Denetim Masası

'Bilgisayar Öğretmenleri' forumunda badem tarafından 17 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

1. badem

badem Guest

Windows 98’in çalışma üzerinde Etkili Olan Her Türlü Ayarlama Işlemleri Denetim Masası Yardımı Ile Yapılmaktadır. Kullandığınız Bilgisayara Bağlı Olan Yazıcılar,klavye,ekran,fare,modem Ve Diğer Donanımlarla Ilgili Her Türlü Ayarlamayı Denetim Masası Ile Yapabilirsiniz. Denetim Masası Uygulamasını Başlatmak Veya Denetim Masası Penceresini Ekrana Getirmek Için Başlat Menüsündeki Ayarlar Progfram Grubundaki Masa üstü Komutundan Yararlanılmaktadır. Denetim Masası Uygulamasını Başlatmak Için Masaüstündeki Bilgisayarım Simgesinden Yararlanabilirsiniz. Bunun Için önce Bilgisayarım Simgesine çift Tıklayarak Bilgisayarım Penceresini Ekrana Getirmelisiniz. Ister Başlat Menüsünden Denetim Masası Komutu Verilsin Ister Bilgisayarım Pencresinden Denetim Masası Simgesinin üzerine çift Tıklama Yapılsın Ekrana Denetim Masası Penceresi Gelir. Denetim Masası Penceresinde Bulunan Simgelerin Sayısı Windows 98’in Bilgisayara Kuruluş Tipine Ve Bilgisayara Bağlı Olan Ek Donanımlara Bağlı Olarak Değişmektedir. Bunların Her Birisi Ile Windows 98’in çalışması üzerinde Etkili Olacak Bir Veya Birden Fazla Ayarlama Yapılmaktadır. Denetim Masası Penceresinde Yer Alan Nesneler Varsayım Olarak Büyük Simgeler Ile Gösterilmektedir. şimdi Denetim Masası Penceresinde Bulunan Bir Kaç Uygulama Hakkında Aşağıda Bilgi Verilmektedir.

Fare – (mouse)

Bilgisayara Bağlı Olan Fare Ile Ilgili Olarak Seçim Ve Ayarlama Yapmak Için Denetim Masası Poenceresinden Fare Uygulaması Başlatılır. Denetim Masası’ndan Bir Nesneye Ait Pencereyi Açmak Veya Uygulamayı Başlatmak Için Ya Simgenin üstüne çift Tıklama Yapılır Yada Nesne Seçili Durumda Iken Dosya Menüsünden Aç Komutu Verilir. Dos Ortamında Fare Desteği Olan Bir Program Dahilinde Fareyi Kullanabilmek Için Deaha önceden Fare Sürücüsünün Confıg.sys Veya Autoexece.bat Dosyası Aracılığıyla Yüklenmesi Gerekiyordu Ancak Windows 98’de Buna Gerek Yoktur. Windows 98’in Kendi Fare Sürücüsü Vardır. Denetim Masasında Fare Seçeneği çift Tıklanırsa Ekrana Fare özelliklerini Gösteren Fare özellikleri Menüsü Gelir. özellikler Menüsünde Düğmeler , Işaretçiler Ve Hareketler Olmak üzere 3 Adet Sekme Bulunmaktadır. Bunları Kısaca Açıklayalım.

Düğmeler : Normal Olarak Windows Ortamında Fare Tıklama Butonu Farenin Sol Tuşudur. Menü Açma Tuşu Ise Sağ Tuş Bu Sekmenin özelliği Bu Tuşların Değiştirilmesi Ve Farenin çift Tıklama Hızının Ayarlanmasıdır.

Işaretçiler : Fare Işareti O An Için Yapılan Işlem Ve üzerinde Bulunduğuy Yere Bağlı Olarak şekil Değişikliğine Uğramaktadır. örneğin ; Fare Işareti Herhangi Bir Pencerenin Sağ Ve Sol Kenarının Tam üzerine Götürülürse Fare Işareti Bir Ucu Sağa Diğer Ucu Sola Bakan Iki Başlı Ok Işareti Gibi Bir Görünüme Bürünür

Bu Sayfayı Paylaş