Ayetel Kürsi'nin Fazileti

  • Konbuyu başlatan badem
  • Başlangıç tarihi
B

badem

Guest
Çocuk yaşlarımızda dedelerimizin-ninelerimizin ricasıyla ezberlediğimiz `koruyucu duamız “Ayetülkürsi”nin sırrının nereden geldiğini biliyor musunuz? İşte Hz. Peygamber ile Ebu Hureyre`nin arasında geçen olay…

İşte Ebu Hureyre’nin yaşadığı olay…

Nitekim şeytan bile bu ayetin anlattığı sonsuz kuvvet ve kudretin farkına varmış, okuyanlara zarar veremeyeceğini de insan suretinde göründüğü Hz. Ebu Hureyre’ye ibretli bir olayla anlatmıştır. Nasıl mı? İşte size uzun olayın kısa özeti;
“Hz. Ebu Hureyre, toplanmış olan zekat ve fitre mallarını beklemek üzere görevlendirilmişti.

Bir gece meçhul bir adamın bu mallardan çalmaya kalktığını görünce, bileğinden tutup “Seni Resulüllaha götüreceğim” diye adamı yakaladı. Çoluk çocuğum var, yoksulun biriyim.. diye yalvaran adam, nihayet kendisini bıraktırdı.

Ertesi günü Efendimiz, yakaladığı adamı ne yaptığını sordu. O da yoksulun biriymiş, acıyıp bıraktım demesi üzerine Efendimiz, O sana yalan söyledi yine gelecektir. buyurdu.

İkinci kez geldi
Gerçekten de adamın ikinci gece yine gelip hazinenin mallarından aynı şekilde almaya kalktığını gören Ebu Hureyre, yine yakalayınca yalvararak bir daha gelmeyeceği sözünü verdi. Ebu Hureyre de inanarak bir daha bıraktı. Efendimiz durumu öğrenince, O adam sana yalan söyledi, yine gelecektir. buyurdu.

Üçüncü kez geldi
Gariptir ki üçüncü defa gelip de aynı şeyi yine yapmaya kalktığında bu defa bırakmayacağını söyleyen Ebu Hureyre’ye adam, Beni bırakırsan sana çok değerli bir dua haber vereceğim, onunla sen çok mühim bir şey öğrenmiş olacaksın. dedi.
Ebu Hureyre, Neymiş o değerli şey? deyince de şunu söyledi:

Bakara Sûresinde Ayetülkürsi vardır
- Bakara Sûresinde Ayetülkürsi vardır. Bu ayeti okuyana şeytan musallat olup da zarar veremez. Gece okuyan sabaha kadar şeytanın şerrinden emin olur. Bunu benden duymuş ol!

Ertesi günü Efendimiz yakaladığı meçhul adamı neden yine bıraktığını sorunca:
- Bana çok değerli bir duayı haber verdi. Onun için onu bıraktım, demesi üzerine Efendimiz:
- Neymiş sana haber verdiği değerli dua? diye sordu.
- Ayetülkürsi’yi okuyana şeytan zarar veremez, kötülük yapamaz, dedi deyince Efendimiz:

Yalancı doğru söyledi!
- Bak hele şuna! dedi. Kendisi yalancı olduğu halde burada bu defa doğruyu söylemiş. Ebu Hureyre, seninle kaç gecedir konuşan kimdi biliyor musun? O, insan suretine girmiş şeytanın ta kendisiydi! Her yerde yalan konuşan şeytan, burada kendini kurtarma adına sana doğruyu söylemiştir!.. Ayetelkürsi gerçekten de itimat ederek okuyanı koruyucu ve kollayıcıdır!
 
Üst