'Bıçaksız Ameliyat' : Oruç

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Yüz yıl önce Alman bir profesörün geliştirdiği teoriye göre kanserden migrene her hastalık oruçla tedavi edilebiliyor.

Bugüne dek oruca dair söylenenlerin belki de hiçbiri 1950'de Almanya'da bir oruç kliniği açan doktor Otto Buchinger'in sözleri kadar iddialı değil: "Oruç bıçaksız ameliyattır!"

O günlerden bu yana pek çok Avrupalı'nın tedavi olmak için başvurduğu Buchinger Oruç Kliniği, Buchinger'in torunu Dr. Andreas Buchinger yönetiminde bugün hâlâ çalışmalarına devam ediyor.

Son yıllarda sağlıklı ve uzun yaşam trendi, zehirli maddelerden arınmak için uygulanan detoks programları popülerleştikçe, Avrupa ve ABD'de de pek çok benzer klinik açılmaya başladı.

Oruçla sağlıklı yaşam ekolünün kurucusu Prof. Dr. Arnold Ehret adına kurulan sağlık kulübüyse her yıl binlerce kişiye hizmet veriyor.

Elbette sağlıklı kalmak ve kanserden migrene pek çok hastalığın tedavisi için uygulanan oruç terapisiyle Müslümanlar'ın dini bir farz olarak yerine getirdikleri oruç ibadeti aynı değil. En azından dinsel ve ruhsal yönleri itibariyle. Yoksa her ikisi de gün boyu hiçbir şey yememek ve içmemek temeline dayanıyor.

Mahyaların yanmaya başladığı şu günlerde Ramazan ayında tutulan oruçla ilgili bilgi vermek abesle iştigal olacağına göre, gelelim din, dil, ırk gözetmeksizin her bünyeye faydalı olacağı iddia edilen evrensel oruç terapisine...

İlk olarak 1900'lü yılların başında yaşayan Alman fizyoterapi uzmanı Prof. Dr. Arnold Ehret tarafından geliştirilen oruç terapisi, hastalık ve beslenme bağlantısını esas alıyor. Ehret, Türkçe'ye de çevrilmiş olan "Şifalı Besinler ve Mukussuz Şifa Diyeti" isimli kitabında, "Her hastalık bir tıkanmadır" diyor ve ekliyor "doğa sadece oruç metoduyla her hastalığı iyileştiriyor. İşte bu doğanın sadece bir metodu tanıdığını ve her vücutta en önemli faktörün atık, yabancı madde ve mukus (ürik asit, kandaki başka zehirler ve doku bozulmaları baş gösterdiğinde iltihap) olduğunu kanıtlıyor."
 
Üst