Matematik sınav sorusuna bakın !!!

zeyina

Active Member
ÖgretmenForum Üye
>>>>>Matematik sinav sorusu / gercektir.

Lutfen sonuna kadar okuyun. :D

Soru, Istanbul Üniversitesi Isletme Fakültesinin Isletme Matematigi kitabindan gerçek bir alintidir. Hiç dokunulmadan ve yorumsuz sekliyle verilmistir:

Kitap Adi: Isletme Matematigi Yazar: Prof. Dr. Müh. Yilmaz Tulunay Sayfa: 173

Soru : Amerika'ya lisansüstü çalismalar yapmak üzere giden Mehmet, iki kiz arkadas edinmistir. Bunlar Mary ve Nancy'dir. Mehmet'e göre; a-) Mary olgun bir kizdir ve klasiklerden zevk almaktadir. Böyle bir yerde onunla 3 saat birlikte olmak 12 dolara mal olmaktadir. Diger taraftan Nancy daha çok popüler eglenceleri yeglemektedir. Onunla böyle bir yerde 3 saat birlikte olmanin maliyeti de 8 dolardir.

b-) Mehmet'in bütçesi gönül islerine ancak ayda 48 dolar ayirmasina olanak vermektedir. Ayrica, derslerinin ve çalisma kosullarinin agir olusunda dolayi, kiz arkadaslarina en fazla ayda 18 saatliksüre ve 40.000 kalorilik enerji ayirabilmektedir.

c-) Mary ile her bulusmasinda 5.000 kalori enerji harcayan Mehmet,Nancy için bunun iki katini harcamaktadir. Eger Mehmet'in Mary ile bulusmaktan bekledigi mutlulugu 6 birim ve Nancy ile bulusmaktan bekledigi mutlulugun da 5 birim oldugunu biliyorsak, mutlulugunu maksimize etmek isteyen Mehmet'in sosyal yasamini nasil planlamasi gerekecektir?

Grafik ve cebirsel yoldan bulunuz.

:eek: :eek: ???
 
P

pesimist

Guest
Ynt: Matematik sınav sorusuna bakın !!!

:D :D :D :D ;D ;D ;D Ne hocaymış ya keşke bizim hocalarda böyle olsa gülmekten kendimi alamıyorum.

mary ile her buluşmasında 5.000 kalori ;D ;D ;D :D :D :D Allahım sen sonumuzu hayır eyle...
 

elma_kurdu*

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Matematik sınav sorusuna bakın !!!

Mehmet arkadaşlarıyla gezsın uslu uslu:)
 
Üst