Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Magosa Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs adasında, Gazimagosa şehrinde eğitim-öğretim veren bir vakıf üniversitesidir...Kuruluş Tarihi : 1976
Bulunduğu Şehir : Magosa
Tel : 0(392)365 44 44
Öğrenci Sayısı : 13 000
Eğitim Dili :İngilizce
Üniversite Türü : Vakıf Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs adasında, Gazimagosa şehrinde eğitim-öğretim veren bir vakıf üniversitesidir.

Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar:

Barinma ve Beslenme:

Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesinde, onikisi üniversite kampüsü içinde ve ikisi Magosa şehrinde olmak üzere toplam ondört öğrenci yurdunda 3350 öğrenciye barınma olanağına sahiptir.Üniversiteye ait öğrenci yurtlarında, yeni kayıt yaptıran öğrencilere öncelik tanınmaktadır.Kampüs çevresinde birçok özel pansiyon ve dairelerde öğrencilerin barınabilecekleri yerlerdir.

Her ne kadar kampüs ve Magosa şehrinde öğrencilerin yemek yiyebilecekleri yerler varsa da; yemek ihtiyacının giderilmesinin oldukça pahalı olduğunun vurgulanmasında yarar var.Aynı şeyi tabi ki barınma içinde söyleyebiliriz.

Teknoloji ve Kütüphane:

Üniversitenin teknolojik olanakları çok iyi durumdadır.Üniversite öğrencilerinin, üniversitedeki herhangi bir birimden bilgisayar bağlantısı aracılığıyla kütüphaneye ulaşmaları ve tarama yapmaları mümkündür.Bütün birimlerde İnternet bağlantısı mevcuttur.
Çok zengin bir kitap ve arşiv birikimine sahip olan üniversite kütüphanesinde, 130 000’in üzerinde kitap ve 1250’ ye yakın süreli yayın mevcuttur.Ayrıca kütüphanede değişik sosyal aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi için 220 kişilik bir oditoryum vardır.


Fakülteler

Eğitim Fakültesi
Eğitim Bilimleri
İngiliz Dili Eğitimi
Türkçe Eğitimi

Fen ve Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Fizik
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Kimya
Müzik
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar
Bilgi Sistemleri

Hukuk Fakültesi
Hukuk

İletişim Fakültesi
Gazetecilik
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Radyo-TV ve Sinema
İletişim

İşletme ve Ekonomi Fakültesi
Bankacılık ve Finans
Ekonomi
İşletme
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Uluslararası İlişkiler

Mimarlık Fakültesi
İç Mimarlık
Mimarlık

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Makina Mühendisliği

Tıp Fakültesi
Tıp

OKULLAR
Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu
Bilgisayar Destekli Muhasebe
Bilgisayar Destekli Teknik Çizim
Bilgisayar Programcılığı
Bilgisayar ve Enformatik
Büro Yönetimi
Elektrik ve Elektronik Teknisyenliği
İnşaat Teknisyenliği
İnternet ile Pazarlama

Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu
Rekreasyon Yönetimi
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Turizm ve Otelcilik


Sağlık:

Öğrencilere sağlık hizmeti veren bir sağlık merkezi vardır.Burada toplam 9 farklı alanda 13 uzman doktor görev yapmaktadır.Sağlık merkezi bünyesinde, acil ama küçük çaplı cerrahi müdahalelere olanak veren bir birim ve 8 yataklı bir bölümde mevcuttur.

Sosyal etkinlikler:

Üniversite kampüsünde, tenis kortlarından golf sahalarına ,basketbol ve voleybol sahalarından açık ve kapalı spor sahalarına ve yüzme havuzlarına varana kadar, bütün sporların yapılabileceği alanlar mevcuttur.Bu haliyle üniversite bütün sosyal ve sportif aktivitelerin yapılabileceği bir ortamı öğrencilere sunmaktadır.

Ulaşım:

Ulaşımı iki kategoride değerlendirmek gerekmektedir.
1-Türkiye- Kıbrıs arası:
Türkiye’nin birçok büyük şehrinden Kıbrıs'a düzenli uçak seferleri mevcuttur.Birde Akdeniz’ deki bazı limanlardan yapılan feribot seferleriyle adaya ulaşmak mümkündür.
2-Magosa-Üniversite Kampüsü arası:Şehir merkezi ve kampüs arasında sürekli ve ücretsiz servis otobüsleri vardır.Bunun dışında toplu taşıma araçlarıyla da kampüse ulaşmak mümkündür
__________________
 
B

badem

Guest
Ynt: Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim...
Kuruluş Tarihi: 1988
Bulunduğu Şehir: Lefkoşa
Tel: (0392) 223 6464
Eğitim Dili: Türkçe-İngilizce


Yakın Doğu Üniversitesi 1988 yılında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17/1986 sayılı Milli Eğitim Yasası’na bağlı olarak Bakanlar Kurulu onayı ile kurulan Yakın Doğu Üniversitesi, bugün 42 değişik ülkeden gelen seçkin öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik gösteren bir yükseköğretim kurumudur.

Çağdaş bir kampüs alanı içerisinde planlanmış olan Yakın Doğu Üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, labaratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphaneleri, yurtları, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri bir bütün olarak gelişmektedir.

Tüm akademik ve idari birimleriyle Yakın Doğu Üniversitesi’nin tek amacı, 8 Fakülte ve 3 Yüksekokuldaki seçkin öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretim ortamı sağlamak yanında, onları kendine güvenen, sorumluluğunu herşeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, araştırmacı ve özgür düşünceye sahip Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir.


KAYIT

Yakın Doğu Üniversitesi’ne giriş ve kayıtlarla ilgili her türlü başvuru, üniversitenin Öğrenci Kayıt Kabul İşleri Dairesi Başkanlığı’na yapılır. Başvuru süreleri, üniversite tarafından duyurulur. Öğrenciler, her dönem başında ilan edilen süreler içerisinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar.

T.C. uyruklu öğrenciler, her yıl yapılan ÖSS sınav sonuçlarına göre; KKTC ve yabancı uyruklu öğrenciler ise, üniversite tarafından düzenlenen özel sınavlarla üniversiteye kayıt yaptırabilirler.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde eğitim ücretlidir. Yıllık eğitim ücreti her yıl eğitim-öğretim yılı başında üniversite tarafından belirlenmektedir. Üniversitedeki kredili sisteme göre 4.00 üzerinden 4.00 not ortalaması tutturan her öğrenciye tam, 3.50 not ortalaması tutturan öğrencilere ise yarı “Akademik Başarı Bursu” verilmektedir.


KAMPÜSTE HAYAT

Ulaşım

Şehir Merkezi ile Üniversite Kampüsü arasındaki ulaşımı sağlamak üzere, üniversite otobüsleri ücretsiz olarak düzenli sefer yapmaktadır. Bu hizmet halen yaklaşık 50 araç ile sabah saat 7:00’den başlayarak gece saat 22:00’ye kadar sürdürülmektedir.


Barınma

Kampüsümüzdeki yurtlar; ikisi erkek, ikisi kız yurdu olmak üzere toplam 800 kapasiteli 4 bloklu bir yapı düzeni içerisindedir. Odalar tek, iki, üç ve dört kişiliktir. 24 saat boyunca güvenlik hizmeti verilen yurtlarda, genel ve yardımcı hizmetler sınıfından 200’e yakın personel çalışmaktadır. Yurt başvuruları, ders yılı başlamadan önce Genel Hizmetler ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne yapılır. Yurt Ücretleri, her yıl öğretim yılı başında tesbit edilmektedir.


Beslenme

YDÜ Kampüsü’nde öğrenciler için çok sayıda yemek olanağı bulunmaktadır. En kapasiteli ve en uygun fiyata yemek yenebilecek yer Merkezi Kafeteryadır. YDÜ Merkezi Kafeteryası, öğrencilerin kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 900 kişi kapasitelidir. Ayrıca, kampüs ve yurtlarda özel teşebbüsün işlettiği kantinler de bulunmaktadır.


Sağlık

Psikolojik Danışmanlık Merkezi öğrencilerimizin zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmesine yardımcı olmayı amaçlayan merkez, uzman psikologlarla gerek bireysel, gerekse grup çalışmalarıyla iletişim, uyum, kimlik problemleri, aile içi çatışmalar, akademik başarısızlıklar gibi pek çok konuda gerektiğinde Üniversitemizde bulunan idari ve akademik personelle işbirliği yaparak öğrencilerimize hizmet vermektedir. İhtiyaç duyulan konularda eğitim seminerleri düzenleyerek kurumlararası işbirliği yapmak suretiyle de öğrencilerimize hizmet sunmaktadır.


Spor-Kültür-Eğlence

Yakın Doğu Üniversitesi’nde kaliteli eğitime önem verildiği kadar, bunu pekiştiren birçok kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda yeni etkinlik alanları eklenmekte olup her yıl düzenlenen geleneksel “Bahar Şenlikleri” yoğun eğitim ortamını renklendirmektedir. Üniversite Kampüsü içerisinde bulunan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi binasında, bir yılda düzenlenen konferans, kongre, seminer, sergi, tiyatro, konser ve sinema etkinlikleri rekor sayılara ulaşmaktadır.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi: 2 Fuaye, 150 kişi kapasiteli 4 konferans salonu, 1 sanat galerisi ve 700 kişi kapasiteli son teknolojik olanaklara sahip Çok Amaçlı Büyük Salon.

Spor Tesisleri: 1 futbol, 1 voleybol, 5 basketbol ve 2 tenis sahası, 2 adet kapalı spor salonu ile 1 halı saha ve olimpik standartlardaki Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu.

Kulüpler: Future Club, Uluslararası İlişkiler Kulübü, Bilgisayar Kulübü, Akademik Araştırma Kulübü, Türk Musikisi Kulübü, Sinema Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Tiyatro Kulübü, Halk Müziği Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu Kulübü, Mimarlık Kulübü ile Basketbol Kulübü, Futbol Kulübü, Hentbol Kulübü, Voleybol Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Yüzme Kulübü, Binicilik Kulübü, Dağcılık Kulübü, Batminton Kulübü, Dalgıçlık Kulübü, Atletizm Kulübü, Bisiklet ve Güreş Kulüpleri bulunmaktadır.


Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi

Yakın Doğu Üniversitesi AKKM, her türlü sosyal ve sportif olanağın yer aldığı bir ortamda, teknolojinin tüm yeniliklerini bir arada bulundurma ayrıcalığına sahiptir. Merkez, merkezi ısıtma-soğutma sistemleri ile her türlü teknik altyapıya sahip 700 kişilik çok amaçlı büyük salon ile 150 kişi kapasiteli 4 konferans salonu, 2 fuaye ve bir sanat galerisi ile ofis ve sanatçılar için sahne arkası soyunma ve dinlenme odaları şeklinde projelendirilmiştir. YDÜ’nün bilimsel üretkenliğinin yanında sosyal ve kültürel yaşamdaki hareketliliği artıran, ayni zamanda KKTC’nin bilim, kültür ve sanat yaşamına büyük katkıda bulunan merkezde yer alan Büyük Salon, sahne olanaklarıyla konser, tiyatro, opera, sinema ve bale gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.


Near East TEAL

YDÜ, KKTC’de uygulama ve araştırma gemisine sahip olan tek üniversitedir. Denizcilik Fakültemizin Laboratuarı ve eğitim gemisi olan Near East Teal’de Üniversitemizin Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri de uygulamalı ders yapma olanağına sahiptirler. 46 m. uzunluğu, 8,5 m. genişliği ile 500 grostonluk gemi, her türlü su sporlarını yapmak için gerekli olan araç ve gereçlerle donatılmıştır. Bu yönüyle Near East Teal, ülkemiz eğitimine olduğu kadar, sahasında uzman olan yerli ve yabancı sualtı arkeoloji araştırmacılarının da hizmetindedir. Üniversitemiz, çevre kirlenmesi ve diğer deniz incelemeleri konusunda bilimsel araştırma yapan diğer üniversiteler ile işbirliği halinde çok boyutlu projeler geliştirmiş durumdadır.


Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu

1997 tarihinde açılışı yapılan Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, 2700 m² lik alanı, 16 m. yüksekliği 50x20 m lik boyutu, 3100 ton su hacmi, merkezi ısıtma sistemi, 1000 kişilik seyirci kapasitesi, modern iç donanım ve nezih kafesi ile ülkemizin ilk ve tek Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’dur.KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR :

TC yurttaşı adayların kesin kayıtlarını yapabilmeleri için gerekli evraklar şunlardır :

1. Lise diplomasının aslı veya diploma yerine geçen belge.

2. 12 adet fotoğraf.

3. Nüfus Cüzdanı sureti.

4. İkametgah Belgesi (mahalle muhtarından alınacak)

5. 2003 ÖSS Sonuç Belgesi.

6. Sağlık Kurulu Raporu (sadece Denizcilik Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden istenecek)


BURS OLANAKLARI

Muhtaç öğrencilere yükseköğrenim olanağı sağlamak, başarılı öğrencileri teşvik etmek ve üniversitenin akademik düzeyini yükseltmek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi burs olanakları sağlamaktadır.

2002-2003 öğretim yılında üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerin %50’si tahsis edilen burs olanaklarından yararlanmaktadır.

Üniversitenin amacı kısa sürede bu oranı daha da yükseklere taşımaktır. Bunun için de 2003-2004 öğretim yılında 318 ÖSYM Burs Kontenjanı tahsis edilmiştir.
BURS TÜRLERİ

1. ÖSYM BURSLARI :

Bu burs olanağından sadece TC yurttaşı adaylar yararlanabilir. Üniversite tarafından saptanan burs sayısı ve kontenjanları ÖSYM tarafından yayınlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alır.

Adayların bu program ve kontenjanları tercih formlarında göstermeleri halinde kontenjanlardan yararlanma hakkı elde ederler.

Değerlendirme ve yerleştirme ÖSYM tarafından yapılır.

2. KONTENJAN BURSLARI :

Kontenjan burslarından sadece TC yurttaşı adaylar yararlanabilir. Üniversitenin boş kontenjanlarını doldurmak ve olanakları kısıtlı adaylara öğrenim olanağı sağlamak amacıyla tahsis edilen burs türüdür. Tam, yarı ve çeyrek burs olarak tahsis edilir.

Boş kontenjan olması halinde TC ulusal basını yolu ile duyuru yapılır ve aranan koşullara sahip adaylardan başvuru alınır. Burs tahsisi ÖSS puanları esas alınarak üniversite tarafından yapılır.

3. KKTC YURTTAŞI ADAYLARA TAHSİS EDİLEN BURSLAR :

Öğrencilere kendi ülkelerinde yükseköğrenim olanağı sağlamak, muhtaç öğrencileri esenlendirmek, başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla tahsis edilir. Sadece KKTC yurttaşı adaylar yararlanabilir.

Üniversitenin her yıl düzenlediği sınavlarla ve tahsis edilen kontenjan oranında adaylar tam veya yarı burslu olarak öğrenim hakkı elde ederler.

4. ÜÇÜNCÜ ÜLKE ÖĞRENCİ BURSLARI :

Üniversiteye öğrenci akışını sağlamak, KKTC’ni tanıtmak amacıyla üçüncü ülke öğrencilerine tahsis edilir. Bu kapsama girenlere öğrenim harcında özel indirim ve ödemede kolaylıklar yapılır.

5. BAŞARI BURSLARI :

Üniversiteye devam eden öğrencileri başarıya teşvik etmek ve başarılı öğrencileri ödüllendirmek amacıyla uygulanan burs türdür. Tüm öğrenciler bu haktan yararlanır. Bu çerçevede, 4 değerlendirme sistemi esas alınarak her öğretim yarıyılı sonunda :

a) 3.50 ve üzeri ortalama tutturanlar yarı burslu,

b) 4.00 ortalama tutturanlar tam burslu sayılır ve bu uygulama, başarı tekrarlandığı süre devam eder.

6. SPORCU BURSLARI :

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı tarafından yardıma muhtaç, üniversitenin spor kuluplerinde aktif spor yapan öğrencilerimize ödül niteliğinde verilen burslardır.

Not : ÖSYM bursu ile okuyan öğrencilerin burslarının devamı için her dönem 4.00 değerlendirme üzerinden 2.00 ortalama tutturmaları gerekir. 2.00 ortalamanın altına düşenler yarı burslu sayılır. Bir sonraki dönemde yeterli ortalamayı elde edenlerin bursları yeniden başlatılır. Bu uygulama 4 yıl süre ile devam eder
 

rüzgarın kızı

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri

GİRNE AMERİCAN ÜNİVERSİTESİ

Girne Amerikan Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yüksek öğrenim kuruluşu olarak 1985 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren, üniversite mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı Amerikan tabanlı yüksek öğrenime ulaşma sağlamaya odaklanmıştır. Bir sonraki yüzyılda yönünü belirlerken, GAÜ bu özel misyon ile yönlendirilmeye devam edecektir.

Temel hedefine hizmet amacıyla, GAÜ çeşitli stratejiler kullanmaktadır; bu stratejiler çeşitli eğitim yaklaşımlarını teşvik etmek, bursları desteklemek, işbirlikçi topluluk hizmetlerinde yer almak ve birbirine bağlı olan, çoğulcu, global bir topluluk içerisinde sorumlu vatandaş olma yolunda birleşenleri yetkilendirmektir.

1985 yılından beri, GAÜ modern bir üniversite olarak kendini anlamada gelişme göstermiştir. Coğrafi yapı olarak yaygın bir yapılanmayı benimsemiş olmasına rağmen, GAÜ tek bir üniversitedir.

Bugün GAÜ geleneksel olmayan yapılanması ile geleneksel Üniversite olarak öz bir kimliğe sahiptir. GAÜ’deki programlar artan bir biçimde öğrencilere teknoloji ve hizmet-öğrenme imkanları yoluyla teori ile uygulama arasındaki değişimi yaşama ve araştırma imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin 2000+10 Stratejik planı doğrultusunda Yöneticiler Kurulu Başkanı Üniversiteyi gençlerin kendi tercihleri olan bir üniversite yapmak amacıyla gençlerin eğitim ihtiyaçlarına hizmet eden lider bir kuruluş olma potansiyeline göre yaşamaya davet etmektedir. Bu amacın izlenmesi GAÜ’yü farklı kılmıştır; Üniversite, genç ve erişkin öğrenciler ile ilişkilerini sağlamlaştırmak için çabalarını devam ettirecektir ve bu nedenle Üniversite ve programları eğitim arayışında olan öğrenciler için birinci tercihtir.

GAÜ programlarının çoğunu online olarakda sunmuştur. Aynı zamanda, uygun profesyonel gelişimi de online olarak sunmak için işletmeler ve okullar ile ortaklıklar kurmaktadır.

GAÜ bilgisayar teknolojisinin yaşam alanlarını eğitim için en uygun yer haline getirdiğini kabul etmektedir. Aynı teknoloji Üniversiteye yeni kurulmuş bir erişim ana değeri imkanı sağlamaktadır.

Bağlantının anlamlı olabilmesi için, öğrenci erişmek istediği zaman bu öğrenme imkanları ulaşılabilir olmalıdır.

GAÜ’nün amacı duvarları olan ve olmayan bir üniversite olmaktır; yani zaman ve mekan içerisine yerleşmiş fakat misyonunu yerine getirirken her iki durumda da sınırlamalar ile engellenmeyen bir üniversite olmaktır. Bunu gerçekleştirmek için, GAÜ teknoloji etkisinin ve bunun bilgiyi ve öğrenmeyi nasıl değiştirdiğinin sürekli farkında olmalıdır. GAÜ öğretim programı ve öğrenme stratejilerinin bu değişiklikleri yansıttığından emin olmak için derslerini ve programlarını değerlendirmeye almaktadır.

Bir bilgi çağı üniversitesi olarak, GAÜ mezunlarını yeni çalışma yerlerinde yetkili kılmak için çaba gösterecektir. Öğrenciler alışmış olmadıkları durumlarla karşılaştıkları zaman, eğitim programları yoluyla bir sorunla yüzleşmek ve bir çözüme doğru etkin bir biçimde çalışabilmek ve bilgiyi karmaşık durumlara uygulayabilmek için yeteneklerini maksimum düzeye çıkaracaklardır. Mezunlar yeni bilgiyi önceki bilgi ve deneyimlerle aktif bir biçimde ilişkilendirmek, modeller ve temel ilkeleri araştırmak ve bir çözüme ulaşıldığında destekleyici delilleri sağlamak için destekleneceklerdir.

Başarılı bilgi çalışanları olarak, mezunlarımız Üniversiteyi kendilerinin sürekli ortakları olarak göreceklerdir.

GAÜ değişimin ikna edici nitelikte olduğunun farkındadır ve tasarımı ile 21. yüzyılda yüksek öğrenim ile ilişkili güçlükleri ve rekabeti karşılayacak bir konumdadır. Sürekli çevresel değişimlere açık olan Üniversite genç liderlerle hizmet veren seçkin bir üniversite olma amacını gerçekleştirecektir.

Meslek Yüksekokulu ve Lisans Programları Kayıt Koşulları

T.C. uyruklu öğrenciler, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) belirlenen koşullar çerçevesinde, doğrudan içinde bulunduğu yıla ait ÖSS sonucuna bağlı olarak yapacakları tercihlerine göre ÖSYM tarafından yerleştirilenler, kesin kayıt yaptırabilmektedir.
Puan türüne bakılmaksızın, içinde bulunduğu yıla ait ÖSS ham puanı 160 ve üzerinde olan öğrenciler Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlara, üniversitemize doğrudan başvurmaları halinde kesin kayıt yaptırabilirler.
Kesin kayıt işlemleri için, kayıt yaptıracak öğrencilerin şahsen ÖSYM’nin belirlediği süre içerisinde aşağıdaki belgelerle birlikte GAÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na veya Türkiye’de bulunan kayıt bürolarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Kayıt yaptırdığı yıla ait ÖSS sonuç belgesi
Lise Diplomasının aslı veya yeni tarihli, resimli mezuniyet belgesi
12 Adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
İlgili muhtarlıktan yeni tarihli ikametgah belgesi
Erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alacakları “Bir fakülte veya yüksekokula kayıt olmasında askerlikçe hiçbir sakınca olmadığına” dair belge
Varsa TOEFL, GCS ve IELTS belgesi
Bir akademik yıl için belirlenen eğitim ücretinin ilk yarısı, 345 Euro kayıt harcını ve 170 Euro ulaşım harcının yatırıldığını gösterir banka dekontu (%5 kdv eklenir).
Yüksek Lisans Programları Kayıt Koşulları

Yüksek lisans programlarına kesin kayıt yaptırmak isteyen T.C. uyruklu öğrencilerin şahsen aşağıda belirtilen belgelerle GAÜ öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

Lisans Mezuniyet belgesi ve not çizelgesi ( T.C. uyruklu öğrenciler diplomalarını Türkiye dışında almış iseler Lisans diplomalarının YÖK Tarafından denkliğinin kabul edilmiş olması gerekir)
LES sınav sonuç belgesi. (ilgili puan türünde en az 45 puan alınması gerekir)
12 adet vesikalık fotoğraf
İlgili muhtarlıktan yeni tarihli ikametgah belgesi
Nüfus cüzdanı onaylı örneği
345 Euro kayıt harcını ve ders başına belirlenmiş minimum 3 ders ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu

YATAY GEÇİŞLER

Üniversitemiz Lisans Programlarına yatay geçişler "Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" koşulları uyarınca yapılmaktadır. Bu koşulları sağlayan adaylar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurularını yapabilirler.

Başvuru için gerekli belgeler;

Başvurular dilekçe ile yapılır ve geçiş yapılacak program burada belirtilip, belgeler eklenir.

Not belgesi (Transcript) aslı veya onaylı örneği
Disiplin cezası almadığına dair belge.
Adayların halen kayıtlı bulundukları Yükseköğretim Kurumundan temin edecekleri öğrenci belgesi.
ÖSS puan kartının onaylı örneği.
Adayın ayrılacağı Yükseköğretim Kurumunda almış olduğu derslerin içerikleri (Katalog veya benzeri döküman)
Dikey Geçişler

Üniversitemiz Lisans Programlarına dikey geçişler "Yükseköğretim Kurulu Dikey Geçiş" yönetmeliği uyarınca yılda bir ÖSYM tarafından düzenlenen DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonucunda yerleştirilerek yapılabilmektedir. Bu koşulları sağlayan adaylar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurularını yapabilirler.

Özel Öğrenci

Özel öğrenci, üniversitedeki programlardan herhangi birine kayıtlı olmayan ve kendisine sadece İngilizce Hazırlık sınıfını okuyabilme veya sadece bazı derslere katılabilme izni verilen öğrencidir. Özel öğrenci olarak müracaat edenlerden en az lise diploması aranır. Bu statüdeki bir öğrenci asli öğrencilik haklarından yararlanamaz.

BURSLAR

1)ÖSYM Kılavuzunda gösterilen %50 burslu programları tercih ederek ÖSYM’ce Üniversitemize yerleştirilen öğrenci, eğitim ücretinden yarı yarıya muaf tutulur.

2)Girne Amerikan Üniversitesi’nde üstün başarı, “Yüksek Akademik Başarı Bursu” ile ödüllendirilir. En az 10 bölüm dersini tamamlayan ve genel kümülatif not ortalaması (CGPA) 3.00 üzerinde olan öğrenciler bu bursa başvurabilirler. Verilecek burs sayısı Rektörlük kontenjanına tabi olup dönemseldir.

3)Girne Amerikan Üniversitesi’nde İngilizce Hazırlık Programında geçirilecek bir akademik yıl sonunda bu programı ilk üç arasında başarı ile tamamlayan öğrencilere, izleyen lisans dönemi için eğitim ücretinin yarısı (%50) oranında burs verilir. Bursun devamı için öğrencinin lisans programında başarılı olması gerekmektedir.

4)Girne Amerikan Üniversitesi’nde ayrıca değişik oranlarda eğitim ücreti indirimi uygulanmaktadır

Türk Silahlı Kuvvetleri ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında halen görevli olan personel çocuklarına %25
GAÜ Spor klüplerinde faal olan öğrencilere %20-%50
GAÜ’de öğrenim gören kardeşlere %20’şer
GAÜ’de evli olarak öğrenim gören eşlere %20’şer
Görevli ve emekli öğretmen ve öğretim elemanı çocuklarına %20


Burslu veya indirimli olarak meslek yüksekokulu veya lisans programlarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere sağlanan burs veya indirim İngilizce Hazırlık Programı'nı kapsamayıp, sadece önlisans ve lisans öğretim ücreti için geçerlidir. Burs dönemsel olup, öğrencinin dönem sonunda başarılı olduğu sürece devam eder. Genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 2.00'ın altına düşmesi durumunda öğrencinin izleyen dönemde burs kesilir, not ortalamasını tekrar 2.00'ın üzerine çıkartması durumunda burs tekrar devam eder.

Burslu programlara yerleştirilen veya indirimden yararlanan öğrencilere sağlanan burs veya indirim yalnız öğretim ücretini kapsamaktadır. Karşılıksız olan bu burs ve indirimler, öğrenci disiplin cezası almadığı ve başarılı olduğu sürece devam edecektir.

Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, her ne sebeple olursa olsun, mezun olmadan üniversiteden ayrılmaları veya başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmaları halinde aldıkları toplam burs veya indirim miktarını geri ödemekle yükümlüdürler.


NOT:benim bu okuldaki son dönemim.gelmeyi isteyenler için büyümekte olan bir okul GİRNE AMERİCAN ÜNİVERSİTEsi.hep gelişim halinde.kendisini her zaman yenilemekte...
 
Üst