Forum Yöneticilerinin Görevleri

'Yönetim Bölümü' forumunda Rose tarafından 22 Mar 2008 tarihinde açılan konu

 1. Rose

  Rose Guest

  Forum Yöneticilerinin Görevleri

  Administrator ( Admin ) : Forumun her bölümünde en çok yetkiye sahip olan şahıslardır. Bu kişiler, forumun her türlü işlevini kontrol edebilir: izin verme, yetkilendirme, kullanıcı yasaklama, kullanıcı grupları yaratma, bölüm yetkilisi yetkilerini verme vs. Ayrıca bütün forumlarda bölüm yetkilisi yetkilerine sahiptirler. Forumun her şeyi ile ilgilenir, "site sahibi" ile beraber forumun işleyişini düzenler. Forum yönetimi ve işleyişi ile ilgili kararları verirler. Bu kararlar konusunda, gerektikçe modlara ve yöneticilere de danışırlar. Yönetici ve Mod alımı ile ilgilenirler.

  Global Moderator (Süper Mod): Her bölümü düzenleme (konu silme ,kilitleme ) yetkileri bulunur, mod’ların bir üst makamıdır. Bu yönüyle adminlere de yardımcı olurlar. Forumda gördüğünüz aksaklıkları ve şikayetlerinizi on -line yani o anda forumda bağlı olan Forum Yöneticilerine Özel Mesaj yolu ile iletebilirsiniz.

  Moderatör ( Mod ) : Günlük olarak forumun çalışmasını kontrol eden şahıslar veya gruplardır. Yetkilendirildiği bölümdeki üye harekeketlerini, konuları ve mesajları kontrol etme, bunlar üstünde tasarrufta bulunma, yetkilendirildiği bölümde sahip olduğu yetkileri diğer bölümlerde kullanamaz, sadece o bölüm ya da bölümlerde bu yetkiye haiz olup, diğer bölümlerde mesaj sayısına göre ait olduğu üye grubu izinlerine sahiptir. Yetkili bulunduğu bölümde, konu ve mesajları uygun gördüğü bölüme taşıma, konuları sabitleme, aynı içerikli konuları birleştirme, kurallara aykırı mesajları silme, bu tür mesaj ve konular için ilgili üyeyi uyarma yetkisine sahiptir.

  Forumda, ilk şikayet, varsa o bölüm moderatörüne yapılır, ve moderatör forum kurallarına göre hareket eder, kurallar dışındaki konularda ise takdir hakkı moderatörün kendisindedir. Yaptığı ve yapacağı uygulamalardan forum yöneticisini (bilgi amaçlı olarak) haberdar etmekle yükümlüdür.

  Genelde forum yöneticilerinin görevi, off-topic, yani başlık konusuyla ilgisi olmayan yanıtların veya hakaret ve saldırı niteliğinde metinlerin gönderilmesini önlemektir.Forumda gördüğü aksaklıkları ve şikayetleri on -line yani o anda forumda bağlı olan yöneticilere Özel Mesaj yolu ile iletirler.
   

Bu Sayfayı Paylaş