Eğitimci,Araştırmacı Sanatçı Ahmet Nuray ile Röportaj:Hüsniye Yıldırım

ahmetnuray

New Member
ÖgretmenForum Üye
(Eklenme tarihi:28.06.2008)
EĞİTİMCİ-SANATÇI AHMET NURAY'IN FOTOĞRAF OBJEKTİFİNDEN "TAŞ'IN ŞEKİLLENMESİ"

1980 Senesinde Heykeltıraş Ahmet Nuray'ın objektifinden çekilmiş olan bu resim 28 sene önce teknoloji ile neler yapıldığının bir kanıtıdır.
Sanatçının eserinde ışığı kullanarak, bütün estetik hatlarını elde ettiği sonuç görsel bir şölendir. Günümüzde fotoğraf üstatlarının hala kullandığı bu teknik bu eserin bütün ayrıntılarını daha da ortaya çıkarmıştır. Heykel sanatının fotoğraf sanatıyla bütünleştiği bu üç boyutlu sanat eserinin resmini sizlerle paylaşmak istedim. Yaptığım araştırmalara göre:
1981 senesinde California’nın Santa Barbara kasabasında bugünkü şeklini alan “Denizdeki Senfoni” adlı sanat eseri bu fotoğrafın kullanıldığı sergi kataloğunda yer almıştır ve burada sergilenmiştir.”Denizdeki Senfoni” adlı sanat eserinin serüveni burada bitmemiş. Onlarca defa Amerika’nın değişik galerilerinde sergiledikten sonra 1985–1989 seneleri arasında İsviçre’ de birçok müze ve galeri de sergilenmiştir. Serüven hala devam etmiş.1990 senesinde sanatçı, araştırmacı eğitmen Ahmet Nuray 20 sene aradan sonra Türkiye ye geri dönmüş, sanat eserlerini ana vatanında sergilemeye başlamış.1990–2008 yılları arasında “Denizdeki Senfoni” adlı sanat eserinin sergilenmesi devam etmiş. Sanatçı, araştırmacı eğitmen Ahmet Nuray'ın asla satmak istemediği bu eser halen kendi özel koleksiyonunda bulunmaktadır.
Böyle enteresan bir öyküye sahip olan bu eserin ilerideki günlerde Ahmet Nuray tarafından açılacak olan Modern Sanat Müzesinde kalıcı yerini bulacağını kendisiyle yaptığım röportajda öğrenmem beni çok mutlu etti. Saygılarımla...

Eğitimci, Sanatçı, Kuantum Yaşam Felsefecisi Hüsniye Yıldırım 27Haziran 2008
 
Üst