Belarus Minsk Dil bilimleri Üniversitesi ve Öğrenci Yurdu hakkında gerekli bilgi

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Minsk Devlet Dil Bilimleri (MSLU) Üniversitesi Hakkında

Uluslar arası ismiyle Minsk State Linguistic University (Минский Государственный Лингвистический Университет) ve halk arasındaki ismiyle İnyaz, savaşın hemen ardından 1948’de kurulmuş verdiği benzersiz ve kaliteli dil eğitimi ile dünyadaki ileri gelen eğitim kurumları arasında yerini almayı başarmıştır. Fransızcadan İtalyancaya, Türkçeden İspanyolcaya kadar dünyada geçerli olan tüm dillerin eğitimi, oldukça profesyonel öğretim görevlileri tarafından özveri ve itina ile verilmektedir. Diller fakülte olarak birbirinden ayrılmakta, her dilin öğretmenlik ve tercümanlık olarak 2 farklı bölümü bulunmaktadır. Eğitim süresi 5 yıldır (yabancı öğrenciler için hazırlık hariç). Eylül ve Haziran ayları arasında süren dersler, bizdeki gibi 2 yarıyıldan oluşmakta olup ilk yarıyıl ocakta sona ermektedir. Dersler 80 dakika, her ders arası 10 dakika mola süresidir. 10’luk not sitemi üzerinden puanlama yapılır, en düşük geçer not 4’tür. Alttan ders uygulaması yoktur. Düşük not alınan dersten birkaç kez uygulanan telafi sınavı yöntemi ile geçilir. Herhangi bir dersten, telafi sınavlarına girerek dahi kalan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalır. Yerel öğrenciler tarafından 1. sınıftan sonra 2. dil seçilir. Üst sınıflarda isteğe göre 3. dil alınabilmektedir. Dil seçimlerinde öğrenci tamamen özgürdür. Yabancı öğrenciler de hazırlıktan sonra 1. veya 2. dili Rusça olmak şartıyla Rusçanın yanına istediği dili seçebilmektedirler. Üniversiteye ve hazırlığa devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık sonucu sınıfta kalma, yabancılara yönelik vize iptali ve neticesinde ülkeden sınır dışı etme yaptırımı uygulanır.
Ders kitapları tüm öğrencilere zimmet karşılığı ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrenciler arzu ettiği takdirde istediği sayıda yardımcı kitabı kütüphaneden yıl boyu kullanmak üzere imza karşılığı yine ücretsiz alabilirler.
Üniversite, Şehrin tam merkezi diye tabir edilen Bağımsızlık Anıtının karşısında konuşlanmıştır. Diğer üniversitelerin fakülteleri dağınık olarak farklı farklı semtlerde yer alırken, oldukça geniş bir alanı işgal eden MSLU’nun diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği tüm bölüm ve departmanlarını bir arada barındırmasıdır. Şehrin her yerinden üniversiteye , tek vesaitle ulaşım mümkün kılınmaktadır. Öğrenci yurdu yürüyerek 20 dakika, tramvay ve otobüsle 5 dakika uzaklıktadır.
Kantinlerindeki zengin yemek çeşitleri öğrencinin kesesine hitap etmekte olup içeceğinden tatlısına, salatasından çorbasına bir öğün yemeğin fiyatı 3-4 USD’ı bulmaktadır. Spor ve konser salonlarından, kütüphanelerden, kablosuz internet ve bilgisayar hizmetlerinden öğrenciler ücretsiz yararlandığı gibi yabancı öğrenciler için de sık sık ücretsiz şehir içi ve şehir dışı gezi faaliyetleri ile cüzi ücretler karşılığında bale, tiyatro ve opera organizasyonları düzenlenmektedir.
Üniversitedeki hazırlık ve kurs bölümündeki yabancı öğrenciler D Blokta ders görmektedirler. Çinliler, Türkler, Ortadoğulular (Arap vs.) ezici çoğunluktadır. Diğer dünya ülkelerinden de tek tük öğrenciler mevcuttur. Tüm ülkelerde olduğu gibi Belarus’ta da filolojiye bayanlardan daha fazla talep geldiğinden üniversitedeki bayan öğrenci sayısı şaşılacak derecede fazladır. Bayan öğrencilerin sayısı erkek öğrencilerin sayısının 15-20 katıdır. Üniversitede ciddiyet ve resmiyethüküm sürdüğünden yerli ve yabancı öğrenciler arasında Türkiye’deki kampus yaşantısı gibi kaynaşmalar göze çarpmamaktadır. Yabancı öğrenciler kendi aralarında daha çok görüştüğünden irili ufaklı Çinli, Türk ve Arap grupları üniversite önünde veya kantinlerde bir araya gelmektedir. Bu durum ister istemez dil eğitimindeki pratik eksikliğine neden olmaktadır. İşin kolayına kaçıp, İngilizce veya Almanca bilen Belaruslulardan, Türkçe konuşan Belaruslu öğrencilerden veya Rusçası ileri seviyede olan Türk arkadaşlarımızdan alış-veriş, tercümanlık gibi günlük konular amaçlı yardım almak da pratik eksikliğine ve dil öğrenimindeki geriliğe neden olan unsurlar arasında gösterilebilir.
Türk öğrencilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında Türk insanının ve Türk kültürünün eksik tanınması gelmektedir. Belarus’ta Türkiye’yi bir Arap ülkesi olarak bilenlerin sayısı hiç de küçümsenemeyecek boyutlardadır. - Nerelisin? - Arap mısın? Gibi sorularla karşılaşıldığı gibi, Türkçenin Arap harflerinden oluşup sağdan yazıldığına, Türkiye’de 4 bayanla evlenmenin serbest olduğuna, bayanların çarşafsız türbansız sokağa çıkmasının mümkün olmadığına ve kızlarımızı okutmadığımıza dair inanışlar maalesef mevcuttur. Bu yüzden Belarus’ta okumaya karar veren öğrencilerimizin bu güzide ülkede öncelikle bir Türk Genci gibi davranmaları Türklüğe leke sürecek hareketlerden kaçınmaları ve eşsiz kültürümüzün doğru şekilde tanıtımını hiçbir zaman elden bırakmamaları gerekmektedir.Öğrenci Yurtları Hakkında

Türkiye’deki özel ve kredili yurtlar kurumundaki yurt yaşantılarını tamamı ile unutun ve hiç kıyaslamaya bile kalkışmayın. MSLU’nun yurt binası 13 katlı, asansörlü, okula yürüyerek 20, tramvay ve otobüsle 5 dakika mesafededir. Gençlerin yoğun olduğu ve tercih ettiği semtlere, göl kenarlarına, gece kulüplerine yürüyerek en fazla 6-7 dakika uzaklıktadır. Yurt Binasının 1. katı yani girişinde danışma (güvenlik), kantin, yönetim ve çamaşırhane yer alır. Diğer 12 katın tamamı yaşam alanıdır. Her katta 15 blok (daire) yer alır. Her blok A ve B olmak üzere 2 ayrı odadan, 1 adet banyo, 1 adet tuvalet ve antreden meydana gelmektedir. Yurt, kışları şortla gezebileceğiniz kadar ısınabilmektedir. 24 saat kesintisiz sıcak su sağlanmaktadır. Odaların büyüklüğüne göre içlerinde 2 ila 5 kişi barınmaktadır. Odalarda yatakların haricinde, yemek masası ve sandalyeler, çalışma masaları, gömme dolaplar, zimmet karşılığı ücretsiz verilen çarşaf, yorgan, yastık, perde, havlu ve masa örtüsü bulunur. İsteğe göre yerlere halı döşetebilir, buzdolabı, televizyon, uydu anteni gibi elektronik eşyaları kullanabilirsiniz. Odalarda yasak olan yalnızca elektrikli ısıtıcılardır. Kettle (su ısıtıcısı) haricinde, soba, fırın gibi aletlerin kullanılması yasaktır. Elektrik, su ve ısınma ücretsizdir. Her blokta elektrik sayacı bulunur ve belli bir kota aşıldığında, fark blokta kalanlar tarafından ödenmeye tabi tutulur. Her katın sonunda büyükçe mutfaklar yer alır. Her birinde 4 ısıtıcı göz yer alan 6’şar tane elektrikli ocak ve fırın, yemek hazırlama masaları ve lavabolar akşam saat 23:00’e kadar kullanılabilir. Güvenlik gereği mutfaklar geceleri kilitli tutulmaktadır ama acil durumlarda mutfak sorumlusu öğrenciden anahtar istenebilmektedir. Katlardaki Belaruslu öğrenciler sabah 10:00 ila akşam 22:00 arası her gün sırayla nöbet tutmaktadır. Hemen hemen tüm yurt sakinleri bu mutfaklarda yemeklerini pişirmektedirler. Yurda yerleşen öğrencilerin tencere, tava, tabak, bardak gibi eşyalarla temizlik malzemelerini ilk günlerden almaları gereklidir. Genelde öğrenciler bu alış-verişleri oda arkadaşları ile ortak katılım ile hallederler.
Yurttaki yerleşim planı dil fakültelerine göre dağılım göstermektedir. Yabancı öğrenciler genellikle aynı katlara ve odalara verilmektedir. Rahatsız olunan durumlarda geçerli bir sebebiniz varsa ve yurttaki imkanlar da buna müsaitse oda değiştirme veya rahatsız olunan kişiyi gönderme hakkınız var. Sadece 13. katta okul çalışanları, öğretmenler ve aileleri ikamet etmektedir.
Her 2 katta bir ders çalışma salonları bunun yanında masa tenisi odası, vücut geliştirme odası, bayanlara özel fitness odası tüm öğrencilerin ücretsiz kullanımına açıktır. Her katta üst sınıf öğrencilerine kat sorumluluğu yetkisi verilir. Bu sorumlular uygunsuz durumlarda sizleri uyarma ve hakkınızda rapor verme yetkilerine sahiptirler. Bunun yanında 2 kata bir sivil kat sorumlu personeli düşmektedir. Bu personeller odaları teftiş etme, hatalarda uyarma ve hatta yurttan süresiz uzaklaştırma yetkilerine sahiptirler. Tüm bunlar yurt sakinlerinin bir arada huzur içerisinde yaşaması için tasarlanmıştır. Zira bir aile ortamı söz konusudur ki, yurtta yaşayan yaklaşık 1500 insanı kavgasız gürültüsüz bir arada tutmak takdir edilecek bir husustur.
Yurt kapıları gece 00:00’da kapanır ve sabah 06:00’da açılır. Bu saatler arası giriş çıkış kesinlikle yasaktır. Yurt sınırları içerisinde sigara ve alkollü içki kullanmak yasak olup, yakalanıldığı takdir de yurttan kayıt silinmesi yaptırımına tabi tutulur. Üst üste dışarıda kalıp yurda uğramamak, da aynı yaptırıma tabi tutulur. Kapı güvenliği elinizde veya poşetinizde alkollü içki gördüğünde sizi içki ile içeri almama yetkisine sahiptir.
Bir aile ortamının hüküm sürdüğü yurtta diğer illerden veya Minsk’in uzak ilçelerinden gelen öğrenci ve çok az sayıda okul personeli ikamet etmektedir. Tahminen 1500 kişiyi barındıran bina ısı yalıtımlı dizayn edilmiş ve olası bir yangında can ve mal kaybı olmaması için olağan üstü tedbirler alınmıştır. MSLU’da dil eğitimi talebi yabancı öğrenciler tarafından her geçen sene arttığından sadece erken kayıt yaptıran öğrencilere yurt odası tahsisi mümkün kılınmaktadır. Açıkta kalan öğrencilerin kursu biten kursiyerlerden ve daire tutanlardan boşalan kontenjanları beklemeleri gerekmektedir. Minsk’te dayalı döşeli tek odalı daireler 250 USD’dan başlamaktadır.

Yukarıdaki bilgiler www.vizebelgeleri.com sitesinden alıntıdır.
 
Üst