Biz atanamamış 200 bin işsiz öğretmeniz

'Görüş ve Önerileriniz' forumunda Umutsuzluk tarafından 7 Kas 2007 tarihinde açılan konu

1. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Sayın Milletvekilim

Biz atanamamış 200 bin işsiz öğretmeniz. Hâlimizden çok memnunuz.

Sayın Milletvekilim,

Biz atanamamış 200 bin işsiz öğretmeniz. Hâlimizden çok memnunuz. Kalkıp gideceğimiz bir okul, gırtlağımızı yoracağımız bir sınıf, okumamız gereken yazılılar yok.. Eşimizle tartışmıyoruz, evlenemedik. Evlenemeyince çoluk çocuk derdi de olmuyor.

Komşuların çocukları da bizleri çok seviyor. Öğretmenlik duygusunu, ancak onlara bedavaya ders anlatarak tadıyoruz. 8 bin YTL öğrenim kredisi borcu geldi. Artık nasıl ödeyeceğiz diye düşünüp de dert etmiyoruz. Çünkü ödeyebilme ihtimalimiz yok.

Gelin daha da detaya inelim sayın vekilim

Ülkemizde 40 bin sözleşmeli öğretmen vardır. Hayatlarından son derece memnundurlar. Kadrolu öğretmen olmaya hiç niyetleri yoktur sayın vekilim.

Ayrıca MEB tarafından atanmayıp ucuz işgücü olarak çalıştırılan 100 bin ücretli öğretmen de atanamadıklarına ve ayda 300 ila 550 ytl aldıklarına sevinmektedirler ve kadrolu atanmayı istememektedirler. (Kardelen Ayşe de dahil)

10 sene sonra işsiz öğretmenler 1 milyon olacaklarından parti kurmaya niyetleri vardır . Böylece aileleriyle 4-5 milyon kişi olacaklar ve kendi partilerini kurup işsiz öğretmen sorununu kendileri çözeceklerdir.

Aşağıda bulunan 550 millet vekiline toplu olarak mail yolluyoruz.

Aralarında virgül bulunduğundan mailinize kopyalayarak toplu olarak gönderilebilinecektir.

esfenderkorkmaz@tbmm.gov.tr,

hasan.macit@tbmm.gov.tr,

mithat.melen@tbmm.gov.tr,

nursuna.memecan@tbmm.gov.tr,

huseyin.mert@tbmm.gov.tr,

sinasi.oktem@tbmm.gov.tr,

mehmet.ali.ozpolat@tbmm.gov.tr,

mustafa.ozyurek@tbmm.gov.tr,

mehmet.sekmen@tbmm.gov.tr,

fatma.nur.serter@tbmm.gov.tr,

cetin.soysal@tbmm.gov.tr,

edibesozen@tbmm.gov.tr,

idris.naim.sahin@tbmm.gov.tr,

bihlun.tamayligil@tbmm.gov.tr,

ali.topuz@tbmm.gov.tr,

ali.torlak@tbmm.gov.tr,

ufukuras@tbmm.gov.tr,

suleyman.yagiz@tbmm.gov.tr,

hasan.kemal.yardimci@tbmm.gov.tr,

yildiz.sacid@tbmm.gov.tr,

kemal.anadol@tbmm.gov.tr,

canan.aritman@tbmm.gov.tr,

selcuk.ayhan@tbmm.gov.tr,

senol.bal@tbmm.gov.tr,

bulent.baratali@tbmm.gov.tr,

nukhet.hotar@tbmm.gov.tr,

ismailkatmerci@tbmm.gov.tr,

oyan@tbmm.gov.tr,

harun.ozturk@tbmm.gov.tr,

mehmet.ali.susam@tbmm.gov.tr,

mehmet.tekelioglu@tbmm.gov.tr,

oktay.vural@tbmm.gov.tr,

tugrul.yemisci@tbmm.gov.tr,

fatih.arikan@tbmm.gov.tr,

veysikaynak@tbmm.gov.tr,

durdu.ozbolat@tbmm.gov.tr,

cafer.tatlibal@tbmm.gov.tr,

mehmet.ceylan@tbmm.gov.tr,

mustafa.unal@tbmm.gov.tr,

mevlutakgun@tbmm.gov.tr,

msivacioglu@tbmm.gov.tr,

mustafa.elitas@tbmm.gov.tr,

yasar.karayel@tbmm.gov.tr,

msevki.kulkuloglu@tbmm.gov.tr,

ahmet.oksuzkaya@tbmm.gov.tr,

osman.durmus@tbmm.gov.tr,

tansel.baris@tbmm.gov.tr,

turgut.dibek@tbmm.gov.tr,

agokhansaricam@tbmm.gov.tr,

mikailar@tbmm.gov.tr,

metin.cobanoglu@tbmm.gov.tr,

huseyin.devecioglu@tbmm.gov.tr,

hasan.kara@tbmm.gov.tr,

eyup.ayar@tbmm.gov.tr,

muzaffer.bastopcu@tbmm.gov.tr,

cumali.durmus@tbmm.gov.tr,

nihat.ergun@tbmm.gov.tr,

sibelgonul@tbmm.gov.tr,

fikri.isik@tbmm.gov.tr,

osman.pepe@tbmm.gov.tr,

cevdet.selvi@tbmm.gov.tr,

ahmetbuyukakkaslar@tbmm.gov.tr,

muharrem.candan@tbmm.gov.tr,

abdullah.cetinkaya@tbmm.gov.tr,

orhan.erdem@tbmm.gov.tr,

sami.guclu@tbmm.gov.tr,

mustafa.kabakci@tbmm.gov.tr,

mustafa.kalayci@tbmm.gov.tr,

kerim.ozkul@tbmm.gov.tr,

harun.tufekci@tbmm.gov.tr,

ayse.turkmenoglu@tbmm.gov.tr,

soner.aksoy@tbmm.gov.tr,

ihbicer@tbmm.gov.tr,

alimisik@tbmm.gov.tr,

husnu.ordu@tbmm.gov.tr,

mevlut.aslanoglu@tbmm.gov.tr,

oznur.calik@tbmm.gov.tr,

mucahit.findikli@tbmm.gov.tr,

omer.faruk.oz@tbmm.gov.tr,

mehmetsahin44@tbmm.gov.tr,

erkan.akcay@tbmm.gov.tr,

bulent.arinc@tbmm.gov.tr,

mustafa.enoz@tbmm.gov.tr,

ahmet.orhan@tbmm.gov.tr,

huseyin.tanriverdi@tbmm.gov.tr,

gbekin@tbmm.gov.tr,

cuneyt.yuksel@tbmm.gov.tr,

isagok@tbmm.gov.tr,

ali.oksal@tbmm.gov.tr,

ktuzmen@tbmm.gov.tr,

kadir.ural@tbmm.gov.tr,

ali.arslan@tbmm.gov.tr,

gurolergin@tbmm.gov.tr,

yuksel.ozden@tbmm.gov.tr,

fevzi.topuz@tbmm.gov.tr,

medeni.yilmaz@tbmm.gov.tr,

ritvan.koybasi@tbmm.gov.tr,

muharrem.selamoglu@tbmm.gov.tr,

eyup.fatsa@tbmm.gov.tr,

mustafahamarat@tbmm.gov.tr,

ayhan.yilmaz@tbmm.gov.tr,

mete.dogruer@tbmm.gov.tr,

mesut.yilmaz@tbmm.gov.tr,

erol.a.cebeci@tbmm.gov.tr,

hasanali.celik@tbmm.gov.tr

ayhan.sefer.ustun@tbmm.gov.tr,

recep.yildirim@tbmm.gov.tr,

ocakir@tbmm.gov.tr,

cemal.yilmaz.demir@tbmm.gov.tr,

mustafa.demir@tbmm.gov.tr,

suat.kilic@tbmm.gov.tr,

ahmet.yeni@tbmm.gov.tr,

afifd@tbmm.gov.tr,

yilmaz.helvacioglu@tbmm.gov.tr,

engin.altay@tbmm.gov.tr,

m.acikalin@tbmm.gov.tr,

osman.kilic@tbmm.gov.tr,

malik.ecder.ozdemir@tbmm.gov.tr,

selami.uzun@tbmm.gov.tr,

hamza.yerlikaya@tbmm.gov.tr,

yahya.akman@tbmm.gov.tr,

cagla.aktemur.ozyavuz@tbmm.gov.tr,

sabahattin.cevheri@tbmm.gov.tr,

zulfikar.izol@tbmm.gov.tr,

mufit.yetkin@tbmm.gov.tr,

hasip.kaplan@tbmm.gov.tr,

veli.seyda@tbmm.gov.tr,

ziyaeddin.akbulut@tbmm.gov.tr,

kemalettin.nalci@tbmm.gov.tr,

necip.taylan@tbmm.gov.tr,

etutuncu@tbmm.gov.tr,

zeyid.aslan@tbmm.gov.tr,

osmandemir@tbmm.gov.tr,

orhan.diren@tbmm.gov.tr,

resat.dogru@tbmm.gov.tr,

dilek.yuksel@tbmm.gov.tr,

asim.aykan@tbmm.gov.tr,

mustafa.cumur@tbmm.gov.tr,

cevdet.erdol@tbmm.gov.tr,

kemalettin.goktas@tbmm.gov.tr,

ahamzacebi@tbmm.gov.tr,

faruk.nafiz.ozak@tbmm.gov.tr,

kamer.genc@tbmm.gov.tr,

o.coskunoglu@tbmm.gov.tr,

mustafa.cetin@tbmm.gov.tr,

nuri.uslu@tbmm.gov.tr,

keremaltun@tbmm.gov.tr,

celik.huseyin@tbmm.gov.tr,

dincer.ikram@tbmm.gov.tr,

fatma.kurtulan@tbmm.gov.tr,

kayhanturkmenoglu@tbmm.gov.tr,

ozdal.ucer@tbmm.gov.tr,

muharrem.ince@tbmm.gov.tr,

abdulkadir.akgul@tbmm.gov.tr,

bekir.bozdag@tbmm.gov.tr,

osman.coskun@tbmm.gov.tr,

yasar.ozturk@tbmm.gov.tr,

fazli.erdogan@tbmm.gov.tr,

ali.kocal@tbmm.gov.tr,

ali.ihsan.kokturk@tbmm.gov.tr,

koksal.toptan@tbmm.gov.tr,

polat.turkmen@tbmm.gov.tr,

2. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Ynt: Biz atanamamış 200 bin işsiz öğretmeniz

Bu konuyu gözden kaçırmanıza şaştım doğrusu mezun olmadan site içerisinde dolaşan öğretmen arkadaşlarım ve mezun olupta kpss engeline takılan arkadaşlarım....

Forum oyunları kadar cici bir mesele olmasada en azından göz atmanızı isterdim çünkü hepimizin geleceği bu!

3. gunes28

gunes28 New Member

UMUTSUSUZLUK ismi bundan gıbı.yenı üyeyım okudum ve inceledım oldukca begendım bende kpss engelıne takılanlardan oluyorum sızı dıkkate aldım sankı ben yazdım.ama ınatla umutluyum T.Y.L mezunuyum 3.üniversıtem ve 2. bölümüm bıttı diplomalar duvarım da sıralı kiralamayı düsünüyorum 8 yıl oku evde bekle en zoru bu işte sankı calışsam cok vazgecılmez bı para var ortada ama severek sectgm meslek sımdı önümde engel bır tıpcıdan cok oku ama pratısyen bıle kadar olama.hatta fazla donanım bıle olsa.offff ben de mı umutsuz oldum ne bı anda

4. asmysf

asmysf New Member

Arkadaşlar ben kendi başımdan geçeni anlatmak istiyorum. Bu kpss sınavı ilkkez bizim dönemde uygulanmaya başlandı. Buda bize artık bundan sonra öğretmen olmanın kolay olmayacağını gösteriyordu. Ben kendi kendime şöyle dedim eğer okumasaydım ne yapardım? Öncelikle köyümde çitçilik, eğer o olmasa, bir fabrikada işçilik, ne bileyim herhangi bir işte garsonluk vb işleri yapacaktım. Bunları yine yaparım. Ben şanslıyım ve okudum hem daha kültürlü ve bilinçli bir vatandaş oldum hemde öğretmen olma nasibini elde ettim o zaman kendimi ümitsiliğe ve sıkıntıya sokacak ne var? Okudum diye yukarda saydığım işlerden herhangi birini yapamayacak kadar büyüdüm mü? Yok. O zaman hayat devam ediyor bende mecburum hayatımı devam ettirmeye.
    Yukarda paylaşımda bulunan arkadaşlarımda bir ümitsizlik görüyorum. Eskilerin bir sözü var. ((PARANI KAYBET, EVİNİ KAYBET AMA ÜMİDİNİ ASLA KAYBETME)) Ataması yapılmayan bir kişi on kişi değil yüzlerce binlerce öğretmen adayımız var. Buda hayatın cilvesi ne yapalım keşkede yetkililer bu duruma bir çözüm üretsede hiçbir öğretmenimiz hatta hiçbir vatandaşımız işsiz kalmasa. Bizde biliyoruzki bugün işsizlik değil Türkiye'nin dünyanın problemi. O zaman bizde ümit varolup hayat mücadelimize devam etmekten başka çaremiz yok.

KALBİNİZİN SESİNİ DİNLEYİN__ .:. Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır.
    Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta 2 nci sınıftayken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi.
    Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi.. iki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardı. "Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına, çocuk. "Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal..." dedi, hocası. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız !." dedi ve ekledi: "Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm." Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı. "Oğlum..." dedi babası. "Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!." Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına. "Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin..." dedi. "Ben de hayallerimi..."
    O orta 2 öğrencisi bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı kompozisyon ödevi şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı. Öykünün en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya götürdü. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine: "Bak..." dedi. "Sana şimdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah'tan ki sen hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın."
    Kimsenin hayallerinizi çalmasına izin vermeyin. Ne durumda olursanız olun, kalbinizin sesini dinleyin !.

5. gunes28

gunes28 New Member

umutsuzluk ıcın mı yoksa bana yanı günese mı bu bılmıyorum ama güzel öykü yüreklendırıcı olmus.ama en kötü örnek benım o zaman.ben de yavas yavas umudumu kaybedıyorum.artık ıcımden kıtap yüzü görmek gelmıyo bıle.ama garıptır yalancıktan öğretmenlıkler yapınca bıle ıcım kıpır kıpır oluyor asık olmus gıbı.acaba kpss engelınden sonra bu ask bıter mı bılmem ama ne olur atanalım ve bu ask hıç bıtmesın.bır sürü cocugum olsun.ne güzel sıze nasıp olmus darısı basımıza.basaranları görüp duydukca umut artıyo tesekkurler hocam

6. asmysf

asmysf New Member

Hocam herşey nasiple nasipsiz bir lokma ekmek yenmiyor. Onun için kendinizi üzmeyin. Herşey evvel Allahın takdiri ile gerçekleşir. Bize düşen sebeplere bağlı kalarak elimizden gelen gayreti göstermek. Vuku bulanda hayır vardır. Hakkımızda ne hayırlı ise inşallah o olur. Ümidinizi kaybetmeyin inşallah başarırsınız. İsteğinize kavuşursunuz.

7. gunes28

gunes28 New Member

bıldıgım kadarıylamemurlar ıçın yas sınırı 40.bu durumda 12 yılım kaldı umut ıcın çok zamanım var! :)bu kadar sene sonra babam hala oku dıyecek kadar ıyı bır baba ve egıtımcı.emeklı branşdasınız.babamda benle öğrenmeye calışıyo moral ıcın o da tesekkur ve saygılarını iletıyor

8. MerveG

MerveG New Member

Allah yardımcımız olsun bu yıl ilk defa gireceğim. Yukardaki yazılar bize uzak ya da bizi hiç ilgilendirmeyen konular değil. O kadar zor ki 4 yıl boyunca okuyup sonra da boşta kalmak anne baba eline bakmak. Rabbim yolumuzu açık etsin. Ne diyebilirimki çok korkuyorum. :'(

9. gunes28

gunes28 New Member

sayın merve hocam sız bu durumda umutsuz olursanız vay benım halıme o zaman.bellıkı yasta genc.olur ınsallah korkmayın umut edın calısın sakın umutsuzluga kapılmayın benım yüzümden cünkü benımde 2.gırısım benım mezun oldugum 2.ünıvrsıte 3.bölüm oluyo o yüzden cok sene olmadı kazanamayalı sakın umutsuz olma kac sene kazanamazsam dıye ben yasım nedenıyle dert edıyorumyıllar bu askı öldürürse dıye.genc ögretmen adayına basarılar

10. MerveG

MerveG New Member

Çok teşekkür ederim Güneş Hocam. Rabbim bu sene atanabilmeyi nasip eder inşallah hepimize. İçinizdeki aşkın biteceğini sanmıyorum. Hiç de bitmesin zaten. Vatana millete hayırlı birer öğretmen olabilmek dilek ve duasıyla...

11. cafzafer2

cafzafer2 New Member

Niye Kimse Anlamak İstemiyo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tamam çok fazla atanmamış öğretmenlerimiz var.Ama Suçlu niye devlet neden biz değiliz.
    Herkes suçu devlete atmış vaziyette ama niye kendimize bir bakıyvermiyoruz.
    Üniversiteyi kazandıkdan sonra size şu bölümden az kişi atanıyo o yüzden bir sürü işsiz var orayı yazmayın demediler peki niye yazdınız niye!!İşsiz kalcağınızı bile bile neden yazdınız.
    Kaç bin kişi işsizken o işsiz sayısını niye artırdınız!

Ben size cevabını söyleyeyim Aile baskısı herkes üni. okumak istiyo sanki çok büyük işmiş gibi
    Kardeşim bu ülkenin bu kadar öğretmene ihtiyacı yok o 200 bin işsiz şimdiye meslek lisesi mezunu olsaydı sanayiler boş kalmazdı hem işler yerli yerinde giderdi

Sonuç olarak benim gözümde 200 bin işsiz falan yok 200bin tane mantıksız iş yapmış öğretmenlerim var çünkü suçlu kendileri boşu boşuna meydanları doldurup eylemler yapmasınlar.

Herkes mantıklı iş yapsın körü körüne o bölüme yazıldıysanız atanmamanız kadar doğal bişey yok boşuna ağlamayın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12. anyt

anyt New Member

cafzafer adlı üye arkadaşım madem suçlu biziz yani atanamayan yığınla öğretmen adayı,madem öğretmene ihtiyaç yok bu ülkede o zaman neden eylül ayı geldiğinde okul müdürleri öğretmen bulmak için büyük bir telaşla ücretli öğretmen peşine düşüyorlar.ülkemin doğu bölgelerinde neden ücretli öğretmenlik yapacak lise mezunları aranıyor diye belediyeler hoparlörlerden duyuru yapıyorlar.ok dediğim gibi madem devlet haklı öğretmene ihtiyaç yok o zaman vekil/ücretli öğretmenlere neden ihtiyaç var?karşı komşum sınıf öğretmeni 2 yıldır bekliyor.sınıf öğretmenleri bile atanamıyorsa artık savunduğun tez tutmuyor hiç....

13. cafzafer2

cafzafer2 New Member

Çok basit devletin bütçesi yeterli değil.HErkes kadrolu olursa devlet bu işin içinden çıkamaz öğretmenlere maaşlarını ödeyemez Bu yüzden ücretli öğretmenlik işine başvuruyor.....

14. kronik öğrenci

kronik öğrenci New Member

Yani hocam devletin öğretmenleri atamamasının nedeni artık öğretmene ihtiyaç olmaması değil, devletin bütçesinin yeterli olmamasıdır. Sizin söylediğiniz "öğretmene ihtiyaç yok, niye işsiz öğretmenler akıllarını kullanmadan bu bölümleri tercih ettiler" sözünüzün ne kadar yanlış olduğunu sizin de farketmeniz çok güzel. Sağlıcakla kalın...

15. kadersiz1983

kadersiz1983 New Member

arkadaşlar eğer bugün içinde bulunduğum durumu 2002 de bilseydim asla 4 senemi üniversite koşelerinde geçirip harcamazdım.en azından bir sanat edinmek için çırak olurdum.

Bu Sayfayı Paylaş