Cuma namazına gidenler için

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
selman-ı farisi 'nin rivayeinde, Resul-i Ekrem:kimki cuma günü yıkanır, güzel koku sürünür, yaya olarak mescide gider,imama yakın yerde durur ve hutbeyi dinlerse, Allah Teala her adımına bin yıl nafile oruç tumuş sevabını yazar, buyurmuştur.diğer rivayette ,yirmi yıllık ibadet mükafatını alır şeklindedir.


Yine Resül-i Ekrem:cuma namazını kılana yüz şehit sevabı verilir, buyurmuşur.

Muaz b. Cebel (r.a)in naklettiğine göre,Resül-i Ekrem

Allah Teala Arş-ı A'zam'ın altındabir şehir yaratmışır.bir kızıl alın direküzerinde duranbu şehir zebercedden yapılmıştır.şehir adeta bir minare şeklinde yediyüz şerefelidir .kıyamet günü Cebrail ( alyhisselam)bu şerefelerden birine çıkarak şöyle seslenir: ey Muhammet ümmeti Allah Teala sizlere selam eder,size Cenneti ve rızasını müjdeler, buyurdu.

Ashab-ı Kiram:bu mertebe kimlerindir ? diye sorar
Resul-ı Ekrem:
aşikara selam veren,yemek yediren atlı konuşan ve gece ibadet eden kimseler içindir buyurdu.
yine Resul-i Ekrem:

Mi'rac gecesi Arş-ı A'zam'ın altında herbiri dünya büyüklüğünde yedi şehir gördüm, hepsi Allah'ı tesbih eden meleklerle dolu idi. Melekler tesbih ve dualarında:ilahi Cum'a günü yıkanarak temizlenip camie gidenleri bağışla diye dua ederler buyurdu.

yine Resul-i Ekrem şöyle buyurmuşur:

Cum'a gecesi birinci rekaında Fatiha ve Kafirun, ikinci rekatında yine Fatiha ve Nasr süreleriniokumak süretiyle ik rekat namaz kılan kimse kimseye Allah Teala beş keramet verir. birincisi büün ilahi kiapları okumuş gibi sevap alır . ikincisi ,seksen yıl ibadet sevabına nail olur. üçüncüs vücudundaki kıllar sayısınca cennete derece alır dördüncüsü şehit olur. beşincisi hesapsız cennete girer ,buyurmuşur.
 
Üst