Bir çocuğun anne ve babasına mesajı

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
1-Bana su getirtmeyin, bana da su getirmeyin.Aramızda hizmetçi yok.Herkes kendi işini yapsın.Evde küçük yaşta iş gücü kullanmaya ve sevgi istismarına son.
2-Hata yapmama izin verin ki, gerçekten hata ise sonuçlarını görüp ders alayım.Hata değilse siz ders alın.
3-Her istediğimi bana almayın.Size karşılıksız kimse birşey vermiyor.Her şeyin bir çalışma karşılığında elde edileceğini öğrenmemize izin verin.Sonuçlar çalışmanın ürünüdür.
4-Benim özgürlüğüm sizin özgürlüğünüzdür. Bir yere gitmek istediğimde beni bırakın.Bana kaçta döneceğimi değil, ilkeler söyleyin.İyi insanlarla birlikte ol ve kendini koru gibi bir söz benim için saat kaçta döneceğimden daha anlamlı ve yararlı.Yoksa ben yapacağımı gündüz gözü de yaparım.
5-Okulun amacı öğrenmektir. Derslerden kaç aldığım değil , bir şeyler öğrenip öğrenmediğime bakın. Beni yarın yaşamda ayakta tutacak olan aldığım notlar değil öğrendiklerim olacaktır.
6-Benimle ilgili fikirleriniz elbette var. Ama arada benim ne düşündüğümü, ne hissettiğimi sorun, gerçekten dinleyin.Aramızda ki sorunların çoğu iletişimsizlikten kaynaklanıyor.Konuşmak kadar dinlemeyi de öğrenelim.
7-Ben dürüst olmak istiyorum.Beni yalan söylemek zorunda bırakmayın.Size yalan söylemeye başlarsam; bazen bilmeniz gerekenleri de öğrenemeyeceksiniz.
8-Söylediklerinize karşı çıktığımda size değil, söylediklerinize karşı çıkıyorum.Siz de bana değil , söylediklerime karşı çıkın.Kelimeler incilmez, ama bizler inciniriz. Yani " sen aptalsın" değil." Bu söyleğin fikir güzel değil" diyelim birbirimize.
9-Toplum içinde gurur duycağınız bir şey olmam, sizin bana bir birey gibi davranmanıza bağlı.
10-Sizden beklediğim şey tek başına sevgi değil, aynı zamanda saygı.Küçüklerime sevgi, büyüklerime saygı hikayesi geçen yüzyılda kaldı. Benden saygı istiyorsanız bende sizden saygı istiyorum.
 

büşra_5557

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Bir çocuğun anne ve babasına mesajı

Çok güzel bir yazı badem bunu insan en çokta üniversite de ailesi başında olmadığı zaman anlıyor bence aile baskısı ile yetişmiş kişiler aileleri başlarından gittiği an tabiri caizse kabak çiçeği gibi açıyorlar kendilerini iyiki benim bana her zaman güvenen ve bana yol gösteren bir ailem var...
 

BANU

New Member
ÖgretmenForum Üye
Ynt: Bir çocuğun anne ve babasına mesajı

Bugünün küçüğü yarının büyüğü....Gerçekten çok güzel tespitler...teşekkürler...
 
Üst