Perdeleri, çok yıkamak kadar az yıkamak da eskitiyor

G

gd

Guest
Eski perdelerini değiştiren bir yakınımızın evine girdiğimizde sadece perdelerin değil komple tüm evin hatta eşyaların bile değişmiş olduğunu zannederiz. Öncelikle evlerimizin mahremiyetini sağlamak için kullandığımız perdeler artık ev dekorasyonunda çok önemli bir araç.
Perdelerde yapılabilecek ufak değişikliklerle dar bir mekanı geniş, karanlık bir odayı daha aydınlık göstermek dahi mümkün.

Peki evlerimize bütünlük katan ve görselliği zenginleştiren perdelerimizin bakımını nasıl yapmalıyız ki daha uzun süre kullanabilelim:

Perdeler orijinal renklerini kaybetmemesi için üç ayda bir yıkanmalıdır. Soba, sigara, kalorifere yakınlık durumları söz konusuysa bu sıklık iki ayda birdir.

Tüm kumaş perde ve tüller kesinlikle ağartıcı içeren deterjanlarla yıkanmamalıdır. Sadece renkliler için hazırlanmış olan colormatic deterjanlar kullanılmalıdır. Tüm perdelerin yüzeyi onu güneş ışığı, toz, nem vb. dış etkenlerden koruyan apre denilen kimyasallarla kaplıdır. Ağartıcılar bu kimyasalları kumaş yüzeyinden söker ve derinlemesine temizlik olsa da kısa sürede eskime ve renklerde solma meydana gelir.

Buruşmanın olmaması için perdeler camdan alındıktan hemen sonra yıkanmalı ve makineden çıkar çıkmaz nemliyken asılmalıdır.

Yıkama sıcaklığı 30 dereceden az olmamalıdır.

Çabuk sökülebilir, pullu, boncuklu tüller makinede yıkanacaksa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkanmalıdır.

Perdelerin kullanım ömrünü uzatmak için ayda bir üzeri elektrikli süpürge ile alınmalıdır. Bu sayede perdenin yıkama sıklığı azalır. Az sıklıkta yıkama perdenin orijinal renklerinin kaybolmasına sebep olurken çok yıkama da eskimeyi hızlandırır.

Direkt gelen güneş ışınları perdelere zarar verir. Stor, güneşlik kullanılmalıdır.

Kullanım talimatı kuru temizleme olan perdeler kesinlikle makinede yıkanmamalıdır.

Hangi kumaş tiplerinde perde alabiliriz?

İpek, pamuk, keten, perdelerde kullanılan doğal kumaşlardır. Işık ve toza karşı hassas oldukları için güneş ışığından olumsuz etkilenir ve çabuk yıpranırlar. Makinede yıkanmayıp kuru temizleme yapılması daha uygun olur. Fiyatları sentetik perdelere göre daha pahalı olup doğal oldukları için nefes alan, hava akımına izin veren kumaşlardır. Çalışan hanımlar için perdelerin temizleme ve ütüleme kolaylığı çok önemlidir. Fiyatları daha uygun olan sentetik perdeler rahatlıkla makinede yıkanabilir. Işık ve toza karşı daha dayanıklıdırlar. Yalnız doğal olmadıkları için odayı havalandırmazlar; rutubetli mekânlarda sentetik elyaf içeriği az olan modeller tercih edilmelidir.

Evimize göre nasıl perde alabiliriz?

* Yaptırılacak olan tül ve perdeler evimizin dekorasyonuyla uyumlu olmalıdır. Yanlış kombinasyonlar ortamı karışık ve kalitesiz gösterir.

* Spor mobilyalarla sade kesimli modeller giderken desenli mobilyalar için ise duvar rengiyle uyumlu düz renkler tercih edilebilir.

* Bej, bordo, altın sarısı ve tonları, kahverengi ve tonları salonlara zenginlik katan renklerdir.

* Yerlere kadar uzanan tüller de salon için iyi bir seçenektir.

* Perdelerin sıcaklık, nem ve buhara en çok maruz kaldığı ve sık havalandırılması gereken mekan olan mutfaklara sık yıkanabilen ve ütü istemeyen perdelerin takılması uygun olur.

* Ahşap katlamalı modeller de mutfak için kullanışlı ve şık bir alternatiftir.

* Çocuk odalarına çizgi film kahramanlı, çiçekli modeller tercih edilebilir.

* Yatak odasına yatak örtüsüyle uyumlu modeller tercih edilebilir, aynı kumaştan yapılacak yastıklar da dekorasyonu tamamlar.

Zaman
 
Üst