Dünyaca Ünlü Pedagoji Sanatçısı Ahmet NURAY 17 Sene Aradan Sonra Anadolu Turuna

ahmetnuray

New Member
ÖgretmenForum Üye
DÜNYACA ÜNLÜ PEDAGOJİ SANATÇISI AHMET NURAY 17 SENE ARADAN SONRA ANADOLU TURUNA ÇIKIYOR
(Eklenme tarihi:04.08.2008)

—22–23–24 Ağustos’ ta Kültür Sanat Festivaline hepimiz davetliyiz. Ahmet Nuray

Ahmet Nuray ile röportaj: Berrin Savaşcı
—Sayın Ahmet Nuray yurtdışı faaliyetlerinizi biliyoruz. 17 sene aradan sonra Neden Avrupa ya da Amerika değil Anadolu turuna çıkıyorsunuz?

A.N—Anadolu canım Anadolu, taşına toprağına kültürüne canım kurban Anadolu.
Yedi düveli gezdim, gördüm, öğrendim, öğrettim. Kâh mutlu, kâh mutsuz anlarım oldu. Hiçbir zaman Anadolu’nun sımsıcak sevgisinin mutluluğunu hissedemedim.

—Anadolu turunuzun başlangıcı neresi olacak?

A.N—Denizli Bekilli Kaymakamının daveti üzerine Anadolu’yu tekrar gezmenin, görmenin hissetmenin zevkini yaşayacağım için Sayın Bekilli Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç ‘e şükranlarımı sunarım.

—Festivaller hakkında neler düşünüyorsunuz?

A.N -Anadolu’nun bağrında çeşitli kültürel etkinlikleri yaşatacak on binlerce festival düzenleniyor. Yöre halkını kendi kültürlerini tanıtabilmek için mahallî olarak yaptıkları tanıtım yetersiz kalıyor. Ulusal basının, medya yetkililerinin yardımları şart ancak büyük kentlerde yaşayan Türkiye nüfusunun yarısı bu festivallerden haberi olmuyor veya festival bitimin de haber olarak duyuruluyor. Haberin esas amacı etkinliklere katılmak isteyen vatandaşlara festivaller hakkında daha önceden bilgilendirilmeli.

—Bekilli’de ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?

A.N -Bekilli Kaymakamının daveti üzerine festival tarihinden birkaç gün önceden yola çıkacağız. Diğer festivallere davetli olduğumuzdan dolayı fazla kalamayacağız. Ancak Bekilli Kaymakamını isteği doğrultusunda istediği proje gerçekleşirse toplam 15 gün kalabiliriz.

—Anadolu’da kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artması festivaller yolu ile sağlanabilir mi?

A.N -Tabiî ki evet özellikle festivaller, sanatın beşiği olan Anadolu’nun tanıtımı için sanatçı ve sanatseverleri buluşturacak mekânlar olarak tanımlıyorum diğer bir deyişle festivaller: sanatçılar için açık hava galerileri olarak tanımlanmalıdır.

Sayın Ahmet Nuray’a Sanata ve Kültüre katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. 22-23-24 Ağustos tarihleri arasında Denizlinin şirin İlçesi Bekilli’nin Kültür Sanat ve Üzüm Festivaline bütün vatandaşlarımız davetlidir.Saygılarımla.

Berrin Savaşcı: Sanat Eleştirmeni

Kaynakça www.ahmetnuray.com sitesinden alıntıdır. Makale ve resim diğer siteler tarafından izinli olarak kullanılabilir.
Bu makale Ahmet Nuray'dan izin alınarak yayınlanmıştır.
 
Üst