Boğulmalarda ilk yardım nasıl yapılır?

  • Konbuyu başlatan Rose
  • Başlangıç tarihi
R

Rose

Guest
Bütün ilk yardım uygulamalarında ilk yardımın ABC’si unutulmamalıdır:
A) Hava yolunun açılması
B) Solunumun düzeltilmesi
C) Kalbin çalıştırılması.
Solunumu duran kişiye solunumu geri dönünceye kadar yaptırılan solunuma yapay solunum (suni solunum) denir. Solunum durmasında gaz zehirlenmesi, yangın vb. durumlar etkense kişinin hemen o ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Kurtarma işlemi sırasında cam ve kapıların açılması, havalandırmanın sağlanması yararlıdır. Solunumu duran kişiye hemen yapay solunum yaptırılmalıdır.

Dil tabanının arkaya kaymasına bağlı tıkanıklıklarda;

Kişi sırt üstü yere yatırılırken baş geriye bükülür ve çene öne doğru kaydırılır. Çene hemen çene kemiğinin altından parmak uçlarıyla itilir ya da kişi sırt üstü yatmakta iken çene öne doğru çekilir. Baş geriye ya da herhangi bir tarafa bükülmeden desteklenir ve alt çene kemiği açısının arkasından basınç yapılarak alt çene öne doğru itilir.

Soluk borusuna yabancı cisim kaçmasına bağlı tıkanıklıklarda;

En önemli kurtarıcı reflekslerden biri kişinin öksürtülmesidir. Boğazına yabancı cisim kaçan bir kişinin kürek kemikleri arasına el tabanı ile dört sert darbe vurulur. Eğer kişinin bilinci kapalı ve yerde yatıyorsa yardımı yapan kişiye doğru yan çevrilir, dizle göğüs desteklenirken sırta darbe vurulur. Diğer bir yöntem ise elle bası yöntemidir. Bu yöntemde karnın üst kısmına ya da göğüs üzerine baskı yapılarak adeta yapay bir öksürük oluşturulur.

Suda boğulmalarda;

Suda boğulma sırasında, soluk borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak çok az miktarda su akciğerlere girer. Oksijensizliğin temel nedeni, soluk borusu girişinin kasılarak geçişi önlemesidir. Suda boğulanlarda özellikle soğuk havalarda 20-30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp masajına başlanmalıdır.
Suda boğulanların ancak çok iyi yüzme bilenler tarafından kurtarılmalıdır. Kurtarmaya çalışan kişi öncelikle kendi hayatını tehlikeye atmamalıdır. Can simidi atılması, bir dal uzatılması, suda batmayan bir cisim atılması yardımcı olabilir. Suyun içinde iken ağızdan ağıza ya da ağızdan buruna solunumun yapılması mümkündür. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabileceğinden, kişinin sığ suya çekilmesi gereklidir. Eğer boğulan kişi suda yüz üstü yatıyorsa belinden ve bir koltuk altından kavranarak kolayca sırt üstü duruma çevrilebilir. Sadece çeneye baskı uygulayarak soluk yolu açıldıktan sonra ağızdan ağıza ya da ağızdan buruna yapay solunum desteğine başlanabilir. Suya atlama sonucu boğulma riski ve buna bağlı omurga kırıkları ve zedelenmesi daima akla gelmelidir. Suda başın çok fazla arkaya bükülmemesi gerekir.
 
Üst