vurmak çoğu zaman hataya neden olabilir. Bu vuruşları ısınma sırasında vurarak rakibinizin servislerine alışmaya çalışmalısınız.

Çok hızlı servisler sağlam raket koymalarla aynı hızda karşıya geri çevrilebilir. Bu durumda rakibiniz servis hız ve burgusunu değiştirebilir, dikkatli olunuz.

Yumuşak gelen servislere hızlı spin vuruşlar deneyebileceğiniz gibi yaklaşma vuruşları ile fileye yani voleye çıkabilirsiniz.
 
Üst