AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ

'Fen-Edebiyat Fakülteleri' forumunda hknshn tarafından 16 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

1. hknshn

hknshn New Member

Bölümümüz Fakültemizin kuruluşu ile birlikte 1993 ‘de 2 Yardımcı Doçent, 6 Araştırma Görevlisi ve 40 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır. 1995 yılında ise 45 öğrenci ile ikinci öğretim bölümümüzde açılmıştır. 1997 yılında ilk mezunlarını veren Bölümümüzden şu ana kadar 514 (I. ve II. öğretim) öğrenci mezun olmuştur. Şu anda ise, Bölümümüzde 197 kız öğrenci, 317 erkek öğrenci öğrenimlerine devam etmektedir.

Bölümümüzde, 1995 yılı itibariyle Yüksek Lisans Programı devam etmektedir. 2004 yılı itibariyle ise Doktora Programı başlatılmıştır.

Cebir ve Sayılar Teorisi, Geometri, Uygulamalı Matematik, Topoloji, Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Anabilim Dalından oluşan Bölümümüzde şu anda 1 Profesör, 1 Doçent, 8 Yardımcı Doçent, 3 Öğretim Görevlisi, 2 Uzman ve 8 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Bölüme her yıl yaklaşık 125 öğrenci alınmaktadır. Zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler “AFYONKARAHİSAR Kocatepe Üniversitesi Lisans Diplomasını almaya hak kazanırlar.

Matematikçilerin Çalışma Alanları:
    Matematik eğitimi, bilgisayar alanında çalışabilmeleri için gerekli temel bilgi ve beceriyi kazandırdığından, mezunlar özel veya kamu kuruluşlarında bilgisayar ağırlıklı işlerde çalışabilmektedir. Ayrıca, DIE, MTA, TEK, DSİ gibi resmi kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bilgi-işlem, dış ticaret, sosyal ve temel bilimlerdeki araştırma alanlarında Matematikçilere gereksinim duyulmaktadır. Mezunlar, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü koşullarda orta eğitimde, özel lise ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilmektedirler.

Bu Sayfayı Paylaş