National Geographic'ten Keşif

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Londra’dan Avustralya’ya 30 günden az bir sürede ilk uçuşu gerçekleştirmek için 1919’da yarışan pilotlar... Yarışı kazanan ekibin kullandığı uçak, bir çift kanatlı Vickers Vimy modeliydi. Bu açık kokpitli aracın bir yeniden yapım örneği 1994’te aynı rotayı izleyerek seferi tekrarladı. Fotoğrafta uçağın Gize’deki piramitler üzerindeki alçak uçuşu görülüyor.

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Şili’nin 60 kilometrelik Pasifik kıyı şeridi boyunca Cordillera Sarmiento’nun bulutlara doğru pençe gibi uzanan buzlu parmakları. Düzinelerce adsız ve tırmanılmamış doruk arasında seçim yapma şansına sahip Jack Miller ve ekibi, 1992’de Gremlin Takkesi adını verdikleri 2.000 metrelik buz saçağını zorlu bir çıkışla tırmandılar. Bu sıradağlar neredeyse hiç kalkmayan bulut örtüsü, tipiler ve sert okyanus rüzgârları yüzünde esrara bürünmüş halde duruyor.

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Palau Cumhuriyeti’ne bağlı Pasifik adalarından Mecherchar’deki bir kıyı gölünde biyolog William M. Hamner’a dolanmış zararsız bir Mastigias denizanası.

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Bir Grönland buzulundaki 90 metrelik bir buzlu boşluk kadar, insanda hayatının pamuk ipliğine bağlı olduğu duygusunu uyandıran başka hiçbir şey yoktur. Buzul kâşifleri daha önce bulundukları bir mağarada bile birazdan karşılarına neyin çıkacağını asla bilemezler. Bir buzul içindeki basınç ve akış halindeki erimiş sular, mevsimsel değişikliklere yol açar.

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Uçsuz bucaksız gibi görünen bir kum şeridinde gün boyunca yol aldıktan sonra, sızıntılı bir su sarnıcının bulunduğu bir çöl köyüne varmanın sevincine hiçbir şey yetişemez. Bunu yaşayarak öğrenenler arasında 2001-02’deki bir ekspedisyona katılanlar da var. John Hare öncülüğündeki bu ekspedisyonun amacı, Nijerya’da Çad Gölü kıyılarından başlayarak Libya’daki Trablus’a kadar uzanan yüzlerce yıllık bir köle ticareti güzergâhını merak eden Hanns Vischer adlı bir İngiliz sömürge memurunun 1906’daki yolculuğunu tekrarlamaktı. Hare’in ekibi yolda iki deve kaybetti, ama izleri takip edilen öncele göre böyle şeylere zihnen daha hazırlıklıydı. “Bir aptal gibi uçarılığa kapılarak bu işe kalkışmıştım” diye yazar Vischer. “İşin sonunda ise serseme dönmüş, çok yakından gördüğüm öldürücü görkemin ağırlığı altında ezilip gitmiş durumdaydım.

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Sonsuz Kumlar
Tıpkı deha gibi, keşif de çoğu kez yüzde 1 esine, yüzde 99 emeğe dayanır. Bu saptama Libya’da Sahra’yı bir deveyle aşma girişimi için özellikle geçerlidir. John Hare ve arkadaşları Nijerya’dan Akdeniz kıyısına 1906’daki bir yolculuğu tekrar yaşamak üzere, 2001-02’de yaklaşık dört ay boyunca uçsuz bucaksız gökyüzü ve kumlar arasında deve sırtında sallanarak yol aldılar.


 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Dağcılar Dolomitler'de (İtalya) zirveler arasından tehlikeli bir geçiş yapıyorlar.

Bu dağcıların isimleri tarihin tozlu sayfalarında kayboldu ama İtalyan Alpleri'nin iki doruğunu ayıran 2100 metrelik yarıktan büyük bir ustalıkla gerçekleştirdikleri 'çapraz geçiş'in, National Geographic'in Ağustos 1913 sayısında yayınlanan fotoğrafı hâlâ yaşıyor.

Dergide, fotoğraf altı metninde, "Bu fotoğraf, dağcılığın zorluklarına ilişkin bir fikir veriyor," diyor. "İki zirve arasında sallanırken yapılabilecek en ufak bir hata dahi anında ölümle sonuçlanabilir."
-Margaret G. Zackowitz

 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifKöpekbalıkları!

Paniğe gerek yok. Beyaz yüzgeçli köpekbalıkları, saldırgan tutumlarından çok fotoğraftaki bu çift gibi meraklı davranışlarıyla tanınırlar.
Fotoğraf: David Doubilet
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifSevgi Denizi

Kalp Resifi, Sevgililer Günü'nüzü kutlar. Canlı mercanların oluşturduğu doğal bir yapı olan Kalp Resifi, Avustralya'nın kuzeydoğu kıyıları açıklarında 2000 km boyunca uzanan Büyük Set Resifi'nde (Great Barrier Reef) bulunuyor.
Fotoğraf: David Doubilet
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifKardaki İlk Ayak İzleri

Doğdukları inden daha birkaç gün önce çıkmış üç kutup ayısı yavrusu, Hudson Körfezi kıyısına yaptıkları ilk yolculukta annelerinin ayak izlerini takip ediyor. Kanada'da yaşayan Inuit Eskimoları, bu ilk yürüyüşü "denize giden ayılar" anlamına gelen atiktuk kelimesiyle ifade ediyor.
Fotoğraf: Norbert Rosing
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifSessiz Gece

Karın bir battaniye gibi örttüğü bu Vermont koruluğunda donmuş ayışığının altında herşey çok sakin.
Fotoğraf: Michael Yamashita
 

türkçeci

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: National Geographic'ten Keşif

badem' Alıntı:


Köpekbalıkları!

Paniğe gerek yok. Beyaz yüzgeçli köpekbalıkları, saldırgan tutumlarından çok fotoğraftaki bu çift gibi meraklı davranışlarıyla tanınırlar.
Fotoğraf: David Doubilet
Paniğe gerek yok mu :D Şu bakışlara rağmen mi :D Ama ben seviyorum bu hayvanları :)
Favorim her zamanki gibi çöl fotoğrafı...Güzellikler için teşekkürler...
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif

Rica ederim..Daha devamı var..
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifMarco Polo'nun Serüvenleri

Venedikli ünlü gezgin-tacir, babası ve amcasıylaçıktığı yolculukta yaşadığı serüvenlerin bu ilk bölümünde, Çin;'e ulaşmaya çalışırken eşkıyalardan kaçıyor, azgın nehirleri ve fırtınaları aşıyor.
Fotoğraf: Michael Yamashita
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifJaguarlar

Az rastlanır bu kediler, Latin Amerika'nın en önemli yırtıcı hayvanlarının arasında yer alıyor. Çevre korumacılar şimdilerde, jaguarların artık birbirinden uzak olan yayılım alanlarını doğal koridorlarla birbirine bağlama çabası içinde...
Fotoğraf: Steve Winter
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifKurbağaların Kırılgan Dünyası

Arktik tundradan en kurak çöllere, deniz seviyesinden 5500 metre yükseklikteki Tibet Platosu'na kadar hemen hemen tüm karasal ortamlarda yaşayan kurbağalar çevre kirliliği, hastalıklar ve yaşam alanı kayıpları paralelinde hızla ve belki de geri dönülmez bir biçimde yeryüzünden silinip gidiyor.
Fotoğraf: George Grall
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifMarco Polo Çin'de

17 yıl boyunca Kubilay Han'ın sarayının güvenilir bir üyesi olan Marco Polo, Han'ın özel görevlisi sıfatıyla tüm ülkeyi dolaştı, pirinç şarabından kağıt paraya, yanan "kara taşlardan" (kömür) amyanta kadar pek çok şaşırtıcı şeyden söz etti.
Fotoğraf: Michael Yamashita
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifAsya'nın Son Aslanı

Soyları tükenme tehdidi altında olan Asya aslanları, bugün, Hindistan'daki Gir Ormanı'nda, tek bir sığınakta toplanmış durumda. Sayıları ise sadece 300. Soyluluğun ve görkemin sembolü bu alttür, 10 bin yıl önce dünyanın oldukça geniş bir bölümünde varlık gösteriyordu.
Fotoğraf: Mattias Klum
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten Keşif


Galler Sesini Duyuruyor
"Telâffuzu zor dillerinden duydukları gurur ve yükselişte olan ekonomileri, yeni Cmyru'ya güç kazandırıyor. Galce konuşan azınlık gerçek Gal kimliğine her zaman sahip çıkıyor. Burada Galce, adeta başarının vizesi gibi. Galce'nin özellikle gençler arasında yaygınlaşması, bu küçük gururlu ülkede esen ulusal kimlik rüzgârının yeniden yaşama dönüş sürecinin bir parçası.
Fotoğraf: Vincent J. Musi
 
B

badem

Guest
Ynt: National Geographic'ten KeşifPearl Harbor'da Petrol ve Onur
Japon uçaklarının USS Arizona'yı batırmalarının üstünden 60 yıl geçti; sessiz gemi enkazı, Pearl Harbor'un ince, gri kumlarında dinleniyor ve korkunç Hawaii sabahına ait anıların üzerine, hâlâ damla damla petrol sızdırıyor.
Fotoğraf: David Doubilet
 
Üst