Pilav yapma teknikleri

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Pilav yapılması en hassas, tavının/kıvamının tutturulması en zor tariflerden biridir. Kendisi dışında lezzet veren başka malzemelerin katılmaması, bu tarifin kıvamının tutturulmasını güçlendiren en önemli faktör.

Pilava lezzet katmak için önce tereyağı ile hafifçe kavurun. Böylece pirinçleriniz hem tereyağın lezzetini alacak hem de pişirme sırasında dağılmasını engelleyecektir. Pirinçlerin yapışmasını önlemek ve tane tane olmasını sağlamak için de pişirme suyuna bir miktar sıvı yağ ilave edin. Pilavınızın rengi de önemli ve ilik gibi bembeyaz görünmesi içinse pişme suyuna 1-2 çay kaşığı limon suyu eklemeyi deneyin.

Pilavın pişip pişmediğini anlamak için çatala, kaşığa güvenmeyin; tadına bakın. Yenilebilir yumuşaklıkta ve dişe gelir sertlikteyse kıvamı tamamdır. Henüz yenilebilir yumuşaklığa gelmemiş ancak suyu da kalmamışsa biraz daha sıcak su ekleyin ve suyunu çekinceye kadar pişirmeye devam edin. Ekleyeceğiniz suyun mutlaka sıcak olması gerekir.

Pilavı karıştırmanın, pirinçteki nişastayı açığa çıkardığını ve nişastanın da tanelerin birbirine yapışmasına neden olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Diyelim ki, pilavınız pişti ama pirinçler çok yumuşamış, yani lapalaşmış. Endişe etmeyin ve çok kısık ateşte bir çatal yardımıyla dikkatlice havalandırarak pişirmeye devam edin. Ta ki, suyunu iyice çeksin.

Pilavı ısıtmak da ayrı bir maharet gerektirir. Mükemmel yapılmış bir pilavın ısıtıldığında tüm özelliğini kaybettiği de çok vakidir. Burada işin sırrı pilavı karıştırmamaktır. Pilava 1-2 yemek kaşığı su ekleyin ve çok kısık ateşte ısıtın. Pilavın tanelerinin bozulmaması için de tencereyi arada bir sallamak suretiyle alt üst edin.
 

türkçeci

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Pilav yapma teknikleri

yuvano' Alıntı:
arkadaşlar sır vereyim size bir çay kaşığı toz şeker ve bir tutam zencefil katarsanız pilava lezzet üstüne lezzet katıldığını fark edeceksiniz :D
Hadi yaa?Bu pilav konusunda her gün yeni bir şey duyuyorum :D
 
R

Rose

Guest
Ynt: Pilav yapma teknikleri

Daha iyi pilavlar için elele... ;D
 

feyza05

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Pilav yapma teknikleri

"Pirinçlerin yapışmasını önlemek ve tane tane olmasını sağlamak için de pişirme suyuna bir miktar sıvı yağ ilave edin."
Bunu anlamadım işte zaten sıvı yağ kullanmıyormuyuz ben tereyağını çok az kullanırım :)

Pirincin tane tane olması için pirinci ayıklayıp üstüne kaynamış su ve tuz ekleyip yarım saat dinlendiriliyor sonra pişirme işlemine geçiliyor ve de pirinç ocağa konup suyu eklenince ( diğer su süzülüyor ) yüksek ateşte suyu çok az kalınca da kısık ateşte pişiriliyor ve tane tane istediğimiz pilav afiyetle yeniyor. Bu da benden olsun:)))
 
Üst