Elimizin altındaki, gözümüzün önündeki modeller ;)

'Fen ve Teknoloji Öğretmenleri' forumunda ayeser tarafından 9 Eki 2009 tarihinde açılan konu

1. ayeser

ayeser New Member

Konu anlatırken kullanabileceğimiz; elimizin altındaki gözümüzün önündeki materyalleri minik açıklamalarla burada paylaşabiliriz,
    İlkler benden
    Tirilyonlarca  hayvan hücresi biraraya gelerek bizi oluşturur,

Tıpkı nar tanelerinin bir araya gelerek narı oluşturması gibi...

Yine milyarlar, trilyonlarca hücre biraraya gelerek, bitkinin kısımlarını oluşturur,
    Tıpkı bal gözeneklerinin biraraya gelerek petek dokuyu oluşturması gibi...

Dikkat: Nar taneleri yuvarlak; bal gözenekleri köşeli yapıda
    ;)

2. ayeser

ayeser New Member

Ynt: Elimizin altındaki, gözümüzün önündeki modeller ;)

DNA ipliği fermuara benzetilir, kendini eşleyeceği zaman açılmaya başlar...

3. öyküm_benim

öyküm_benim New Member

teşekkürler bunlar çok güzel bende katkıda bulunmaya çalışacağım

4. ayeser

ayeser New Member

Teşekkürler...
    Bunlar bilindik şeyler aslında, ama yine de paylaşayım dedim. Aklıma geldikçe de bulup paylaşacağım. Belki bilinmediklerini başkaları paylaşır ;)

5. öyküm_benim

öyküm_benim New Member

YEDİĞİMİZ PİZZANIN YAPI TAŞLARI MİLYARLARCA YIL ÖNCE ÇOK UZAK YILDIZLARDA ÜRETİLMİŞTİR
    Evren'imizin bütünü maddeden oluşur. Bir ağacın gövdesinden yaprağına, bir insanın gözlerinden ellerine, altın takılardan pamuklu elbiselere kadar her şey maddedir. Maddenin en küçük birimiyse atomdur. Atomun çekirdeğindeki pozitif yüklü proton ve yüksüz nötron temel maddelerdir. Negatif yüklü elektron ise çekirdeğin çevresinde döner. Son yüzyıllarda bilimin ortaya koyduğu bilgiler ortaya eşsiz bir tablo çıkartmaktadır. Elinize en basit madde farzedilen bir taşı alın ve onun içinde hayatınız boyunca saysanız bitiremeyeceğiniz kadar, katrilyonlarca atom olduğunu düşünün. Sonra bu atomların her birinin elektronlarının, Güneş'in etrafında dönen gezegenler gibi, çekirdeğin etrafında döndüğünü düşünün. Katrilyonlarca Güneş sistemi bir taşın içine sığdırılıyor ve bu taşı elinize alıp tutuyorsunuz. Herhalde bunu düşünen biri Evren'de ba-sit, sıradan hiçbir şey olmadığını anlar. İster pizzayı ele alın, ister taşı ele alın ve ilk temel maddelerini yeniden elde etmek istiyorum, ne yapmalıyım diye kendinize so-run. Ne mi yapmalısınız? İlk patlamadan başlayarak Evren'in ge-çirdiği tüm süreçleri en başından yeniden oluşturmalısınız. Bu süreçlerde Evren'in yapı taşı olan atomların, yapı taşları olan proton, elektron, nötron ortaya çıkacaktır; sonra hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz bulutu meydana gelecektir; sonra yıldızlar oluşacak ve bu yıldızların içinde üretilen atomlar tüm aşamalardan sonra bir gün pizzamızın mantarı, peyniri, domatesi olacaktır...

6. öyküm_benim

öyküm_benim New Member

Bilinse bile hocam Allahın kudretini büyüklüğünü hatırlamakta faydalıdır

7. ayeser

ayeser New Member

Öğrenciler böyle şeyleri çok seviyor, çok ilginç buluyorlar... Hayal etmek zor geliyor ,dikkat kesiliyorlar, sessizleşiyorlar bu tür şeyler anlatılırken,

8. öyküm_benim

öyküm_benim New Member

kesinlikle bu yüzden biz öğretmenler bu konularda donanımlı olmalıyız.araştırmacı ve öğrenmeye açık olmalıyız.devam hocam:)

9. ayeser

ayeser New Member

Sinir sistemimizi oluşturan sinir hücreleri uzundur ve vücudumuzu bir ağ gibi kuşatır, organlardan sinir sistemi organlarına; sinir sistemi organlarından diğer organlara mesaj taşır durur,

Bir karayolları haritası ve bir elektrik kablolarının olduğu pano kullanılabilir anlatmak için...

10. ayeser

ayeser New Member

Yumurta bir hücre örneğidir.. Tavuğun üreme hücresidir. Nihayetinde bir hücredir...

Bu Sayfayı Paylaş