Belarus'ta yaşam ve eğitim hakkında tüm detaylar

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Neden Minsk?

Ülkenin en yoğun nüfuslu şehri ve başkent olması burada yaşamak için büyük avantaj olarak gözlenmektedir. Boş vakitlerinizi değerlendirecek yerler ve aktiviteler çoğunluktadır. Zira Türkiye’nin büyük şehirlerinden gidecek olanlar için Minsk biraz küçük gelebilir. Belarus’un küçük şehirlerinde de durum aynıdır üstelik Minsk’teki kadar kolluk kuvvetleri bulunmadığından güvenlik düzeyi yabancılara karşı biraz zayıftır. Bu şehirlerde sokak ve caddelerin bomboş olması göze çarpmaktadır. Ulaşım küçük şehirlerde Minsk’teki kadar rahat ve konforlu değildir. Minsk’le karşılaştırıldığında küçük şehirlerde fiyatlar aynıdır. Sadece ev kiraları biraz daha ucuzdur. Rusça eğitim alınması mümkün Moskova ve Kiev gibi başkentlerdeki illegal olaylar fazla olduğundan yabancılara karşı tutum biraz daha farklıdır. Minsk’teki kadar hiçbir şehirde kendinizi güven içerisinde hissedemezsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Aylık ne kadar masrafım olur?

Yurtta kalınması koşuluyla ve yurt imkanları dahilinde gerçekleştirilen yeme içme masrafları ile birlikte, içki sigara ve gece hayatı olmayan bir öğrencinin aylık harcadığı tutar 200 USD’ın altındadır.

Yurtta kalmak istemiyorum, okul fiyatta indirim yapar mı?

Okul kayıt ücretine yurt dahildir ve aksi istendiğinde yapılacak bir indirim söz konusu değildir. Yurt hakkı, öncelikle erken kayıt yaptıracak öğrencilere tanınır. Kontenjan bulamayan öğrencilere yapılacak bir indirim de yoktur.

Hiç Rusçam yok, oraya vardığımda kayıt işlemlerimi nasıl gerçekleştireceğim?

Danışman firma aracılığı ile gidiliyorsa havaalanına vardığınız andan itibaren sizi karşılayacak olan uzman kişiler , okul, yurt, banka ve vize işlemlerinizde sizlere refakat edeceklerdir.

Geç kayıt yaptırdım ve yurt imkanından faydalanamadım veya yurtta kalmak yerine ev tutmak istiyorum. Ev fiyatları ne kadardır?

Evler dayalı döşeli olarak kiracıya sunulmaktadır. Çamaşır makinesinden kap-kaçağa kadar evlerde her türlü konfor yer almaktadır. Dayalı döşeli 1 veya 2 odalı evler 250 USD’dan başlamaktadır. Tek yapmanız gereken emlakçıya gidip istediğiniz kraterleri belirtmek. Emlakçıların arzu ettiğiniz evi bulana kadar sizlere hizmet etme zorunluluğu vardır. Kira kontratları kiracının lehine düzenlenmekte olup istediğiniz an evi boşaltıp daha uygun bir yere geçme hakkına sahipsiniz. Evde yaşayan yabancılar, illegal duruma düşmemek için yetkili mercilere registrasyon ücreti ödemek zorundadır.

Üniversitenin YÖK nazarında denkliği var mı?

Henüz YÖK, Belarus üniversitelerini tanımamaktadır. Türkiye’deki liselerin yabancı dil branşını bitiren dil çıkışlı öğrencilerin MSLU’dan mezun olduğunda askerliğini kısa dönem veya yedek subay olarak yapmalarına olanak tanınmaktadır. Sosyal bilimler, Matematik-Fen gibi diğer lise çıkışlılar ve YÖK denkliği diplomaya ihtiyacı olanlar yatay geçiş yöntemiyle son senelerinde (5. sınıf) Ukrayna ve Rusya’daki gibi YÖK’ün tanıdığı üniversitelere veya Türkiye’deki bazı özel üniversitelere geçebilirler. Bu şekilde kısa dönem askerlik veya yedek subaylık şanslarını da elde etmiş olurlar. Ama MSLU’dan alınan hazırlık + 5 yıllık eğitim Türkiye’deki tüm kurumların verebileceğinden kat kat üstündür.

Belarus’taki Üniversite fiyatları nelerdir?

Bölümler 1200 USD’dan başlamaktadır. MSLU’nun yabancı öğrenciler için (hazırlıktan sonra) eğitim veren tek bölümü olan Rusça + 2. dil tercümanlık fakültesinin fiyat 1650 USD’dır.

Hazırlığı geçtikten sonra istediğim bölümde okuyabilir miyim?

Belarus’ta veya Rus dilinde eğitim veren ülkelerdeki (Rusya, Ukrayna vb.) tüm üniversitelerde sınavsız okuma şansına sahipsiniz. Belarus’ta (Minsk’te) tüm bölüm, branş ve fakülteler mevcuttur

Araba fiyatları nasıl, ehliyetim orada geçerli olur mu?

Türkiye’deki fiyatların 4’te birine hayalinizdeki jipe veya spor arabaya sahip olmanız mümkün. Öğrenci vizesi ile araba alıp satabilir, Türk ehliyetiniz ile 3 ay araç kullanabilirsiniz. Türkiye’de Emniyet Müdürlüklerinde yaptıracağınız uluslar arası ehliyet geçerliliği ile 3 ay sınırlamasından kurtulmuş olursunuz.

Okuduğum süre içerisinde askerlikten muaf olabilir miyim?

Türkiye’de ÖSS sınavına giren ve barajı geçen öğrenciler için bu sıkıntı ortadan kalkmaktadır. Sadece hazırlık ve üniversite öğrencilerini kapsamakta olup, kursiyerler için askerlikten muaflık söz konusu değildir.

Üniversite hazırlığı bitirdikten sonra nerede okuyabilirim?

Hazırlık sonunda alınan sertifika ile Belarus Cumhuriyeti sınırlarındaki tüm üniversite ve fakültelere sınavsız kayıt imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Ukrayna ve Rusya gibi Rusça eğitim veren ülkelerin üniversitelerine de sınavsız kayıt şansı mümkündür.

Ülkedeki fiyatlar gerçekten ucuz mu?

Sanıldığı gibi çok da ucuz bir ülke olduğu söylenemez. Yurdumuzla kıyasladığımızda bedavaya yakın fiyatlar da var, pahalılığı ile dudak uçuklatacak fiyatlarda. Ucuzluğu ile göze çarpanlar otomobil ve yakıt fiyatları, otobüs, ve metro gibi toplu taşımacılık, kozmetik, sigara, içki, unlu ve sütlü mamullerdir. Pahalı olduğuna kanat getirilen ürünlerin başını ise meyve ve sebze çeşitleri çekmektedir. Ama ülkeyi tanıdıktan sonra alış veriş maliyetlerini oldukça ucuza düşürmek mümkündür.

Şehir gerçekten güvenli mi?

Dünyanın en güvenli şehirleri arasında gösterilen Minsk’te güvenlik üst düzeyde olup istem dışı illegal bir olaya karışmanız imkansızdır. Mafya, adam kaçırma, gasp, terör, kap-kaç, uyuşturucu gibi terimler buradaki insanlara çok yabancıdır. Özellikle diğer Avrupa başkentlerindeki yaygın olan uyuşturucu kullanımı bu şehirde bilinmemektedir. Öyle ki ülkeye uyuşturucu sokmaya çalışıp havaalanında yakalananlar insanlara olağanüstü geldiğinden haberlerde ilk haber olarak verilmektedir.


Belarus’ta Eğitimin Artıları Eksileri

Rus dili oldukça zor bir dildir. Okula devam ederek, ev ödevlerini günlük yaparak, ekstradan da günde birkaç saat çalışarak bu işin üstesinden ancak gelinebilir. Dilin öğrenmedeki en büyük avantajı kurallı olması ve fazla istisna barındırmamasıdır.
Dil yerinde öğrenilir kavramı ve Rusça pratik şansı en önemli artıdır. Türkiye’deki hayat zorlukları, trafik, gürültü, sıkıntı ve stresten arınmış yüksek bir yaşam standardı da en önemli artılardan birisidir.
En büyük eksilerin başı Türk Mutfağı’ndan uzak kalınmasıdır. Belarus’ta damak tadımıza yönelik pek fazla yemek çeşidi bulunmamaktadır. Tuvaletlerde taharet musluğu ve tertibatı bulunmaması da bu alışkanlığı olanların karşısına bir sürpriz olarak çıkmaktadır.
İnternet kullanımı bizdeki kadar yaygın değildir. Başkentte toplam 4 internet kafe işletmesi mevcuttur. Postaneler de az sayıda bilgisayarlarla bu hizmeti vermeye çalışmaktadır. Ülkenin internet bağlantı hızları oldukça yavaştır. Wireless internet çekim alanları yok denecek kadar az olup evlerde kullanılan internet abonelikleri eski usül telefon çevirmeli (dial-up) olanlardandır. Adsl abonelik hizmeti de ülkede pek yaygın değildir.

Tüyolar ve Püf Noktaları

Eğer Belarus’a gitmek için yeni bir pasaport çıkarttıracaksanız, 1 yıllık veya 6 aylık süreli bir pasaport işinizi görecektir. Minsk Türk Büyükelçiliğinde pasaport süresi uzatma ücretleri Türkiye’dekinin yarı fiyatıdır.
Tüm yurtdışına çıkışlarda yanınıza alacağınız cep telefonu, kamera gibi değerli eşyaların size ait olduğuna dair faturalarını bu ülkeye getirmenizde de fayda vardır.
Giysiler ülkemizde daha ucuz ve çok çeşitlidir. Bu tip alışverişleri Türkiye’de yapabilirsiniz. Belarus’ta kışları kürk aksesuarlı mont ve kabanlar tercih edilmektedir. Kışın terleten kalın kazaklar yerine fazla kalın olmayan ve sıcak ortamlara girildiğinde kolaylıkla çıkarılabilinen kat kat giyinme sistemi hasta olmamak açısından bu ülkede önem taşır.
Belarus’ta salam, sucuk ve sosis domuz etinden imal edilmekte olup dana etinden imal edilenlerden bulmak imkansızdır. Satılan zeytin türleri İspanyadan ithal edilen ve bizdeki lezzet ve kaliteden çok uzakta olanlardandır. Çok acı olan turşuluk cin biberler, nohut, kırmızı mercimek, işkembe, köfte, kokoreç burada tanınmamaktadır. Beyaz peynir ve yoğurt bilinmemektedir. Kekik, kimyon gibi baharatlara ulaşması oldukça zordur. Türkiye’ye gelip gidenler genellikle bu tip gıdalardan mümkün olanları beraberinde getirmektedirler.
Türk yemeklerini pişirmesini bilmeyenler işi bilenlerden, internetten veya yemek kitaplarından destek alarak sevdiği yemekleri hazırlamasını öğrenmesi tavsiye edilir.
Gitmeden önce bir Türkçe – Rusça kaynakları alıp Rus alfabesinin okunuşuna ve günlük kullanımda ihtiyaç duyulan kelimelere göz gezdirmekte de büyük yarar var.

Belarus’ta Ne Yenir Ne İçilir

Minsk’tekiRestoranların ve kafelerin çoğunluğu değişik dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ama durum ortadadır ki bu işletmeler öğrencilerin bütçelerini sarsmaktadır. Türkiye’den biraz daha ucuz olan Amerikan hamburger restoranları obeziteye ve dengesiz beslenmeye yol açtığından uzmanlar tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Türkiye’deki gibi dürümcüler, köfteciler bu ülkede her köşe başında maalesef yer almamaktadır. Unlu mamuller konusunda oldukça deneyimli olan Belarus halkı çok lezzetli ürünler hazırlamaktadır. Bu unlu mamuller her markette bulunan reyonlarda ve sayısı bir hayli fazla olan pastanelerde satışa sunulur. Büyük marketlerin çoğunlukta olması, şehir merkezindeki meyve-sebze ve et pazarındaki gıdaların şaşılacak derecedeki çeşitliliği yeme içme ihtiyacını fazlası ile karşılamaktadır. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bu pazar Minsk halkının gıda alış verişi için en uğrak yeridir. Tavşandan, dana etine, ıstakozdan somona her türlü etin satıldığı pazarda tüm dünya ülkelerinden gelen meyve ve sebze çeşitleri göz doldurmaktadır. Kamarofka adı verilen bu pazar, şehrin en ucuz gıda alışverişinin yapıldığı yerdir. Haftalık ve aylık alışverişlerinizi bu pazar yerinden haftanın 6 günü rahatlıkla yapabilirsiniz. Fiyatlar farklılık gösterdiğinden alış veriş öncesi pazarda dolaşarak fiyat analizi yapmakta yarar vardır.

Ülkede dikkat edilmesi gereken durumlar

Hazırlık kaydı sırasında ortaöğretim diplomasının aslı öğrencinin beraberinde olmalıdır
Üniversiteye devam zorunluluğu vardır. Aksi takdirde vize iptali ve sınır dışı söz konusudur.
Sağlık kontrolünü de geciktirmek aynı yaptırıma tabi tutulur.
Okuldan kitap veya yurttan yastık yorgan gibi zimmet karşılığı alınan malzemelere sahip çıkılması gerekmektedir. Bunların kaybolması durumunda okul ve yurt yönetimi ücret talebinde bulunur. Zimmetler teslim edilmeden ülkeden çıkış vizesi alınması imkansızdır.
Okul yönetiminin yazılı onayı olmadan tatillerde Türkiye’ye gitmek kurallara aykırıdır.
Öğrenciler Rus dilini erken kavramak açısından Türkçe, İngilizce gibi bildiğiniz dilleri konuşmamaya çalışılmalıdır.
Derslerinizde başka öğrencilerden yardım isterken Türkçe veya başka bildiğiniz dilleri konuşmayanlardan yardım talep etmeye özen gösterirseniz dili hızlı kavrama açısından avantajınız olur.
Pratik yapma amacı güden ve sizinle ısrarla Rusça harici farklı dil konuşmakta ısrar edenlere nazikçe Rusça konuşma talebinde bulunun. Bu sizin lehinize olacaktır.
Yaya olarak kırmızı ışıklarda veya ışık olmayan yerlerde mevcut olan yaya geçitlerini kullanmamak para cezasına tabidir.
Kapalı alanlarda ve bağımsızlık anıtı çevresinde sigara ve içki içmek yasaktır.
Her türlü fiziksel kavgaya karışmak haklı da olsanız hapis cezaları ile sonuçlanmaktadır.
Ülkede tanımayan kişilerden sigara isteme alışkanlığı mevcuttur. Sigaranız varsa isteyenleri geri çevirmemeye çalışın.
Alkollü sokaklarda gezmeyin ve alkollü insanlarda uzak durmaya çalışın.
Haklı iseniz en küçük sorunlarda bile polis çağırmaktan kaçınmayın.
Belarus halkı ayrı bir halktır. Rus olarak genellemek insanların hoşuna fazla gitmemektedir.
Arapların ülkede yoğun olmasından ve maddi güçlerinin yeterliliğinden dolayı gece kulübü gibi işletmelerde aşırı para harcamaları göze çarpmaktadır. ‘Arapçı’ diye tabir edilen bu işletmelere çalışmayan, günlük yaşayan belli bir bayan kesimi takılmaktadır. Bu tip yerlerden ve insanlardan maddi bütçenizi korumak adına uzak kalmanızda da yarar vardır. Zira bazı mekanlara Türk arkadaşlarımız alınmamaktadır.
Yabancılar farklı kültüre sahip olduğundan insanlar tarafından ilgi çekmekte ve sürekli göz önünde olmaktadırlar. Pişman olunacak hareket ve davranışlar sergilemekten kaçının.

Yukarıdaki bilgiler www.vizebelgeleri.com sitesinden alıntıdır.
 
Üst