OTA Üniversitesi-Berlin

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Avrupa’nın hiç bir yerinde araştırma ve geliştirme kurumları Berlin’de olduğu gibi yoğunlaşmamıştır. Bu alanda Berlin’in yaptığı yatırım tutarı yıllık € 1,8 Milyar’u bulmaktadır. 4 Üniversite, 7 yüksek okul, uluslar arası business school’lar ve sanat okulları ve üniversite dışı 70’e yakın araştırma kurumu öğretim ve araştırma alanında faliyet gösteriyor. Bu kurumlarda 50.000 civarında kişi istihdam ediliyor. Berlin Freien Üniversitesi ve Humboldt- Berlin Üniversitesi’nin kurduğu “Charité – Universitätsmedizin Berlin Kliniği’ avrupanın en büyük tıp fakültesi özelliğini taşıyor. Adlershof ve Berlin-Buch teknoloji parklarında Araştırma ve Ekonomi çalışmalarını bir arada sürdürüyor. Ulusal araştırma merkezleri şehirde bir çok temsilcilik bulunduruyorlar.

Bu dev kuruluslarin yanında Erman İsmet Tanyıldız'ın kurmuş olduğu OTA Üniversitesi de hizmet veriyor.Alman hükümeti tarafından tanınan bu üniversitenin ikinci özelliği, Bolonya Anlaşması'nın getirdiği bütün koşulları eksizsiz uygulayan bir kurum olarak, verdiği diplomaların (Bacholor of Arts) Almanya ve Avrupa'daki bütün diğer üniversiteler ile eş değer olması.

Ota Hochschule (Private University of Applied Sciences)

2001 yılında Erman İsmet Tanyıldız tarafından kurulan Ota Hochschule'nin işletme izni Alman hükümeti tarafından 29.5.2002 tarihinde resmi gazetesinde yayınlandı ve üniversite Almanya içerisinde hizmet verme hakkını kazandı. Eğitime Ekim 2002 tarihinde başlayan Ota Hochschule'de, şu anda 22'si Türk, 110 talebe Business Adminstration (İşletme) ve Information- und Kommunikationsmanagement (İletişim ve Komunikasyon) dallarında lisans eğitimi görüyor. Öğrenci sayısının bu yıldan itibaren artması ve 360 talebelik hedefe 2007 yılında erişilmesi öngörülüyor.

Ota'nın, talebelerinin kağıt üzerinde değil, gerçekten üniversite ile ilgili önemli kararlarda, seslerini duyurabildiği bir üniversite olduğunu belirten Tanyıldız, okulun pazarlama, gelişme ve kalite kontrol görevlerini, profesörler denetiminde öğrencilerinin yönetiminde gerçekleştiğini söylüyor. 1935 yılında Türkiye'ye iltica eden ve Atatürk hükümeti zamanında üniversiteler konusunda danışmanlık yapan Prof.Dr. Ernst Reuter'in oğlu olan ve 1987-1996 yıllarında Daimler Benz'in yönetim kurulu baskanlığını yapan Türk dostu Edzard Reuter de, Ota Üniversitesi'nin denetim kurulu başkanlığını yapıyor. Berlin Teknik Üniversitesi ile bir anlaşma yapan Tanyıldız, bu sene içerisinde İstanbul'da bir Studien Kolleg kurarak Almanya'da egitim görmek isteyen öğrencilere Alman Üniversiteleri'ne girme şartlarını ülkelerini terk etmeden yerine getirebilme şansını vermeyi amaçladı.

Erman Tanyıldız sürdüğü çalışmalar ile Türk-Alman dostluğu çerçevesinde ileri gelen Alman ve Türk bireyleri üniversite çatısı altında bir araya getirerek, Almanya ve Avrupa'daki Türk imajını düzeltmeyi hedefliyor.
__________________
Alıntıdır
 
B

badem

Guest
Ynt: OTA Üniversitesi-Berlin

Hayır.Almanya'da yaşamıyorum..
 

baysan

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: OTA Üniversitesi-Berlin

iyi günler benim bir sorum olacaktı size Badem. ben ingilizce öğretmeniyim özel bir kurumda. seneye almanya ya gitmeyi düşünüyorum. oradaki imkanlar hakkında bilginiz var mı ya da orada öğretmelik için neler yapmam gerekiyor ve ya okumak için orada yeniden üniversitye başvurabilir miyim?Beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.
 
B

badem

Guest
Ynt: OTA Üniversitesi-Berlin

Ben daha öğrenciyim.Oradaki imkanlar hakkında pek bi bilgim yok..Üzgünüm yardım edemeyeceğim..
 
Üst