Korku İçinde Yaşamaktansa (Hikaye)

• Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest

Bir gün tarla faresi kentin sokaklarında dolaşırken bir ev faresiyle karşılaşmış. İki fare hemen tanışıp arkadaş olmuşlar. Tarla faresi ev faresini kendi evine çağırmış. “Evim çok güzeldir. Kırların arasında. Beni ziyarete gelirsen sevinirim. Hem temiz hava alırsın, hemde birlikte yemek yeriz” Ev faresi “Olur” demiş.

B

badem

Guest
Ynt: Korku İçinde Yaşamaktansa (Hikaye)

Bir gün ev faresi kentte sıkılınca tarla faresinin önerisini hatırlamış. Hemen yola çıkıp tarla faresinin evine gelmiş. Tarla faresinin evi bir tarlanın kıyısındaymış. Çevresinde çiçekler, otlar varmış. Kırda hava çok güzelmiş.

B

badem

Guest

“İyi ki geldim” diye düşünmüş ev faresi. Ama yemek zamanı gelipte tarla faresi sofraya buğday ve kuru otlardan oluşan bir sofra kurunca düşüncesini değiştirmiş. Küçümseyen bir sesle “Aman kardeş, sen hergün bunları mı yiyiyorsun?” diye sormuş. Tarla faresi utanarak “Evet. Burada yalnız bu yiyecekleri bulabiliyorum demiş. Ev faresi tarla faresini kendi evine çağırmış. “Sen bu evi bırak kente gel, benim evime taşın. Birlikte oturalım. O zaman türlü türlü yiyecekler yiyebilirsin. Görsen kilerde neler var neler! Bal, peynir, et, süt, sucuk ikimize de yeter. Yaşamımız bolluk içinde geçer.”

B

badem

Guest

Tarla faresi ev faresinin bu önerisini kabul etti ve ev faresinin evine gittiler. Tarla faresi ev faresinin yiyeceklerine bakıp bakıp içini çekmiş. “Şu yiyeceklere bak. Arkadaşım ne şanslı. Ben ne akılsızmışım ki bu güne dek o tarlanın kıyısında ki evde yaşadım. Buğday ve kuru ottan başka bir şey yemedim.”

B

badem

Guest

Tarla faresi bunları düşünüp sofradaki yiyecekleri yemeğe hazırlanmış. Tam bir iki lokma alıp ağzına atacakmış ki ev sahibi kapıyı açıp içeri girmiş. İki fare hemen deliklerine kaçmışlar. Adam mutfaktan bir şey alıp gitmiş. Fareler tekrar çıkıp sofraya oturmuşlar. Ama tam bir lokma bir şey yiyecekken yine kapı açılmış. Bu kez de evin küçük oğlu girip çıkmış. Gene deliklerine kaçmışlar.

B

badem

Guest

Fareler yine çıkıp güzel sofranın başına gelmişler. Tam bir lokma yiyecekken yine kapı açılmış. Bu sefer bir başkası girmiş içeriye. Fareciklerde doğru dürüst bir şey yiyememişler. Sonunda tarla faresi dayanamamış. Ev faresine “Ben evime gidiyorum. Sen burada kal ve güzel yemeklerini ye” demiş.

B

badem

Guest

“Böyle korku içinde bal, peynir yemektense kendi evimdeki buğday ve kuru otu yerim daha iyi. Böyle korku ve tehlike içinde yaşayamam. Evet benim güzel yiyeceklerim yok ama hiç değilse özgürüm” demiş. Sonra da tarla kıyısındaki küçük yuvasına gitmek üzere yola koyulmuş.