Beş Vakte,5 Söz

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
"SABAH NAMAZI

Vakit seher…Zamanın rahmine sabahın nütfesi düştü az önce.Gün doğuyor yine ve yeniden.

Şimdi hatırla ki sende bir zamanlar yokluğun karanlığında yitiktin.Kimsenin adını bilmediğihatırını saymadığı bir yetimdin.Hatırla ki Rabbin seni yokluğun gecesinden varlık ufkuna eriştirdi.Unutulmuşluğun gecesinde bırakmadı seni.Rabbin seni sahipsiz de bırakmadı.

Şimdi seher vakti.Sıyrıl gafletin gecesinden.Sehere aç gözlerini.Rabbine aç gözlerini.Uyan. Uyan ve an seni hiç unutmayan Rabbini herkes unutsa bileseni unutmayan Rabbini herkesin O’nu unuttuğu anda an!Kalk! Kalk ve miracına eşlik et En Sevgilinin(asm).

Şimdi sabah!Şimdi sabah namazı vakti…

ÖĞLE NAMAZI

Vakit Öğle…Güneş göğün en yüksek noktasında.Tıpkı gençliğin gibi.Şimdi gün de bir delikanlı..Heyecanlı ve telaşlı…Sanki hiç bitmeyecekmiş gibihiç akşam olmayacakmış gibi…Oysa güneş şimdi batmaya başladı.Zirveye erişen herkes gibi o da alçalmaya başladı.Akşama akıyor ışıklar artık.Bil ki gün akşamlıdır; bil ki yazın sonu hazandır.

Vakit öğle…O kadar gürültü var ki ortalıkta …Kalbinin sesini duyamıyorsun bile.Ruhunun sonsuza uzanan emellerine kör olmak üzeresin.Telaşların arasından sıyrıl yer ayır ruhuna.Kalbini sonsuzluğa bitiştir.Alnını secdeye değdir

Şimdi Öğle vakti.Öğle Namazı vakti.

İKİNDİ NAMAZI

Vakit İkindi.Gün ihtiyarladı. Güneş solgun rengini bırakıyor güller üstüne.Hüzün renkli bulutlar sardı göğü.Güneşin saltanatı bitmek üzere.Zevale akıyor ışıklar.

Hatırla ki sende bir ömrün ikindisine yürüyorsun.Tenin soluyor.Gözlerinin feri çekiliyor.Öbür kıyısındasın artık nehrin.Güz yaprakları gibi.Hem dalındasın hayatın hem de düşmeye hazırsın.Rüzgarı bekliyor gibisin.İnceldiğin yerden kopmaya hazırsın.Hoyrat bir rüzgar artık zaman.

Şimdi İkindi Vakti.Secdeye koy alnını.Zamanın sahibini selamla.O’na konuş O’nunla konuş;dualarını fısılda.Sonsuzluğa tutun hece hece.

Şimdi İkindi.Şimdi İkindi Namazı Vakti.

AKŞAM NAMAZI

Vakit Akşam.Gün ölmek üzere .Güneş ışıklarını topluyor eşyanın üzerinden .Kızılca kıyameti kopuyor dünyanın.Kara kefenini giyiniyor gün.Gülün rengi soluyor eşyanın cezbesi yitiveriyor.

Hatırla kisenin de akşamın olacak bir gün.Ömrünün ışıkları solacak.Hayatının perdesi çekilecek Dudakların da donacak gülücük güneşi.Zaman uçurumun olacak; gelen günün güneşi sana doğmayacak

Şimdi akşam.Herkesin senden uzaklaşacağı ölüm anını hatırla ki sende şimdi herkesten ve her şeyden uzaklaşıp Rabbine yanaşasın.Seni sen yokken de bilen Rabbin sen öldükten sonrada bilecek elbet.Herkesin unuttuğu yerde seni bir O hatırlayacak.Hatırını yalnız O bilecek.

Sen de O’nu an şimdi.

Şimdi akşam vakti.Akşam Namazı Vakti.

YATSI NAMAZI

Vakit Yatsı.Gün çoktan öldü.Güneş ışıklarını topladı.Gece hükmediyor aleme.Güneşin saltanatı bitti.ışıklar tükendi ufuklarda .Renkler ellerini çekti eşyadan.Gül soldu gün soldu.Göğe yöneldi gözler.

Hatırla ki sende unutuşun kara gecesinde yuvarlanacaksın.Bir adın kalacak geriye.Bir mezar taşın hatırlayacak belki seni.Belki o da unutacak.

Düşün ki unutuşun koyu karanlığı çökmüş üzerine .Yokluğuna çoktan alışılmış.Unutuluşun hepten kanıksanmış.Kimsenin özlediği bile değilsin artık.

Hatırla bunları.Hatırla ki çoklarının seni unuttuğu bu gece herkesi unutup sen de O’nu hatırla.Çoklarının ışıklara kanıp sahte renklerin kuyularına daldığı bu gece Rabbine kan Rabbine uyan.

Şimdi Yatsı Vakti.Şimdi yatsı Namazı Vakti."

Senai DEMİRCİ
 
Üst