Bel fıtığında doğrular ve yanlışlar

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Bel Fıtığı konusunda İstanbul Bel ve Boyun Ağrıları Merkezinden Op. Dr. Aybars Akkor, bel fıtığı tedavisinde yanlış bilinenleri sıraladı; tabii bilimsel doğruları da

YANLIŞ: Sert yerde yatmak bel ağrılarını giderir. Bel fıtığı oluşunca mutlaka ya yerde yatmalı ya da yatağın altına atahta koyup öyle yatmalı.
DOĞRU: Sert yerde yatmak sırt ve bel kaslarının tutulmasına neden olduğu için yarar yerine zarar getirir. İyi bir yaylı yatakta, yarı ortapedik bir yatakta yatmak en iyisidir.

YANLIŞ: Mutlaka sırt üstü yatılmalıdır.
DOĞRU: Hastanın en rahat ettiği pozisyon en iyisidir. Eğer hasta sırt üstü yatmak isterse belinin altına bir yastık koyması ve bacaklarını yükseğe uzatması daha uygun olur.

YANLIŞ: Yürüyüşten, merdiven inip çıkmaktan kaçınmalı, daha çok oturmak gerekir.
DOĞRU: Oturmak bele binen yükü arttırır, 15-20 dakikadan fazla sürekli oturmamalı, sık sık vücudun pozisyonunu değiştirmelidir.

YANLIŞ: Sürekli korse takmak beli toparlar, bele binen yükü azaltır.
DOĞRU: Omurga kırıkları ve kaymaları dışında sürekli korse takmak zararlıdır, beldeki kasların zayıflamasına yol açar.

YANLIŞ: Bele bardak çekme, masaj gibi alternatif yöntemler fıtığı yerine sokar.
DOĞRU: Bu gibi alternatif yöntemler sadece beldeki kan dolaşımını arttırır, böylece beldeki kaslar gevşer, hastada geçici rahatlama olur, fıtık üzerine bir etki olmaz.

YANLIŞ: Fizik tedavisi sırasında ağrı olursa bırakılmalıdır.
DOĞRU: Fizik tedavinin özellikle ilk üç gününde ağrıların artması normaldir, sabırla devam edilmelidir.

YANLIŞ: Mesai saatleri içinde fizik tedavi yapılabilir.
DOĞRU: Fizik tedavi bitiminde mutlaka yarım saat, kırk beş dakika uzanmak gerekir.
 
B

badem

Guest
Ynt: Bel fıtığında doğrular ve yanlışlar

Bel fıtıgı ve korunma yolları

--------------------------------------------------------------------------------

Günümüzde tıp dev adımlarla ilerlemekte ve birçok hastalığın çaresi bulunmaktadır. Buna rağmen diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığına yakalanmamak da en iyisidir. Yani tedbirler hastalıkla karşılaşmadan önce alınmalıdır. Maalesef insanlar sağlık gibi önemli bir nimetin kıymetini ancak onu kaybettiklerinde anlamaktadırlar. Fakat sağlık bir kez kaybedildiğinde tekrar kazanılması çok zor olmakta, bazen de bu mümkün olamamaktadır. Öyleyse sağlığımızın kıymetini hastalanmadan önce bilmeliyiz.


Bel sağlığını korumak için kişi hiçbir zaman çok ağır bir yükü kaldırmamalı, kaldıracaksa mutlak surette dizlerini kırarak yani çömelerek cismi yerden almalıdır. Belden eğilerek kaldırmamalıdır. Hiçbir cismi uzanarak almamalıdır. Meselâ, telefon çaldığında veya raftan kitap alırken uzanmamalıdır. Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır. Sağlıklı iken bel ve karın adalelerini güçlendirici egzersizler yapmalıdır. Hareketli bir hayat tarzını benimsemek yararlıdır.
 
Üst