HOŞ GÖRMEK, HOŞGÖRMEK

'Genel' forumunda bera tarafından 31 Tem 2007 tarihinde açılan konu

1. bera

bera New Member

Hani derler ya “Gül dikensiz olmaz” diye, insan’da
    Kusursuz olmaz.”Kusursuz dost arayan dostsuz kalır”mış.
    Hoşgörü, empati ile bakabilmek, herkesi kendi konumunda, olduğu gibi kusurları ile kabul etmek bence.Hoş, güzel bakmak, güzel yanları ile değerlendirmektir.
    Gül denince kaç kişinin aklına dikeni geliyor ki. Yoksa sevdiklerimize gül hediye eder miydik?
    Hoşgörmenin bencesi; açabilmek sineni herkese,
    Mevlana gibi ‘Ne olursan ol gel’ diyebilmek, kalbinde herkese bir yer ayırabilmek, ağlayanla ağlamak, gülenle gülmek, düşenin elinden tutabilmek…
    Ekolojik kirlilik, doğal dengenin bozulması, bozuk kentleşme, işsizlik tüm bunlar çevremizde dıştan görülen problemler.
    Bunların temelinde ise zihinlerdeki kirlilik, psikolojik bozukluklar, sevgisizlik vardır.
    ‘Duvarı nem, yiğidi gam yıkar’ diyorlar ya. Hayatı zorlaştırmak, yokuşa sürmek, hoş görmeme, tahammülsüzlükler, zehir ediyor hayatı bize.
    İşte Yunus’un dilinden çözüm:”Gelin tanış olalım..işi kolay kılalım.. SEVELİM SEVİLELİM.. dünya kimseye kalmaz”.
    Hoş görülü, hoşgörülü günler
    Bera

2. canan demir

canan demir New Member

Ynt: HOŞ GÖRMEK, HOŞGÖRMEK

Kalbimde herkese yer yok üzgünüm,Allah herkesi ıslah etsin,herkes namusunu serefını bilsin anca o zmn kabul etmek mümkün olur, aksi halde hoşgörülü olmak çok zor....

3. asmysf

asmysf New Member

İnsan kendisine yapılan yanlışları hoş görebilir ama Ülkesine, namusuna haysiyet ve şerefini küçültecek yanlışı kimse hoş göremez. Hoşgörülü olmak insanlar arasında ayrım yapmamak elbette iyidir.

4. Gülizar

Gülizar New Member

Evet arkadaşlara katılıyorum. Ne yazık ki günümüzde hoşgörü peşinden anlamsız isteklere ve arsızlıklara kapı aralayabiliyor. Yapılabilecek en güzel şeyse yerine ve kişisine göre hoşgörülü davranabilmektir.

5. bera

bera New Member

Hayatı birbirimize zehir etmemk,komleksli,kaprisli davranışlar,empatik olmaktan bahsettim
    nerelere çekmişsiniz arkadaşlar
    Hiçmi bir idarecinin hışımına sırf kaprisleri yüzünden uğramadınız
    Bir resmi dairede,hastanede hiçmi itilip kakılmadınız
    Bazen bir kusur yüzünden dost,eş arkadaş harcanmıyormu?
    Kolayca birbirmizi kırmıyormuyuz?

Zulmü,haksızlığı,adaletsizliği,ezmeyi hoşgörmekten bahsetmedimki ben
    Bir pire yüzünden yorgan yakmamak gerektiğinden bahsettim

Yanlış anlaşıldım

6. canan demir

canan demir New Member

Yok hocam sizin söylediklerinize sözümüz yok,ancak insanları kusurlarıyla kabullenmeyi, hoşgörmeyi kaçımız yapabiliyoruz ki,keşke olsa keşke yapabilsek ama zor..

7. teachgirl_34

teachgirl_34 New Member

Tabiki hoşgörülü olmalıyız ama bunun da bir sınırı olmalı.Bazen aşırı hoşgörülülk enayiliğe kaçabiliyor.Dengeyi iyi kurmak gerek.

8. bera

bera New Member

İyilik yap denize at
    Balık bilmezse Halık bilir

Sev seni seveni,hak ile yeksan olsa
    sevme seni sevmeyeni,Mısır'a padişah olsa
    demi yani

9. teachgirl_34

teachgirl_34 New Member

de doğru ocam katılıyorum.