Çuf Çuf Tren (Hikaye)

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest1.KART
Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar küçük bir tren varmış. Öyle hepimizin bildiği arkasında uzun vagonları olan trenlerden değilmiş ama. Mini minnacık bir lokomotifi, bir de vagoncuğu varmış. Bu trenin işi gücü, bir şehirden öteki şehre mektup taşımakmış. Yokuşları inerken, bayırları tırmanırken “çuf çuf!” diye ses çıkarır, düdüğünü öttürürmüş. Hemde durmadan: “Benim adım çuf çuf tren – benden küçük olmaz tren” diye türkü söylermiş. Geçtiği bütün yolları sesiyle çın çın çınlatırmış. Onu gören herkes, “Ne sevimli trencik bu, nasılda neşeli” diye durup onu seyretmeye koyulurlarmış
 
B

badem

Guest
Ynt: Çuf Çuf Tren (Hikaye)2.KART
Ama gel gelelim öbür uzun katarlı trenler çuf çuf treni beğenmez, onu her gördüklerinde dudak bükerlermiş. “Aman canım bunun yaptığı da iş mi sanki. Biz yüzlerce insan taşıyoruz. O ne yapıyor ki…? Bir yığın kağıt parçalarını taşıdı diye yeri göğü birbirine katıyor. Niçin bizim yollarımızda, aramızda dolaşmasına izin verirler bilemeyiz ki” diye söylenir dururlarmış. Hem de çuf çuf trenin duyup duymayacağını hiç umursamadan sesli sesli homurdanırlarmış. Ama küçük tren hiçbir söze kulak vermez, dumanını savura savura iki şehir arasında dolaşır dururmuş. O kadar iyi niyetli, iyi yürekliymiş ki yolda karşılaştığı hiçbir treni “Günaydın, nasılsınız efendim…?” diye selamlamadan geçmezmiş. Onlardan cevap alsa da, almasa da üzülmez, görevi yapmanın mutluluğu içinde koşturur dururmuş.
 
B

badem

Guest
Ynt: Çuf Çuf Tren (Hikaye)
3.KART
Soğuk, karlı bir kış günü yine bizim küçük posta treni bir yokuşu tırmanarak mektup taşıyormuş. Hava o kadar soğuk, o kadar soğukmuş ki nefes alıp verirken, sıcak dumanların buz tanelerine çevrilmesini şaşkınlıkla izliyormuş. Dağlar, tepeler kar yığınlarının arasından zor görülüyormuş. Bir yokuşu aşıp aşağı inerken gözüne bir kalabalık ilişmiş. Kalabalığın yanına yaklaştığında bir de ne görsün?o kocaman trenlerden biri yokuşu çıkamamış, karların arasında sıkışıp kalmış. Yolcular aşağıya dökülmüş, çocuklar ağlaşıyor, erkekler oradan oraya koşturup duruyorlar. Ufak bir kazaymış ama yine de çok can sıkıcı bir durummuş tabii.
 
B

badem

Guest
Ynt: Çuf Çuf Tren (Hikaye)
4.KART
Uzun katarlı tren gözyaşları içinde küçük treni görünce bir sevinmiş bir sevinmiş ki sormayın. “Aman çuf çuf tren ne olur yardım et bana. Bir şeyler yap” diye yalvarmaya başlamış. Çuf çuf tren “Elbette size yardım edeceğim. Hiç böyle bırakır geçermiyim sizi? Merak etme sen. Şimdi bana mektup yazıp verin. Çabucak şehre iletirim. Size yardıma koşarlar” demiş. Bu sözleri duyunca uzun trenin yüreğine su serpilmiş. Küçük lokomotifin götürdüğü mektupla gelecek yardımı umut içinde beklemeye başlamış.

Küçük tren mektubu alır almaz canını dişine takmış her zamankinden daha çabuk yola koyulmuş. Kalbi yorgunluktan sanki ağzına geliyormuş. Ama yine de görevini yerine getirmek için koşmuş koşmuş!

Ondan sonra hemen şehirden yardımcılar yola çıkmışlar. Yolcuları taşıyıp, karları temizlemişler. Uzun katarlı treni o dar vadiden çekip çıkarmışlar.

O günden sonra bütün trenler bizim çuf çuf trenin görevinin ne kadar önemli olduğunu anlamışlar. Onu her gördüklerinde değil eskisi gibi alay etmek, önünden saygı ile çekiliyor, ona yol veriyorlarmış. Küçük posta treni de kendisini seven, sayan arkadaşları olduğu için daha mutlu, daha hızlı çalışır olmuş.
 
Üst