Mutfak yangınlarına dikkat!

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Yangin olayinda önce önlem, sonra söndürme gelir.

Önlem olarak:

-LPG (tüp gaz) tüpünü daima dik tutunuz.

-Baglanti hortumlarini sürekli kontrol ediniz, eskimis hortumlari derhal degistiriniz ve 1.25 m’den daha uzun baglanti hortumunu kullanmayiniz.

-Arizali detandörünüzü hemen degistiriniz ve her tüp degisiminde contalari da mutlaka yenileyiniz.

-Piknik tüplerinin üzerine genis tabanli tencereler koymayiniz, mecbur kalindiginda kontrolü elden birakmayiniz.

-Dogalgaz ve LPG kaçaklari için Gaz Alarm Dedektörü kullaniniz.

-Gaz kaçagi hissettiginiz ortamda kivilcim çikarabilecek tüm hareketlerden uzak durunuz. Ates yakmayiniz, buzdolabinin kapagini açmayiniz, elektrik anahtarlarina dokunmayiniz ve ortami havalandiriniz.

-Kaçak LPG ise zeminden, dogalgaz ise tavandan süpürge veya yelpaze ile havalandirma yapiniz.

-Kaçak tespiti için kesinlikle kibrit veya çakmak alevi degil, sabun köpügü kullaniniz.

-Her yangin küçük olarak baslar kimsesiz bir ortamda sinsice gelisir.

-Tavada yag kizartirken yagin tasmamasina dikkat ediniz.

-Telefon ve kapi zili çaldiginda ocagi minimum konuma getiriniz, konusmaniz veya görüsmeniz uzun sürecekse ocagi kapatiniz.

-Tasmasi olasi yemekleri pisirirken daima kisik ates kullaniniz, aceleniz varsa yüksek ateste basinda bekleyiniz. Ocakta bir sey pisirirken kesinlikle yatmayiniz.

-Yemek pisirmenize çocuklariniz yardimci oluyorsa, onlari da yangin tehlikesine karsi uyariniz.

-Kazara olusacak kaymalara karsi tavanin kulpunu ocagin ortasina dogru yönlendiriniz, sicak kulplari bir bez veya tutacakla kontrollü bir sekilde tutunuz.

-Elbezi, havlu ve peçete gibi tutusabilir esyalari ocaktan uzak tutunuz,

-Kizartma yaparken kolu uzun ve genis elbise giymeyiniz.

-Tava yanginlarinda kesinlikle su kullanilmamalidir. Zita su yanginin büyümesine ve kontrolden çikmasina neden olur.

-Kizartma esnasinda küçük yag parlamalarini bogmak (söndürmek) için, tava kapagini daima yaninizda bulundurunuz ve olay aninda üzerine kapatiniz.

-Bir yag parlamasinda tavayi saga sola tasimayiniz, bu durumda yanginin sizin de üzerinize siçrayabilecegini unutmayiniz.

-Tüm gayretlerinize ragmen yangin sönmeyip büyük boyutlara yükseliyor veya büyük bir yanginla karsikarsiya kaliyor iseniz,((alo 110′dan) derhal itfaiye’yi arayiniz. Unutmayin ki; itfaiye hizmetleri sürekli ve ücretsizdir.

-Mutfaginizda, kolay ulasabileceginiz bir yerde, mutlaka en az bir adet 2 kg’lik ABC sinifi yangin söndürücü tüp bulundurunuz ve kullanilmasini önceden ögreniniz.

-Bütün bu önlemlere ragmen bir yanginla karsilastiginizda, panik yapmayiniz ve sükunetinizi muhafaza ediniz.

-Parlayan tüpleri kesinlikle pencereden veya balkondan disari atmayiniz, alevin üzerini, varsa yangin battaniyesi ile, yoksa islak bir bezle sarip vanasini kapatiniz, veya yangin söndürücüyü kullanarak yangini söndürünüz.

-Tava ve tencerelerde küçük bir parlama oldugunda, bir avuç soda (bikarbonat sodasi) serperek de yangini söndürebilirsiniz. Ancak bu islem için sakin un ve nisasta ihtiva eden “Baking Powder” tozu kullanmayiniz.

Baca temizligi:

-Mutfak aspiratörü ve bacalarda biriken is ve kurumlar zaman zaman tutusur ve potansiyel yangin tehlikesi olustururlar.

-Olusan bu kurumlarin tutusmasina baca yanginlari denir ve baca yanginlari kolayca çati yanginlarina, çati yanginlarida bina yanginlarina dönüsür.

-Dogalgaz bacalari yilda bir, normal bacalar yilda iki, lokanta ve yemekhane bacalari ise 15 günde bir defa yetkili ve ehliyetli firmalara temizlettirilmelidir.

-Çatlak bacalar tamit ettirilmeli, tikali bacalar ise mutlaka açtirilmalidir.

-Biriken kurumlar, baca yangini seklinde ortaya çikmasa dahi, baca çekisini engelleyerek, yanma verimini düsürmekte, tütme ve dumanin geri tepmesi ile karbon monoksit zehirlenmeleri nedeniyle ölüm getirmektedir.
 
Üst