Zuhal Olcay

'Tiyatro Oyuncuları' forumunda badem tarafından 5 Tem 2008 tarihinde açılan konu

 1. badem

  badem Guest

  Zuhal Olcay, Türk oyuncu ve şarkıcı.

  Hayatı
  10 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Babası erkek berberi Cevat İşanç, annesi ev hanımı Süheyla İşanç'tır. Konservatuarda piyano öğretmeni olan teyzesinin teşviki ile Ankara’ya giderek tiyatro eğitimine başladı.

  1976’da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Aynı yıl sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem ile evlendi. Bir sene Londra’da eğitim gördü. Üç yıl süren ilk evliliğinin ardından işadamı Zafer Olcay ile evlenen Zuhal Olcay, İzmir’e yerleşti ve İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. 1981 yılında kızı Ceren dünyaya geldi.

  1983’ten itibaren çeşitli televizyon yapımlarında rol aldı; ilk televizyon filmi olan Sönmüş Ocak`tan sonra Parmak Damgası adlı yapım ile tanındı. Film festivallerinde aldığı ödüller ününü arttırdı.

  Sinema oyunculuğu ile birlikte tiyatro oyunculuğunu da sürdüren Olcay, 1986’da Martıdaki Nina rolüyle Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü, 1988’de Balkon 'daki İrma rolüyle Ankara Sanat Ödülü’nü kazandı. 1989`da Evita Müzikali’nde Evita'yı oynadı. Bu müzikaldeki başarısı üzerine şarkıcılık kariyeri başladı. Dünden Sonra, Yarından Önce adlı filmde şarkıları seslendiren Olcay, daha sonra Onno Tunç’un bestesi olan parçayı bir albümde seslendirdi.

  Zuhal Olcay, 1989’da Sahte Cennete Veda adlı filmdeki rolüyle Almanya’da Altın Film Şeridi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak uluslararası bir başarı elde etti.

  1987’de eşinden ayrılan Olcay, üçüncü evliliğini 1992’de Londra’da tiyatro oyuncusu Haluk Bilginer ile yaptı. Aynı yıl "Indiana Jones" adlı Hollywood yapımında eşi ile birlikte Halide Edip ile İsmet Bey’i canlandırdılar. 1990’da Haluk Bilginer ile birlikte Tiyatro Stüdyosu adlı özel tiyatronun kurucuları arasında yer aldı ve bu tiyatroda Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol üstlendi.

  Çeşitli siyasi eylemlere de katılan Olcay’a Bakırköy Belediye Başkanı Adaylığı teklif edildi.

  Üsküdar’da kiralayıp restore ettikleri Tiyatro Stüdyosu’nun 1996’da yanması üzerine 1999’da Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi'ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi’nin sahnelediği ilk oyun olan Steven Berkoff’un Dolu Düşün Boş Konuş adlı oyunundaki rolüyle Afife Tiyatro Ödülleri "En İyi Komedi Kadın Oyuncusu" Ödülü'nü aldı. Çift, Istanbul’un Moda semtinde bir apartmanı restore ederek oluşturduğu tiyatro mekanını 2002’de açtı. Zuhal Olcay'ın Bilginer ile olan evliliği 2004 yılında sona erdi.

  Müzik çalışmalarını önce Vedat Sakman, daha sonra Bülent Ortaçgil ile devam eden ve Küçük Bir Öykü, 'İyisin gibi parçalarla müzik listelerine giren Olcay’ın Küçük Bir Öykü (1990), İki Çift Laf (1993), Oyuncu (1996), İhanet (1998), Başucu Şarkıları (2001) ve Başucu Şarkıları-2 (2005) ve Cengiz Onural'la ortak çalışması olan Hiçbiryerde isimli albümleri vardır.


  Tiyatro Oyunları
  Othello
  Martı
  Evita
  Aldatma
  Kan Kardeşleri
  Histeri
  Balkon
  Dolu Düşün Boş Konuş
  Ayrılış
  Nathalie

  Filmler
  İhtiras Fırtınası
  Amansız Yol
  Kurşun Ata Ata Biter
  Halkalı Köle
  İstek
  Genç ve Dul
  Oteldeki Cinayet
  Bir Günah Gibi
  Dünden Sonra Yarından Önce
  Bir Avuç Gökyüzü
  Gece Yolculuğu
  Sahte Cennete Veda
  Medcezir Manzaraları
  Gizli Yüz
  Kara Sevdalı Bulut
  İki Kadın
  Ay Vakti
  Bir Sonbahar Hikayesi
  Aşk Üzerine Söylenmemiş Herşey
  İstanbul Kanatlarımın Altında
  80. Adım
  Salkım Hanım'ın Taneleri
  Hiçbiryerde
  İyi Seneler-Londra

  Tv Yapımları
  Sönmüş Ocak
  Parmak Damgası
  Gecenin Öteki Yüzü
  Ateşten Günler
  Baharın Bittiği Yer
  Artist Palas
  Medeni Haller
  Çatısız Kadınlar
  Yeditepe İstanbul
  Ti Show
  Seni Çok Özledim
  Geniş Zamanlar
  Beni Unutma

  Albümleri
  Küçük Bir Öykü Bu (1990)
  İki Çift Laf (1993)
  Oyuncu (1996)
  İhanet (1998)
  Başucu Şarkıları (2001)
  Hiçbiryerde (2002) Zuhal OLCAY & Cengiz ONURAL
  Başucu Şarkıları 2 (2005)
   

Bu Sayfayı Paylaş