Sümeyye Hatun

'Din Kültürü Öğretmenleri' forumunda badem tarafından 18 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. badem

  badem Guest

  Sümeyye Hatun
  Sümeyye Hatun İslam tarihinde ilk şehit olan kadın sahabi. Ünlü sahabi Ammar bin Yasir'in (radıyallahü anh) annesidir. Hazret-i Sümeyye, Ebu Cehl'in amcası Ebu Huzeyfe bin Mugire'nin cariyesiydi. Ebu Huzeyfe, yanında çalışan Yasir bin amir ile onu evlendirdi. Bu evlilikten Ammar radıyallahü anh doğdu. Bunun üzerine Ebu Huzeyfe, hazret-i Sümeyye'yi azad etti.

  İlk Müslüman kadınlardan olan Sümeyye radıyallahü anha, kocası Yasir ile birlikte, imanlarından vazgeçmedikleri için, başta Mahzumoğulları olmak üzere, Kureyş müşriklerinin en ağır işkencelerine uğradılar. Fakat onlar imanlarından asla vazgeçmediler. Bütün bu sıkıntı ve işkencelere metanetle sabrettiler. Müşrikler onlara demir zırh giydirip altta kızgın kum, üstte yakıcı güneş arasında bıraktılar.

  Bir gün Sümeyye Hatun, kocası Yasir, oğulları Ammar ve Abdullah'a Batha denilen yerde işkence yapılıyordu. Onların bu halini gören Peygamber efendimiz; “Sabredin, ey Yasir ailesi! Size vad edilen yer, sizin mükafatınız Cennet'tir.” buyurdu. Bir başka defasında da; “Allah'ım! Yasir ailesine rahmet et ve mağfiretini ihsan et.” diye dua buyurdu. Yasir rahmetullahi aleyh, işkencelere dayanamadı ve ilk erkek şehit oldu. Diğer taraftan Sümeyye Hatun da Ebu Cehl tarafından şehit edildi. Bu da ilk şehit hanım oldu.

  Bedir Gazasında Ebu Cehl öldürüldüğü zaman, Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem, Ammar'a (radıyallahü anh); “Allahü teala annenin katilini öldürdü.” buyurdu.
   

Bu Sayfayı Paylaş